Wybierasz figurki świąteczne? Boże Narodzenie nie może obejść się bez tych klasycznych pozycji

Figurki na Boże Narodzenie można znaleźć w wielu sklepach i wykorzystać je do przygotowania świątecznych dekoracji w domu i ogrodzie. Świetnie prezentują się na stole obok stroika, ale także na choince czy w kącie pokoju, koło telewizora. Tradycyjne figurki świąteczne wykonuje się z drewna, dzięki czemu można połączyć je z innymi ozdobami z naturalnego tworzywa. Możesz też jednak zdecydować się na plastik lub solidniejszą ceramikę. W artykule znajdziesz przegląd najbardziej interesujących pozycji.

Interesują cię świąteczne figurki? Przyjrzyj się szopkom lub makietom miasteczek

Szopka betlejemska to jeden z głównych symboli świąt. Podobno to właśnie w niej narodził się Jezus, do którego przybyli z darami mędrcy ze Wschodu. Stajenki mające dekorować twój dom w święta mogą mieć różną formę, kolorystykę, ale też zawartość. Wykonuje się je z drewna, ceramiki, tworzyw sztucznych lub z mieszanki różnych materiałów. Niektóre są podświetlane. Wybór odpowiedniej zależy zatem od indywidualnych upodobań i ogólnej aranżacji domu na Boże Narodzenie. 

szopka świąteczna

Ciekawą alternatywą dla klasycznych szopek są figurki świąteczne przedstawiające zimowe miasta i miasteczka. Mają ruchome elementy oraz odtwarzają nastrojową muzykę. Dopełnieniem są kolorowe lampki ledowe, tak bardzo charakterystyczne dla grudniowych dekoracji, kiedy wiele osób wiesza je nie tylko na choinkach, ale również na ścianach w mieszkaniu czy na balkonach.

Tańszy, choć równie uroczy zestaw, na który warto zwrócić uwagę, składa się z dziewięciu elementów. To pięć podświetlanych, wykonanych z uwzględnieniem najmniejszych detali domków oraz cztery figurki świątecznych postaci kolędników, dzieci i zakochanej pary – wykonane z tworzywa sztucznego. Ta delikatna, kolorowa dekoracja dobrze zaprezentuje się na stole w salonie, na szafce pod telewizorem albo na półce między książkami czy bibelotami.

Figurki ceramiczne na Boże Narodzenie mogą być tradycyjne lub nieoczywiste

Figurki ceramiczne na Boże Narodzenie to kolejna z ciekawych opcji na uzupełnienie świątecznej dekoracji w domu. Są wykonane z trwałego materiału. Wytrzymałego i odpornego na zarysowania czy zabrudzenia. Największą zaletę stanowi jednak ich estetyka, bo ceramiczne figurki są niezwykle piękne i eleganckie. Budzą także w wielu sercach odrobinę nostalgii, gdyż bardzo często ustawiano je w domach rodzinnych.

świąteczne figurki ceramiczne

Ceramiczne figurki bożonarodzeniowe to przede wszystkim mikołaje, aniołki, choinki, pasterze, bałwanki i skrzaty, czyli związane ze świątecznymi skojarzeniami, symbolami oraz z tradycją. Do klasyki nikogo nie trzeba zachęcać, bowiem broni się sama. Jedyna rzecz, na którą warto tutaj zwrócić uwagę, to materiał wykonania – często jest on także skorelowany z ceną.

Nieoczywiste świąteczne figurki to podobizny leśnych zwierząt, coraz częściej widywane w domach i mieszkaniach polskich rodzin. Chociaż z tradycją mają niewiele wspólnego, są śliczne, a także tematyczne, bo w jakiś sposób kojarzą się z zimą. Często są wykonywane z naturalnych materiałów, aby podkreślić klimat Bożego Narodzenia lub tematycznie ozdabiane, jak renifer z wieńcem z gałązek świerkowych na szyi. 

Duże świąteczne figurki dla fanów minimalizmu

Choć figurki świąteczne zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, to duże modele prezentują się równie elegancko. Wybór takiej formy wymaga jednak dbałości o detale i musisz na to zwrócić uwagę podczas zakupu. Duże świąteczne figurki powinny być dopracowane, gdyż każdy mankament będzie widoczny i ucierpi na tym ogólna estetyka modelu. Taką ozdobę warto ustawić w widocznym, centralnym punkcie pomieszczenia. Ze względu na swoje rozmiary, dużej figurki na Boże Narodzenie nie musisz dodatkowo przyozdabiać, co jest świetnym rozwiązaniem dla miłośników minimalizmu.

Figurki na święta Bożego Narodzenia… czy na pewno?

Święta to przede wszystkim tradycja, jednak warto czasami urozmaicić klasykę i dodać do niej odrobinę nowoczesności. W jaki sposób to zrobić? Jeśli szukasz alternatywy np. dla świątecznej figurki Świętego Mikołaja, możesz zdecydować się na zakup lampionu z Mikołajem w środku. Delikatne oświetlenie ledowe o żółtej barwie stanowi idealne uzupełnienie dekoracji, natomiast czerwona obudowa i białe wypełnienie stworzą zgraną kompozycję z klasycznymi bombkami zawieszonymi na choince.

figurka święty mikołaj

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup klasycznych ceramicznych figurek na święta, czy postawisz na lampion lub stajenkę bożonarodzeniową, musisz pamiętać o podstawowej zasadzie uważaj, żeby nie przesadzić z liczbą dekoracji. W świątecznym zamieszaniu, kiedy witryny sklepowe kuszą rozmaitością ozdób, łatwo dać się zauroczyć i po prostu… kupić za dużo, co skończy się odwrotnym efektem do zamierzonego.