Folia lustrzana - jak ją stosować i gdzie jest przydatna?

Folia lustrzana to oryginalna dekoracja, którą można zastosować w wielu miejscach: może ona pełnić rolę maskującą lub ozdobną, a także optycznie powiększać pomieszczenie i pozytywnie wpływać na jego oświetlenie. Sprawdź, jak korzystać z takiego rozwiązania i gdzie sprawdzi się ono najlepiej.

Czym jest folia lustrzana?

Samoprzylepna folia lustrzana jest sprzedawana w rolkach, podobnie jak tapety czy wiele innych dekoracji ściennych. Jest to cienka, odbijająca światło srebrna folia przypominająca wyglądem lustro. Wykorzystuje się ją głównie w celach ozdobnych, choć wersja umożliwiająca naklejenie na zewnątrz szyb w samochodzie lub budynku może także służyć do zaciemniania pomieszczeń, zapewniania większej prywatności, ochrony przed nadmierną ilością promieniowania ultrafioletowego czy stworzenia efektu “lustra weneckiego” na szkle.

Folia lustrzana kontra tradycyjne lustro

Folia lustrzana jest cieńsza niż zwykłe lustro, a możliwość jej swobodnego przycięcia i łatwego montażu sprawiają, że można jej użyć w niemal każdym miejscu. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest również niska cena, dzięki czemu folia może zostać wykorzystana na dużej powierzchni bez szkody dla Twojego portfela. Warto jednak pamiętać, że jest to dekoracja - jeżeli szukasz lustra do robienia makijażu czy dobierania ubrań, folia lustrzana nie sprawdzi się, ponieważ odbity od niej obraz nie jest wystarczająco ostry.

Jakie funkcje może pełnić folia lustrzana?

Folia lustrzana może pełnić różne funkcje - możliwości jej wykorzystania są ogromne i zależą w zasadzie tylko od Twojej fantazji i kreatywności. Oto niektóre z możliwych zastosowań:

Kreatywna dekoracja

Umieszczenie folii lustrzanej na ścianie lub suficie to znakomity sposób na wzbogacenie wystroju wnętrza i sprawienie, by aranżacja była bardziej nietuzinkowa. Niezwykle ciekawy efekt daje także wykorzystanie folii na różnych elementach wyposażenia - naklejenie jej na wazon, ramy obrazu czy ścianki mebli to doskonała metoda na ożywienie pomieszczenia.

Maskowanie niedoskonałości

Folia lustrzana świetnie zamaskuje plamy na ścianach czy podrapane przez koty meble. Dzięki możliwości wycinania jej w dowolne kształty i wzory, możesz stworzyć własne dzieło sztuki, na przykład mozaikę z przypominających odłamki zwierciadła kawałków folii lub “lustrzane graffiti”.

Optyczne powiększenie pomieszczenia

Lustra to jeden z najpopularniejszych sposobów na optyczne powiększenie niewielkich pomieszczeń. Niestety, wielkopowierzchniowe zwierciadła są bardzo drogie, a po ich zamontowaniu na ścianie w pokoju pozostaje de facto jeszcze mniej miejsca. Folia lustrzana może stanowić doskonałe rozwiązanie tego problemu: jest bardzo cienka i tania, a po naklejeniu na ścianę będzie powiększała optycznie pomieszczenie równie skutecznie jak lustro ze szkła.

Wrażenie lepszego doświetlenia

Folia lustrzana znakomicie odbija światło, dlatego zastosowanie jej w ciemnych pomieszczeniach może poprawić ich wygląd - nawet niewielkie źródła oświetlenia będą wydawały się bardziej wydajne. To także dobry sposób na stworzenie przyjemnej atmosfery dzięki wielokrotnemu odbijaniu się światła od powierzchni folii (szczególnie, gdy zastosuje się wiele małych lampek w ciepłym odcieniu, na przykład światełka choinkowe lub listwę oświetleniową LED).

Gdzie folia lustrzana sprawdzi się najlepiej?

Folię lustrzaną można wykorzystać w każdym pomieszczeniu, jednak najlepiej sprawdzi się ona tam, gdzie tradycyjne lustra są zbyt delikatne lub zajmują zbyt wiele miejsca.

Pokój dziecięcy

Wieszanie ciężkiego, szklanego lustra w pokoju dziecięcym jest nie tylko niepraktyczne, ale również potencjalnie niebezpieczne dla małego lokatora. Świetnym zamiennikiem będzie lekka i w pełni bezpieczna folia lustrzana. Jej ogromną zaletą jest także możliwość szybkiej i taniej zamiany, jeżeli dziecko uszkodzi ją podczas zabawy (w przypadku zwykłego lustra jest to znacznie bardziej skomplikowane i przede wszystkim kosztowne).

Ciasne pomieszczenia

W ciasnych przedpokojach, korytarzach czy garderobach folia lustrzana pomoże powiększyć optycznie ilość dostępnej przestrzeni i nie będzie zabierać cennego miejsca (w przeciwieństwie do luster, które mogą zabrać nawet po kilka centymetrów na każdej ścianie).

Meble

Naklejanie szklanych luster na ścianki lub drzwi mebli jest nie tylko niepraktyczne i skomplikowane, ale również nieestetyczne - odstająca na kilka milimetrów tafla łatwo się brudzi i nie wygląda dobrze, a waga zwierciadeł może powodować niszczenie zawiasów. W takim przypadku przylegająca do powierzchni folia lustrzana jest znacznie wygodniejszą opcją, która dodatkowo świetnie się prezentuje i nie obciąża mebla swoją masą.

Jak korzystać z folii lustrzanej?

Korzystanie z folii lustrzanej jest naprawdę proste! Pamiętaj tylko o kilku prostych zasadach:

  • Zaplanuj kształt i położenie folii

Możesz naszkicować pożądany kształt bezpośrednio na powierzchni folii albo najpierw stworzyć kartonowy szablon, który odrysujesz na folii oraz na powierzchni, gdzie ma ona zostać przyklejona.

  • Starannie wytnij pożądany fragment

Z tyłu folii znajduje się drobna siatka, która ułatwi Ci równe wycinanie i zapobiegnie rwaniu się materiału.

  • Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu powierzchni

Powierzchnia przed naklejeniem folii musi być sucha, starannie oczyszczona oraz odtłuszczona.

  • Ostrożnie naklej folię

Możesz w tym celu skorzystać z pomocy drugiej osoby, by folia nie zmarszczyła się lub nie skleiła.

  • Popraw ewentualne nierówności

Jeżeli zauważysz bąbelki powietrza lub drobne zmarszczki, możesz delikatnie “rozprasować” je gładkim przedmiotem (na przykład łyżką), uważając by nie podrzeć folii.

Jak dbać o folię lustrzaną?

Folia lustrzana nie wymaga specjalnej pielęgnacji - po naklejeniu wystarczy raz na jakiś czas wytrzeć ją z kurzu suchą, miękką ściereczką. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można spróbować usunąć zanieczyszczenia bardzo delikatnym detergentem (na przykład mokrą chusteczką dla dzieci), jednak należy wówczas uważać, by nie zamoczyć powierzchni pod folią, ponieważ może to spowodować jej odklejenie.

Pan młody przeglądający się w lustrze