Dywany - czym kierować się przy wyborze?

Dywany wracają do łask i coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach. Wybór odpowiedniego materiału, wzoru i kształtu może być bardziej skomplikowany, niż się wydaje. Czym kierować się przy wyborze dywanu i na co zwrócić uwagę? Oto krótki poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie trapiące Cię pytania.

Rodzaje dywanów - materiały

Wełniany, z akrylu, z wiskozy… - wybór materiału jest naprawdę ogromny, a w sklepach znajdziemy różnorodne konfiguracje. Przedstawiamy krótki przegląd najpopularniejszych materiałów, z których produkowane są dywany.

  • Bawełna - dywany wykonane z bawełny charakteryzują się właściwościami antystatycznymi. Dodatkowo są przyjemne w dotyku i nie tracą szybko swoich kolorów. Niestety bawełna jest podatna na mechacenie się i niezbyt odporna na mechaniczne uszkodzenia.
  • Jedwab - dywany wykonane z jedwabiu są niewątpliwie towarem luksusowym. Produkty te są odporne na zabrudzenia i wyróżniają się antystatycznością.
  • Polipropylen - to materiał, który cieszy się największą popularnością w przypadku produkcji dywanów. Dywan wykonany z polipropylenu jest odporny na ścieranie, miękki oraz odporny na insekty.
  • Wełna - jest najpopularniejszym z naturalnych materiałów. Dywany stworzone z wełny są miękkie, odporne na zabrudzenia i nie odkształcają się
  • Akryl - w dotyku jest podobny do wełny i nie deformuje się. Mówi się, że dywany wykonane z akrylu charakteryzują się wysokim standardem i królują w kategorii produktów wykonanych z materiałów sztucznych.
  • Wiskoza - może przypominać jedwab. Dywany wyprodukowane z tego materiału nie odkształcają się i są odporne na odbarwienia spowodowane światłem słonecznym.
Dywan do salonu

Dopasuj dywan do swojego wnętrza

Przy wyborze odpowiedniego dywanu materiał jest niezwykle ważny, ale jeszcze ważniejsze jest dopasowanie wzornictwa do aranżacji swojego wnętrza. Często zatrzymujemy się w tym przypadku na ogólnym stylu i kolorach. Warto zastanowić się też nad kształtem dywanu. Niektóre pomieszczenia mogą zostać wydłużone prostokątnymi dywanami, poszerzone kwadratowymi lub urozmaicone okrągłymi.

Okrągły dywan jest prawdziwym hitem! Ten element wyposażenia wnętrz doskonale odnajdzie się w kąciku jadalnianym z okrągłym stołem. Dobrze dopasowany dywan będzie zdobił wnętrze i sprawi, że mieszkanie stanie się wyjątkowo przytulne.

Dywanik do salonu

Czy alergia wyklucza posiadanie dywanów?

Często mówi się, że mieszkanie alergika nie powinno mieć na podłodze żadnych dywanów. Dla wielbicieli ciepła i miłej struktury pod stopą mamy na to rozwiązanie! Wybierz dywan, który charakteryzuje się długością włosia nieprzekraczającą 10-12 milimetrów. Prócz tego postaw na tworzywo sztuczne oraz właściwości elektrostatyczne.

Niechciane insekty

Mole mogą zagnieździć się w dywanach i przyczyniać się do szybkiego niszczenia materiału. Pamiętaj, że sztuczne tworzywa eliminują problem z insektami oraz rozwijającymi się grzybami. Jeśli zależy Ci na dywanie wyprodukowanym z naturalnego materiału, idź na kompromis i wybierz akryl, który dobrze odwzorowuje wełnę.

Odpowiedni rozmiar dywanu

Dywan powinien zdobić podłogę, a nie zasłaniać ją w 80 czy też 100 procentach. Z drugiej strony musi wystawać spod mebla, a nie kończyć się wraz z nogami stołu lub kanapy.

W przypadku jadalni powinien wystawać jeden metr z każdej strony. Przy stoliku kawowym zostawmy około 30 centymetrów z każdej strony, a przy łóżku minimum pół metra. W przedpokoju powinien być 10 centymetrów węższy od szerokości całkowitej korytarza oraz pół metra krótszy od jego długości.

Pamiętaj o swoich potrzebach

Przy wyborze dywanów powinniśmy rozważyć kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na materiał, z którego został wykonany. Jeśli chcemy zdecydować się na materiał naturalny, to zastanówmy się nad możliwym wpływem insektów lub nad reakcjami alergicznymi.

Kolejną ważną cechą jest wzornictwo. Dokładnie przemyśl także kształt, który może optycznie powiększyć pomieszczenie. Na szczególną uwagę zasługuje też dobranie właściwego rozmiaru dywanu, który nie zakryje, ale ozdobi podłogę.