Dywany do salonu – 3 propozycje aranżacji

Dobrze dobrany stylem i rozmiarem dywan potrafi absolutnie odmienić aranżację salonu. Dodaje wnętrzu elegancji i przytulności. Za pomocą dywanu możesz optycznie wymodelować salon lub wydzielić w nim strefy. Zobacz jak umiejętnie dobierać dywany do salonu, aby stworzyć wyjątkową aranżację.

Najnowsze trendy wnętrzarskie dokładnie określają, jaki dywan powinien pokrywać podłogę w salonie. Spośród tych najważniejszych wybraliśmy trzy, które będą pasować do wielu nowoczesnych aranżacji. Najważniejsze trendy na bieżący rok i zapewne również kilka następnych ściśle związane są z ekologią i powrotem do natury. Kolorystyka w odcieniach bardzo naturalnych – kolory ziemi i błękit nieba w wielu wariacjach to zdecydowanie jest obecnie w trendach. Ekologiczne tworzywa i tkaniny, na których wyeksponowana jest wspaniała nieregularność przyrody. Jeśli wzór to uporządkowana geometria lub niejako w opozycji roślinne motywy w cudownym chaosie.

Dywany do salonu z naturalnych materiałów

Bawełna, juta czy włókna kukurydziane to tworzywa, które stworzyła natura. Całkowicie biodegradowalne, więc jak najbardziej w stylu eko. Nie tylko to z czego, ale również w jaki sposób utkany jest dywan liczy się w tym sezonie. Trójwymiarowa faktura – na to właśnie trzeba zwracać uwagę w tym sezonie. Im misterniej utkana struktura i wyraźniejszy wzór, tym lepiej.

Jeśli chcesz wprowadzić do swojego salonu modne boho to koniecznie wybierz dywan z juty. Jego surowy charakter doskonale sprawdzi się również we wnętrzach industrialnych. Świetnie komponuje się z czernią, więc będzie dobrym uzupełnieniem dla modnych mebli na metalowej podstawie malowanej na głęboką czerń.

dywan z juty w salonie w stylu kolonialnym

Takie dywany do salonu doskonale wygląda pod stolikiem kawowym w salonowej strefie relaksu – doskonale oddzieli ją od pozostałej części salonu. Dywany z juty tkane są zarówno na kształt prostokąta, jak i koła. Możesz zatem bez kłopotu dobrać dywan odpowiedni do kształtu mebli i Twojej indywidualnej wizji.

Jeśli wzór, to harmonijna geometria

Dla miłośników „matematycznego” podejścia do aranżacji wnętrz mamy dobrą wiadomość. Projektanci w tym roku stawiają również na doskonale uporządkowane wzory składające się z idealnie równych figur geometrycznych. Na dywanach prezentuje się to wyjątkowo dobrze.

Minimalistyczne, niemal monochromatyczne wnętrze nabierze ciekawego charakteru, jeśli na podłodze położymy wzorzysty dywan. W tym wypadku nie musimy postępować zachowawczo ani specjalnie się ograniczać. Dywan może mieć na sobie wzory w kilku modnych kolorach. Mocne kontrasty również będą do przyjęcia, bo to właśnie dywan będzie odgrywał główną rolę w aranżacji wnętrza.

dywan w trojkaty roznego koloru

Jeśli chodzi o wzornictwo, to nie bez powodu nazwaliśmy je przed chwilą matematycznym. Wzory, które powstają figur geometrycznych – kół, trójkątów czy heksagonów należą obecnie do najmodniejszych. W tym sezonie możemy zaobserwować powrót do ultra eleganckiego wzornictwa epoki Art Deco. Ciemne tło i na tym symetryczny, klasyczny wzór – ale uwaga - na taki dywan możesz sobie pozwolić, jeśli Twój salon jest przestronny i jasny.

Florystycznie – artystycznie

Trendy doskonale zgrywają się z tym, co dla nas obecnie najważniejsze – dbałością o środowisko naturalne. Zatem pojawiają się wspaniale odwzorowane na dywanach kwiaty czy inne motywy roślinne. Kolorystyka to oczywiście wszystkie odcienie zieleni. Jeśli Twój salon to świątynia glamour w tym sezonie nie może w nim zabraknąć dywanu w piwonie w wersji makro, na tle w kolorze ciemnej zieleni. Jednak znów musisz uważać – taki dywan będzie odpowiedni wyłącznie w dużych pomieszczeniach.

Do małego salonu w stylu urban jungle polecamy jasny dywan, który zdobią liście egzotycznych roślin. Jest to konkretnie rzecz ujmując bawełniany chodnik, który świetnie podkreśli styl aranżacji. Modnej betonowej podłodze nada przytulności, natomiast do drewna będzie pasować wręcz idealnie. Jeśli w podobnym stylu będą również zasłony lub poduszki na kanapie aranżacja będzie spójna, ale z pewnością nie będzie ona nudna.

dywan w zielone liscie

Zasady dobierania odpowiedniego dywanu

Wybierając dywan zwracaj uwagę nie tylko na modny wzór, ale przede wszystkim na jego rozmiar. Pamiętaj, że musi on wystawać poza zarys mebli – wystarczy 10 cm z każdej strony, aby uzyskać doskonały efekt. Jeśli dywan będzie zbyt mały zaburzy to proporcje we wnętrzu. Jeśli dywan jest mniejszy niż sofa, wówczas należy położyć go przed nią, a nie pod meblem.

Geometria jest bardzo ważna – kształt chodnika musi być odpowiednio dobrany do kształtu pomieszczenia. A dokładniej do tego, jak chcemy ten kształt wymodelować optycznie. Dywan prostokątny wydłuży przestrzeń. Owalny prezentuje się świetnie w kwadratowym pomieszczeniu. Dywany o kształtach nieregularnych, fantazyjnych możesz położyć wyłącznie w dużym salonie. Okrągły dywan będzie wyglądać dobrze pod zestawem okrągłych stolików kawowych.

Dywan jest dekoracją podłogi, zatem musi przede wszystkim pasować do niej, a nie do mebli. Duża i płaska powierzchnia dywanu daje duże możliwości, ale należy pamiętać, aby wybrać taki, który nie przytłoczy całego wnętrza.