Duński styl w Twoim wnętrzu - hygge mood

Hygge mood to nie styl, w którym aranżujemy wnętrza – to duńska filozofia szczęścia. Jednym z jej elementów jest stworzenie sobie otoczenia, które będzie sprzyjać relaksowi. Odpowiednie oświetlenie, starannie dobrane meble i dekoracje – wszystko po to, abyś czuł się jak najlepiej w swoim domu.

Zmiana wystroju mieszkania nie jest oczywiście niezawodną receptą na szczęście. Ale trzeba przyznać, że w pięknym i przyjaznym wnętrzu czujemy się zdecydowanie lepiej. Przytulne mieszkanie, które daje Ci poczucie bezpieczeństwa to miejsce, w którym znajdziesz spokój i odpoczniesz. Nawet jeśli nie wszystko w życiu układa się po Twojej myśli.

Jak zaaranżować wnętrze Hygge?

Styl skandynawski świetnie przyjął się w polskich domach – lubimy go bo jest prosty i lekki. To był powiew świeżości, na który czekaliśmy po latach mieszkania wśród siermiężnych meblościanek i kiczowatych kompletów wypoczynkowych.

Wnętrze w klasycznym stylu skandynawskim to naturalna baza dla Hygge. Jeśli w Twoim domu królują proste, ale wygodne meble i jasne kolory to wystarczy kilka dodatków, aby nadać wnętrzom przytulności i ciepła.

Meble i tekstylia

Najważniejszym miejscem w Twoim domu powinna stać się strefa relaksu i wypoczynku. Kanapa w salonie, na której siadasz wieczorem i spędzasz czas tak, jak lubisz. Ale ulubiony fotel czy miękka kanapa to nie wszystko. Powinien znaleźć się tam miękki pled i tyle poduszek dekoracyjnych ile tylko się zmieści. Futrzane pledy i miękkie, pluszowe poszewki na poduszki to podstawa Hygge Mood.

Kiedy zapadniesz się w miękkich poduchach nie masz ochoty wstawać. Dlatego wszystko musisz mieć pod ręką. Stoliczek na książkę i kubek z czekoladą powinien stać w zasięgu Twojej ręki. Dobrym pomysłem do salonu są zestawy stolików różnych rozmiarów. Możesz je ustawić dokładnie tak, jak będzie Ci wygodnie.

Oświetlenie

Światło odgrywa bardzo dużą rolę w każdej aranżacji wnętrza. Hygge to dużo naturalnego oświetlenia w ciągu dnia. Po zmroku we wnętrzach króluje światło o ciepłej barwie. Blask kominka lub świec uspokaja i sprawia, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Świece umieść w eleganckich lampionach – będzie bezpieczniej i bardzo elegancko. Za dnia lampiony będą bardzo efektowną dekoracją.

Oświetlenie LED to doskonały wybór – wszelkiego rodzaju łańcuchy świetlne, dające delikatne, ciepłe światło możesz rozmieścić w różnych miejscach w pokoju. Poza głównym oświetleniem potrzebujesz lamp stołowych i kinkietów. Jasne światło żyrandola doskonale sprawdza się podczas nauki i pracy, gdy chcesz odpocząć zamień je na ciepłe i ładnie rozproszone światło pojedynczych lamp rozmieszczonych w różnych punktach w pokoju.

Dekoracje

Podstawową dekoracją we wnętrzu Hygge są piękne wspomnienia zachowane na fotografiach. Ramki na zdjęcia bliskich, przyjaciół i pięknych miejsc to najlepszy wybór dekoracji. Kolaż takich zdjęć na ścianie podziała kojąco na Twoje nerwy. Dzięki nim będziesz czuł się bezpieczny i szczęśliwy w swoim domu. Ramki wybieramy proste – to nie one mają być tutaj najważniejsze. Liczy się to co przedstawiają fotografie.

Kolekcjonuj dobre wspomnienia za pomocą pamiątek z wyjazdów lub ważnych wydarzeń. Mikroskopijne buciki Twojego dziecka umieść w szklanej szkatułce. Taka dekoracja wygląda pięknie, a Ty patrząc na niej obudzisz w sobie radość, którą czułeś, gdy pierwszy raz zobaczyłeś maluszka.

Proste przedmioty – muszle, kamienie, a nawet krytykowane przez wielu magnesy na lodówkę. Takie drobiazgi przypominają nam czas wakacji i niczym niezmąconego wypoczynku. Dlatego warto je eksponować we wnętrzach.

Co jeszcze sprawi, że Twój dom będzie Hygge?

Piękne przedmioty codziennego użytku – to one sprawiają, że czujemy się dobrze we wnętrzach. Ciekawy kształt kubka. Faktura materiału, w którą z przyjemnością zanurzysz palce. Naturalne materiały i kolory, które uspokajają. Świece o ulubionym zapachu, które dają ciepło i pięknie rozproszone światło. Gdy zestawisz ze sobą takie drobiazgi, będziesz zdziwiony jak harmonijne i przyjazne stanie się wnętrze Twojego mieszkania.

Dbaj o szczegóły, nie kieruj się modą – nadaj wnętrzu indywidualny charakter zgodnie z podstawowymi zasadami Hygge. Unikaj przesady, która męczy i przytłacza. Wybieraj proste formy i funkcjonalne sprzęty. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na Hygge Mood, przecież dla każdego szczęście oznacza zupełnie coś innego.

Przeczytaj również nasz poradnik: Styl Hygge we wnętrzu – jak go wprowadzić?