Doniczkowy zawrót głowy

Kwiaty domowe to element wystroju, który nie tylko zdobi, ale zapewni nam świeże powietrze. Prezentują się najlepiej, gdy posadzimy je w efektownych doniczkach. Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najmodniejszych doniczek tego sezonu. Dom bez żywych roślin wydaje się pusty, jakby był jeszcze nie do końca urządzony. Dziś kwiaty domowe są ważnym elementem aranżacji wnętrza. W trendach mocno akcentujemy ekologię i zapraszamy naturę do wnętrza — jednak takiej aranżacji nie sposób stworzyć bez bujnej, naturalnej zieleni.

Wybierz doniczkę dla siebie — poznaj opcje

Zanim przejdziemy do względów estetycznych kilka słów o rodzajach doniczek i ich praktycznym zastosowaniu. Doniczka to pojemnik, do którego bezpośrednio wsypujemy ziemię i sadzimy w niej kwiat. Doniczki posiadają otwory, przez które uchodzi nadmiar wody, dlatego pod taką doniczkę należy włożyć podstawkę. Nowoczesne doniczki posiadają własny drenaż, więc nie zawsze trzeba ich dno przysypywać keramzytem. Są również doniczki z własnym systemem nawadniania — to doskonałe rozwiązanie dla kwiatów, które wymagają utrzymania stałej wilgotności podłoża. Świetnie sprawdzą się również w domach osób, które często podróżują — nie potrzeba wówczas prosić nikogo o opiekę nad roślinami.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy również osłonki. To zamknięte pojemniki, do których wstawiamy doniczkę z rośliną. To rozwiązanie główne dekoracyjne — nie powinno się sadzić roślin bezpośrednio do osłonki. Brak drenażu może powodować gnicie korzeni i rozwój pleśni w podłożu. W konsekwencji nasza roślina bardzo szybko zmarnieje i obumrze. Osłonki dekoracyjne to doskonałe rozwiązanie — po zakupie rośliny nie musisz przesadzać jej do dekoracyjnej doniczki — wystarczy dobrać osłonkę we właściwym rozmiarze. Do uprawy storczyków stosuje się specjalne — przezroczyste osłonki na doniczki. System korzeniowy tej rośliny potrzebuje stałego dostępu naturalnego światła. Ponadto storczyk posadzony na podłożu z kory prezentuje się ciekawie w transparentnym pojemniki.

Doniczki na kwiaty

Całoroczna ozdoba kwiatów — doniczki do domu i na balkon 

Zarówno doniczki, jak i osłonki wykonuje się z różnych materiałów: ceramiki, szkła, tworzywa sztucznego, a nawet z betonu i drewna. Bardzo efektownie prezentują się osłonki plecione z wikliny, rattanu lub traw. Taka osłonka na doniczkę świetnie wpisuje się w trend eko, doskonale prezentuje się we wnętrzach rustykalnych. Doniczki i osłonki w formie plecionych koszy to hit wnętrzarski ostatnich sezonów. Stały się niezwykle modne dzięki popularności stylu boho. Świetnie prezentują się w nich duże kwiaty balkonowe.

W opozycji do ciepłych, naturalnych materiałów mocno zarysował się trend na doniczki z betonu. Przyjmują bardzo surowe formy lub niezwykle fantazyjne kształty. Odlewane z betonu głowy doskonale prezentują się z fryzurą z zielonych liści. Taka doniczka może być mocnym akcentem aranżacyjnym w Twoim wnętrzu. Pasuje do pomieszczeń urządzonych w stylu eklektycznym. Do wnętrz minimalistycznych polecamy gładkie osłonki z betonu w formie sześcianów.

W trendach jest wciąż styl glamour — metalowe osłonki w kolorze złotym lub czarnym, ustawione na delikatnym stelażu świetnie będą pasować do tych bogatych aranżacji. Nie zapominajmy również o klasyce — doniczka ceramiczna to dodatek, który pasuje do wszystkich aranżacji. Dlaczego? Otóż ceramika może mieć dowolny kolor, kształt i zdobienie — dlatego z łatwością wybierzesz taką doniczkę, która będzie pasować do Twojego wnętrza.

Doniczki ceramiczne zapewniają roślinom optymalne warunki do wzrostu, a do tego są bardzo estetyczne. Niektórzy twierdzą, że są odrobinę za ciężkie, ale kwiaty — szczególnie, te, które mocno pną się w górę, potrzebują tego ciężaru, aby trudno je było wywrócić. Ceramika niestety jest krucha i tu trzeba bardzo uważać. Po pierwsze, gdy przeciąg strącił ją z parapetu, na pewno się rozbije. Po drugie absolutnie nie wolno ustawiać kwiatów balkonowych na balustradach czy zewnętrznych parapetach w takich doniczkach. na zewnątrz lepiej wybrać lekkie doniczki z tworzywa i bardzo dokładnie je przymocować.

Do łask wracają kwietniki i doniczki wiszące, które na jakiś czas zniknęły z naszych mieszkań. Niesłusznie, bo prezentują się wyjątkowo efektownie. We wnętrzach boho stawiamy na doniczki wiszące w plecionych kwietnikach z ozdobnymi frędzlami. Kwietniki, czyli doniczki na stojaku to sposób na stworzenie prawdziwej dżungli w miejskim mieszkaniu. Odpowiednio dobrany stojak sprawi, że kwiaty będą prezentować się niesamowicie. Pojedynce stojaki to sposób na wyeksponowanie dużych roślin i zagospodarowanie niewykorzystanej przestrzeni zieloną dekoracją.