Dywan boho. Przegląd nowości

Styl Boho to wolność – otoczenie, które skłania do kreatywności i manifestacji indywidualnego charakteru. Dodatki grają tutaj pierwsze skrzypce, więc dobieramy je z wyjątkową starannością. Misternie pleciony dywan boho to dodatek, który pięknie podkreśli aranżację.

Nazwa boho wywodzi się od francuskiego słowa boheme. Mianem bohemy określa się wolne duchy, artystów, których siedziby nie przystawały do eleganckiego stylu swoich czasów. Były pozornie zabałaganione a wyposażenie było jakby z innej bajki. W latach 60 XX w. z tradycji dawnej bohemy czerpali hipisi. Boho ewaluowało i powróciło jeszcze raz w latach 90 XX w. ale zdecydowanie większy wpływ wywarło na modę. Obecnie powracamy do korzeni tego stylu i aranżujemy ciekawe wnętrza.

Boho to styl wnętrzarski, który stawia na szeroko pojęty komfort – mamy żywe i energetyzujące kolory oraz dużo nawiązań do natury. Dlatego dywany boho to najczęściej plecionki z juty czy prostego sznurka. Wykorzystanie tak niepozornych materiałów nie wyklucza pięknej formy, przekonanie się o tym już za chwilę.

Misterne plecionki

Jeśli chcesz żyć w zgodzie z naturą musisz otaczać się przedmiotami, które wykonane są naturalnych materiałów. Dywan z juty, czyli włókna roślinnego to przykład ekologicznego boho. Forma to oczywiście słońce – charakterystyczny motyw dla tego stylu. Musisz mieć we wnętrzu przynajmniej jeden dodatek symbolizujący energię tej gorącej i życiodajnej planety.

Misternie upleciony, okrągły dywan może zdobić praktycznie każde wnętrze. Dobrze prezentuje się na jasnej podłodze, biel pięknie podkreśla naturalny kolor juty. Prosty, a jednocześnie bardzo efektowny dywan możesz położyć w holu lub dużym przedpokoju. Gdy na ścianie zawiśnie jeszcze ręcznie robiony łapacz snów nikt nie będzie miał wątpliwości, że wchodzi do mieszkania artystycznej duszy.

dywan boho okragly

Dywan boho – arcydzieła ze sznurka

Nasza druga propozycja to dywan boho ze sznurka jutowego. Wypleciony w bardzo ciekawy wzór, motyw przewodni to znów słońce, ale w odrobinę innym wydaniu. Ażurowa część dywanu to z pewnością promienie słoneczne. Dzięki temu chodnik jest optycznie bardzo lekki, nie przytłoczy wnętrza, a jedynie dobrze podkreśli wybrany przez Ciebie styl.

Tego typu dywany są bardzo uniwersalne, jeśli zechcesz zmienić aranżację na modne eko czy zdecydujesz się na vintage – również będzie świetnie pasować. Jego zaletą jest naturalny kolor, który dobrze wygląda na białej podłodze z płytek, jak i na desce czy parkiecie.

dywann boho z juty

Egzotyka i mocny kolor

Styl boho to również mocne kolorowe akcenty we wnętrzach. Jeśli chcesz, aby goście zwracali uwagę na Twoją podłogę połóż na niej kolorowy chodnik. Wzory inspirowane egzotyką, ciekawe barwy i frędzle to również cechy dywanu boho. Nasza propozycja to mały chodnik z naturalnej bawełny. Marokańskie wzory wprowadzą do wnętrza odrobinę inspirującej egzotyki.

egzotyczny chodnik

Natomiast kolorystyka jest mocna, ale odrobinę przydymiona co daje efekt przytulności i ciepła we wnętrzu. Ten dywan boho będzie świetnie wyglądać przy Twoim łóżku w sypialni lub przed kanapą w salonie. Jest niewielki, ale bardzo efektowny – to dokonały dodatek do wnętrz, którym potrzeba odrobiny świeżości.

Jak dobrać dywan do wnętrza?

Podstawową rolą dywanów i chodników w naszych domach jest tworzenie przytulnej atmosfery. Chronią podłogi przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Z drugiej strony, kiedy Twoja podłoga lata świetności ma za sobą możesz to zamaskować za pomocą stylowego dywanu.

Jak dobierać dywany, nie tylko w stylu boho? Otóż małe dywaniki najlepiej sprawdzają się przy łóżku w sypialni – w końcu miło jest położyć rano bose stopy na czymś miękkim. W żadnym razie nie układaj małego dywanu pod stolikiem kawowym nie wygląda to najlepiej. Prostokątny chodnik to dobry dodatek do przedpokoju – założysz na nim buty, uchronisz podłogę przed porysowaniem drobinkami piasku.

Dywan dobieramy tak, aby pasował do mebli. Naturalne dywany z juty świetnie współgrają z brązowymi odcieniami drewna. Jeśli chcesz kupić dywan we wzory najlepiej, aby były one w kolorze pozostałych dekoracji. Również faktura dywanu jest bardzo istotna – włochaty, imitujący futro chodnik nie pasuje do surowych pomieszczeń. Natomiast w sypialni w stylu boho możesz spokojnie postawić na taki ultramiękki akcent. Za pomocą dywanu możesz modelować optycznie przestrzeń – należy jednak ściśle trzymać się zasad, tylko wówczas uzyskasz wizualnie dobry efekt.