Doniczkowe inspiracje – wybieramy doniczki na wiosnę

doniczka

Doniczki na balkon to nie tylko ozdoba czy dekoracja. Służą one przede wszystkim temu, aby nasze rośliny pięknie i zdrowo rosły. Na rynku znajdziemy wiele modeli doniczek: plastikowe, gliniane, ceramiczne, wiklinowe czy drewniane. Podpowiadamy, na które warto się zdecydować, aby nasz balkon rozkwitł na wiosnę.

Doniczki na taras są równie ważne jak to, co się w nich znajdzie. Muszą pasować do aranżacji całego tarasu czy balkonu. Przy ich zakupie należy uwzględnić jeszcze jedną ważną rzecz: nasłonecznienie oraz potrzeby roślin. Doniczki powinny być dobrane tak, żeby współgrać z miejscem. Do tego chronić i wspierać nasze rośliny. Dlatego przy ich wyborze nie kierujmy się wyłącznie względami estetycznymi. Owszem, one są również ważne.

Jednak fakt, czy są solidnie wykonane i stabilne, przepuszczają nadmiar wody, jest równie istotny. Nie oznacza to, że mamy ograniczony wybór. Wręcz przeciwnie. Możemy wybierać wśród doniczek stojących, wiszących, a także osłonek. Chodzi jednak o to, aby i ten wybór był przemyślany, także pod kątem balkonowych, tarasowych czy ogrodowych upraw. Czy da się więc pogodzić dekoracyjność z praktycznym zastosowaniem? Owszem, poniżej znajdziecie sporo przykładów na to, że funkcjonalność może być ładna. Po prostu.

Jakie mamy rodzaje doniczek?

Doniczki to bardzo pojemny temat. Kształty, kolory, sposób wykonania, tworzywo, zastosowanie – naprawdę istnieje sporo wariantów. Spokojnie każdy znajdzie coś dla siebie. Nim jednak przystąpimy do zakupów, określmy najpierw kilka rzeczy. Wielkość balkonu czy tarasu – to istotna kwestia. Może się na przykład okazać, że lepiej sprawdzą się doniczki wiszące, które dodatkowo nie zajmują miejsca. Z kolei na tarasie lepsze będą ciężkie, bardziej stabilne donice. Zwłaszcza jeśli nie jest on osłonięty, a nasze rośliny to giganty.

Tak, wielkość kwiatów to kolejny bardzo ważny aspekt. Odpowiednio dobrana doniczka chroni je przed wiatrem i ewentualnym połamaniem. Niezależnie od wielkości i tworzywa na początek sprawdźmy, czy doniczka ma otwór na odprowadzenie nadmiaru wody. Tu ważna uwaga, zazwyczaj nie mają ich osłonki i to do nich nie powinno się bezpośrednio sadzić roślin. Zbyt duża ilość wody spowoduje, że korzenie zaczną gnić. Osłonka na doniczkę pełni jedynie funkcję ozdobną. I właśnie od tej różnicy należy zacząć. O tym, co jeszcze warto wiedzieć o doniczkach, w szczegółach opowiadamy poniżej.

Czym kierować się przy wyborze doniczek?

Doniczki plastikowe, ceramiczne, betonowe czy drewniane? Każda z nich jest dobra. Każda ma swoje plusy i minusy. Każdej warto przyjrzeć się z osobna. Zacznijmy więc od doniczek plastikowych. Niewątpliwym ich plusem jest lekkość, cena i ogromny wybór kolorów oraz wzorów. Plastikowy nie oznacza gorszy. Duże znaczenie ma ich wykonanie. Takie doniczki zazwyczaj są trwałe, choć mogą być mniej odporne na mocne promienie słoneczne. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę to ich stabilność.

Jak wspomnieliśmy, plastikowe doniczki są lekkie, więc mogą nie podołać ciężkim, wysokim roślinom oraz wiatrom. Doniczki ceramiczne są na pewno grubsze i bardziej odporne na zmienne warunki pogodowe. Stabilniej również wspierają rośliny. Jednak są cięższe od doniczek plastikowych. Ich przestawianie wraz z kwiatem (zwłaszcza dużym) może być utrudniony. Ale i na to znajdzie się sposób: drewniana podkładka na kółkach. Dzięki niej bez podnoszenia przesuniesz donicę razem z jej zawartością.

Warto również rozważyć zakup doniczek wykonanych z drewna. Ich zaletą jest z pewnością trwałość, ale i też zdolność do przepuszczania powietrza, co służy roślinom. Trzeba jednak pamiętać o ich konserwacji. Wystarczą do tego impregnaty do drewna. Inna propozycja to doniczki betonowe czy cementowe. Świetnie sprawdzą się w ogrodzie, na działce, dużym tarasie. Ten typ doniczek jest bardzo stabilny, dlatego z powodzeniem zasadzisz w nim nawet małe krzewy i drzewka. To również najbardziej odporny typ na różne pogodowe niespodzianki: deszcz, słońce, wiatr czy śnieg. Do tego nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Wystarczy je opłukać wodą. Wszystkie doniczkowe inspiracje znajdziesz w naszym sklepie online.

Najmodniejsze doniczki tego sezonu

Doniczki do ogrodu, na balkon i teraz – jakie trendy królują w tym sezonie? Na pewno nowoczesny design, który jest odpowiedzią na aktualne trendy. A w nim geometryczne kształty i wzory. Lekkie nierówności, pochylenia, wyraźna faktura. Taka doniczka z pewnością będzie się wyróżniać swoją oryginalnością. Niekwestionowanym faworytem tej wiosny są również doniczki betonowe. Ich surowy, nierzadko minimalistyczny klimat, świetnie uzupełniają naturalną zieleń roślin. Do tego, jak wspominaliśmy, są niezwykle trwałe i mało wymagające.

A co z doniczkami z plastiku? Czy są już całkowicie passe? Absolutnie nie, chociażby ze względu na rozmaitość kształtów, wzorów, kolorów i propozycji. Do tego zawsze można dobrać dodatki na przykład w postaci makramy lub kwietnika. Popularnością cieszą się również doniczki do storczyków. Najlepiej prezentują się one w długich, zwężanych u dołu donicach. Dzięki temu można dodać podporę do storczyka i umożliwić mu stabilne pięcie się w górę. Z obiegu nie wychodzą również donice z podstawkami.

To bardzo sprytne i praktyczne rozwiązanie. Kupując taki zestaw, masz z głowy szukanie i dopasowywanie podstawek do doniczki. Kolejnym, bardzo interesującym modelem są drewniane, skrzynki na kwiaty. Wyglądają bardzo naturalnie i podkreślają wyjątkowe piękno nawet najbardziej pospolitych kwiatów. Koniecznie sprawdź to i wybierz swoje doniczki.