Drabiny pokojowe. Niezbędnik każdego majsterkowicza

Jak coś się zepsuje w domu, najczęściej kontaktujemy się ze specjalistą, aby nam pomógł. Jednak z niektórymi problemami jesteśmy w stanie uporać się sami. Kiedy przykładowo, przepali się nam żaówka - nie będziemy dzwonić po elektryka, tylko możemy sami zamontować nową. Majsterkowanie wymaga czasami trochę pracy na większych wysokościach, niż jesteśmy w stanie dosięgnąć. Dlatego każdy majsterkowicz, na wyposażeniu domowym powinien posiadać drabiny pokojowe.

Czy drabina do pokoju jest mi potrzebna?

Jakakolwiek, nawet dwustopniowa drabinka jest bezsprzecznie niezbędnym elementem każdego gospodarstwa domowego. Nie zawsze jesteśmy w stanie dosięgnąć do górnych powierzchni szafki, a to właśnie w tych miejscach zbiera się najwięcej kurzu! Zamiast rozciągać się nienaturalnie i gimnastykować, żeby wyczyścić trudno dostępne miejsca, możemy po prostu rozłożyć sobie taboret bądź pomóc sobie kilkustopniową drabinką. Jednak, jeżeli mamy taką możliwość, większa i porządniejsza drabina do pokoju będzie bardziej praktyczna, w końcu nie zawsze musimy wchodzić na wszystkie stopnie.

Drabina

Drabina aluminiowa, czy metalowa - jaki rodzaj wybrać?

  • Rozkładana drabina aluminiowa lub metalowa - Najbezpieczniejszy rodzaj drabiny. Zazwyczaj jest aluminiowa, żeby zapewnić większą mobilność przez jej niską wagę.
  • Taboret lub stołek - Przydatny do różnych celów, nie tylko majsterkowania na wysokościach. Szczególnie polecana, kiedy nie używamy drabiny zbyt często i nie mamy potrzeby wspinać się na duże wysokości
  • Składana drabina jedno lub dwustopniowa - Podobnie jak poprzednia, uniesie nas na małą wysokość, ale w wielu przypadkach to w zupełności wystarczy. Przydatna, jeżeli nie posiadamy dużo wolnego miejsca do składowania.
  • Jednoczęściowa drabina - Najmniej praktyczna, ponieważ zajmuje sporo miejsca i nie jest tak bezpieczna jak pozostałe. Obecnie drabiny tego typu spełniają głównie funkcje ozdobne, na przykład jako stojak na ręczniki.

Wysokość drabiny

Wybierając drabinę do domu, powinniśmy zwrócić uwagę na jej specyfikacje. Przed zakupem musimy upewnić się, na jakiej wysokości jest nasz sufit. Najlepiej dobrać drabinę biorąc pod uwagę także nasz wzrost, tak żeby po wejściu na jej szczyt nie być zbytnio pochylonym. Drabina, która będzie zbyt wysoka, może stracić na swej użyteczności. Warto także wziąć pod uwagę jak wysokie są nasze szafki, półki oraz regały. Pamiętajmy także, że majsterkowanie nie zawsze odbywa się w domu - czasem będziemy musieli zrobić coś z zewnętrznymi ścianami domu albo nawet na dachu.

Drabina aluminiowa

Bezpieczna drabina

Wszelkie czynności wykonywane na drabinie są pracami na wysokości, a to oznacza, że wiążą się one z niebezpieczeństwem. Aby profesjonalnie wykonywać takie zawody trzeba przejść specjalne szkolenie BHP, ponieważ niektóre uchybienia, mogą mieć paskudne konsekwencje. My, majsterkując w domu, będziemy wprawdzie na trochę niższych wysokościach niż profesjonaliści, ale wciąż jesteśmy narażeni na Nieprzyjemny upadek. Zawsze należy się upewnić czy nasza drabina posiada zabezpieczenie przed przesuwaniem się. Najczęściej są to gumowe nakładki na miejsca, w których nóżki stykają się z ziemią. Niektóre drabiny są ich pozbawione, dlatego warto je dodatkowo zabezpieczyć.

Antypoślizgowe stopnie znacząco zwiększą bezpieczeństwo podczas użytkowania. Dodatkowo instaluje się w tym celu także specjalny pas spinający dwuczęściowe rozkładane drabiny. Nigdy nie należy oszczędzać na gadżetach zwiększających nasze bezpieczeństwo. Jednak istnieją dodatki, które ułatwią nam pracę na drabinie. Zawieszka na narzędzia może okazać się niesamowicie przydatna, ponieważ wszystkie potrzebne narzędzia i przedmioty możemy umieścić bezpiecznie w jednym miejscu i nie chodzić w górę i w dół, lub – co gorsza – umieścić je na drabinie.