Ekologiczne i skuteczne sposoby na sprzątanie

Sprzątanie domu czy mieszkania nie należy do naszych ulubionych czynności. Często to wręcz godziny spędzone na szorowaniu zabrudzonych podłóg, zmywaniu sterty naczyń, odkurzaniu dywanów czy czyszczeniu zakurzonych lub zaplamionych zasłon. Kurz, brud, pył, plamy oraz wszechobecny w łazience kamień pozostawiony przez wodę czy osady z mydła mogą naprawdę dać nam się we znaki. Dodatkowo praktycznie każda czyszczona powierzchnia wymaga nie tylko użycia innego środka czystości, ale również innego rodzaju szmatki, gąbki czy czyścika. Czy rzeczywiście nie pozostaje nam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość, niezliczonej ilości butelki z chemią gospodarczą, mopa, szczotki, ścierki i pokaźną sumę pieniędzy, by doprowadzić nasze rodzinne gniazdko do czystości?

chemia domowa

Niekoniecznie! Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na sprzątanie, które nie tylko pomogą Ci pozbyć się trwałych zabrudzeń, ale także oszczędzą czas i nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu. Sięgaj po produkty, które w przeciwieństwie do tak zwanej „chemii domowej” nie są naszpikowane całą tablicą Mendelejewa. Perspektywa domowych porządków nie musi już przyprawiać Cię o ból głowy i czyścić Twojego portfela. Przedstawiamy dzisiaj ekologiczne i zarazem skuteczne sposoby na sprzątanie, które nie tylko pozwolą Ci zapomnieć o trudnych do usunięcia zabrudzeniach, ale również nie będą miały szkodliwego wpływu na Twoje zdrowie.

srodki i akcesoria do sprzatania

Soda oczyszczona

Jakkolwiek nie byłaby skuteczna w sprzątaniu i usuwaniu osadów, należy pamiętać, że soda oczyszczona może podrażniać szczególnie delikatną skórę. Używając jej w domowych porządkach należy więc pamiętać o stosowaniu rękawiczek. Soda jest zaliczana do kanonu ekologicznych środków które stanowią skuteczne sposoby na sprzątanie. W jej roztworze można namoczyć uporczywe plamy na ubraniach – wystarczy szklanka ciepłej wody i dwie łyżki sody – i gotowe! Soda oczyszczona jest również nieoceniona w pomocy w kuchni! Z łatwością wyczyści i trwale usunie osady z herbaty czy kawy. Ponadto zlikwiduje nieprzyjemne zapachy – możesz na przykład wysypać ją na dnie kosza na śmieci, z którego wydobywa się brzydki i drażniący odór. Brzydki zapach wydobywający się z lodówki? Wysyp kilka łyżeczek sody na spodeczek lub do niewielkiej miseczki i ustaw ją na półce lodówki. Gwarantujemy, że soda oczyszczona rozprawi się z nimi w mgnieniu oka!

soda

Cytryna lub kwasek cytrynowy

Kolejne ekologiczne, przyjazne dla zdrowia i portfela a zarazem skuteczne sposoby na sprzątanie zakładają użycie cytryny lub kwasku cytrynowego. Walka z tłuszczem i kamieniem nigdy nie była łatwiejsza. Szerokie zastosowanie to jedno, ale właściwości antybakteryjne, jakie posiada cytryna z pewnością przemawiają na jej korzyść. Wykorzystaj ją do wyczyszczenia plastikowej deski do krojenia. Wystarczy ją natrzeć przeciętą w pół cytryną, by raz na zawsze pozbyć się plam. Możesz z powodzeniem wykorzystywać ją w kuchennych porządkach, jak również na przykład do wyczyszczenia stopy żelazka czy usunięcia kamienia wokół kranu w kuchni czy łazience. Cytryna sprawdza się również jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów, więc może z powodzeniem zastąpić tradycyjne odświeżacze powietrza lub pochłaniacze zapachów w saszetkach.

cytryny

Sól

Tak, sól. Okazuje się, że nie jest to jedynie artykuł spożywczy. Oczywiście jej główne zastosowanie zakłada doprawianie dań oraz pomoc w konserwowaniu żywności. Ciekawostką może się okazać fakt, że od zarania dziejów sól wykorzystywano również jako pomoc w sprzątaniu. Nawet dzisiaj skuteczne sposoby na sprzątanie w wersji przyjaznej środowisku zakładają użycie soli na przykład do pozbywania się uporczywych zabrudzeń piekarnika. Przygotuj pastę na bazie gorącej wody, sody oczyszczonej i soli i nanieś ją na czyszczone powierzchnie, pozostawiając ją na około pięć minut. Pokryte patyną metalowe naczynia również świetnie reagują na kontakt z pastą wykonaną na bazie soli. Wystarczy połączyć ją w równych proporcjach z octem i mąką. Tak wyczyszczone, metalowe naczynie należy następnie umyć wodą i mydłem i wypolerować, aby sól nie uszkodziła jego powierzchni. I gotowe!

sol

Nie musisz być „eko”, by nasze skuteczne sposoby na sprzątanie mogły wejść na stałe do Twojej rutyny domowego sprzątania. Pamiętaj jednak, że korzystając z naszych pora nie tylko oszczędzisz czas i pieniądze, ale również zadbasz o zdrowie swoje i najbliższych.