Dzień ziemniaka - 5 faktów, które musisz znać

Ziemniaki są warzywem, które jest łatwo dostępne i można je znaleźć w sklepach przez cały rok. Są one także dość tanie, co czyni je idealnym dodatkiem do każdego posiłku.

Ziemniaki mają w sobie dużo witamin i minerałów, które są korzystne dla zdrowia. Witamina C jest jedną z witamin, która jest obecna w ziemniakach. Jest ona ważna dla utrzymania zdrowia kości, dziąseł i zębów. Witamina C pomaga także w leczeniu infekcji i stanów zapalnych. Ziemniaki mają również dużo potasu, który jest ważny dla prawidłowej pracy serca i nerwów.

Z okazji Dnia Ziemniaka przygotowaliśmy dla Ciebie 5 faktów, które musisz znać o tym warzywie.

Skąd pochodzą ziemniaki?

Ziemniaki pochodzą z Ameryki Południowej, a dokładnie z Andów. Pierwsze uprawy tego warzywa miały miejsce około 8 tysięcy lat temu. Wtedy to Indianie udomowili pierwsze rośliny ziemniaka. Początkowo był on używany tylko jako roślina ozdobna. Dopiero później Indianie zaczęli go uprawiać i spożywać. Obecnie ziemniaki są jednym z najpopularniejszych warzyw na świecie.

Warto wiedzieć, że istnieje około 4 tysięcy odmian tego warzywa. Najbardziej popularne to: białe ziemniaki, czerwone ziemniaki oraz żółte ziemniaki. Zielone odmiany tego warzywa są rzadziej spotykane, ale są bardzo smaczne i warto ich spróbować.

Do Europy zostały sprowadzone w XVI wieku przez Hiszpana Francisco Pizarro. Wtedy to po raz pierwszy ziemniaki zostały uprawiane w Europie - na terenie dzisiejszej Francji.

W Polsce warzywo to jest bardzo popularne i cenione. Ziemniaki są obecnie uprawiane w całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Ziemniaki stanowią istotny element diety wielu narodów.

Dzień ziemniaka

Ile kalorii mają ziemniaki?

Kalorie w ziemniakach różnią się w zależności od ich rodzaju i tego, jak są przygotowywane. Na przykład, surowe białe ziemniaki mają około 80 kcal na 100 gramów. Gotowane białe ziemniaki mają około 90 kcal na 100 gramów.

Wbrew pozorom, ziemniaki są bardzo bogate w składniki odżywcze. Zawierają witaminę C, potas, żelazo i witaminę B6.

Ziemniaki pieczone w piekarniku bez dodatku tłuszczu mają około 110 kcal na 100 gramów. Natomiast ziemniaki smażone w głębokim tłuszczu mają bardzo dużo kalorii - około 400 kcal na 100 gramów.

Kaloryczność ziemniaków może się bardzo różnić w zależności od sposobu przygotowania. Dlatego też warto sprawdzać ile dokładnie kalorii ma dany rodzaj i przygotowanie ziemniaków.

Jak przechowywać ziemniaki?

Ziemniaki są warzywem, które można przechowywać na różne sposoby. Najlepiej jest je przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Ziemniaki najdłużej utrzymują świeżość w temperaturze około 4-10 stopni Celsjusza. Dlatego też warto je trzymać w piwnicy lub lodówce.

Jeśli chcemy przechować ziemniaki na dłuższy czas, powinniśmy je suszyć. Suszenie zmniejsza ilość wody w warzywie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozwoju bakterii i pleśni. Aby suszyć ziemniaki, należy je pokroić w cienkie plasterki i ułożyć na metalowej kratce. Kratkę należy wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury około 100°C. Po upływie około 4 godzin ziemniaki powinny być suche.

Jeśli chodzi o mrożenie ziemniaków, należy je umyć, obrać i pokroić w kostkę. Ziemniaki należy rozłożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do zamrażarki. Gdy ziemniaki się zamrożą, można je przesypać do worka lub pojemnika i trzymać w zamrażarce przez około 9 miesięcy.

Ile gotować ziemniaki?

Idealne ziemniaki gotowane są al dente, czyli mają miękki środek i nieco bardziej twardą skórkę. Ziemniaki należy ugotować w osolonej wodzie tak długo, aż będą miękkie w środku. To zwykle trwa około 15-20 minut.

Ziemniaki młode gotujemy krócej, a stare dłużej - warto mieć to na uwadze, przygotowując obiad. Najlepiej na bieżąco sprawdzać miękkość ziemniaka.

Do gotowania ziemniaków warto dodać łyżkę masła lub oleju, dzięki czemu będą bardziej soczyste, czy ziemniaki są już miękkie, nakłuwając je widelcem. Gdy będą gotowe, powinny się łatwo rozpadać.

Czas gotowania zależy od odmiany ziemniaka, jego wielkości oraz tego, czy są świeże, czy mrożone. Ziemniaki można gotować w całości lub pokroić na kawałki - wtedy gotują się szybciej i łatwiej przyrządzić z nich puree. Jeśli zależy Ci na całkowicie gładkim puree warto zakupić praskę do ziemniaków.

Jak solić ziemniaki?

Posolenie ziemniaków nie jest łatwą sztuką. Podczas gotowania potrzebują one odpowiedniej ilości soli, która pomoże wydobyć ich smak. Zbyt mała ilość soli może sprawić, że ziemniaki będą mdłe i bez smaku, natomiast zbyt duża ilość może je przesolić. Aby ugotować idealnie osolone ziemniaki, należy postępować według poniższych instrukcji:

Na kilogram ziemniaków należy użyć około dwóch łyżeczek soli. Sól wsypujemy do garnka wraz z wodą, a następnie wrzucamy do niego obrane i umyte ziemniaki. Gotujemy je tak długo, aż będą miękkie. Po ugotowaniu odstawiamy je na chwilę, aby odsapnęły. Po chwili możemy je odsączyć z wody a następnie ubić na gładko za pomocą tłuczka do ziemniaków.

Polecamy również inny artykuł o ziemniakach CHIPSY Z OBIEREK ZIEMNIAKÓW! KUCHNIA ZERO WASTE.