Fotel i biurko - Jak urządzić wygodny gabinet

Gabinet to pomieszczenie przeznaczone głównie do pracy umysłowej. Jego funkcje zmieniają się w zależności od miejsca położenia. Umieszczony w domu będzie zaciszem każdej osoby pracującej zdalnie, natomiast gabinet biurowy dużej, znanej firmy swoją formą i wystrojem musi reprezentować jej wartości i stanowić o profesjonalizmie. Każda przestrzeń ma swoje własne wymagania, na każdą trzeba znaleźć indywidualne rozwiązanie w zależności od preferencji osoby w niej pracującej. Jak więc urządzić tego typu miejsce, aby było wygodne, ale i cieszyło oko? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dla siebie - niezależnie od tego, czy Twój gabinet mieści się w domu czy w firmie.

Przestrzeń sprzyjająca koncentracji

Żyjemy w świecie, w którym absolutnie każda rzecz zabiega o twoją uwagę. Do pracy umysłowej potrzeba dużego skupienia, dlatego warto zadbać, aby przestrzeń jej służąca była możliwie jak najbardziej neutralna i stonowana. Podstawą aranżacji gabinetu jest ograniczenie się do nienasyconych, mało krzykliwych kolorów. Postaw na jasne barwy z zakresu bieli, beżu i szarości. Jeśli zdecydujesz się na mocniejszy akcent kolorystyczny, powinien być on umieszczony na ścianie, przy której stoi biurko. Niech wnętrze automatycznie kieruje Twoją uwagę w stronę miejsca pracy. Meble w gabinecie powinny być ograniczone do minimum oraz zachowane w spójnej estetyce. Postaw na prostotę i minimalizm. Jeśli potrzebujesz dużo przestrzeni na archiwa, przydadzą Ci się głębokie i wysokie regały, jeśli jednak nie - zrezygnuj z nich. Najważniejsze elementy wyposażenia gabinetu, czyli biurko i fotel lub krzesło z zagłówkiem, muszą być wygodne i dostosowane do Twoich potrzeb. Dopilnuj, aby w pomieszczeniu znajdowało się jak najwięcej światła. Nawet jeśli biurko ustawione jest przy dużym oknie, zainwestuj w odpowiednie lampy biurkowe i sufitowe- dobrze oświetlona przestrzeń sprzyja koncentracji i sprawia, że czujesz się mniej senny.

Miejsce pracy w biurze

Podstawowe zasady ergonomii pracy

Przy pracy spędzamy bardzo dużą część doby, dlatego należy zadbać o jej komfort. Jeśli standardem jest pracowanie przy niewygodnym stoliku kawowym, trudniej się zabrać do pracy. Można też nabawić się różnego rodzaju nadwyrężeń ze względu na niewłaściwą postawę. Aby pracowało się wygodnie, trzeba mieć odpowiednie biurko i komfortowe krzesło z zagłówkiem lub fotel. Siedzisko musi koniecznie być wyposażone w podłokietniki oraz dopasowane do kręgosłupa oparcie. Biurko powinno posiadać dużą przestrzeń roboczą. Jeśli pracujesz przy komputerze stacjonarnym, zadbaj aby górna krawędź monitora znajdowała się na linii wzroku, kiedy patrzysz prosto przed siebie. Podłokietniki i blat powinny być ustawione w tej samej płaszczyźnie, aby przedramiona znajdowały się równolegle do podłoża. Pod biurkiem powinny spokojnie mieścić się nogi, a stopy powinny w całości spoczywać na podłodze. Jeśli do niej nie sięgasz, wyposaż się w podnóżek, na którym ułożysz nogi. Miejsce pracy, które będzie przestrzegać tych zasad, pomoże Ci zachować zdrowy kręgosłup i utrzymać prawidłową postawę ciała.

Stylowe eleganckie biuro

Nowoczesne rozwiązanie

Jeżeli chcesz urządzić gabinet prezesa nowoczesnej firmy, postaw na meble o designie zgodnym z najnowszymi trendami. Dzięki temu Twój gabinet sam będzie mówił o priorytetach Twojego przedsiębiorstwa. Zainwestuj w proste formy oraz materiały takie jak szkło czy metal lub połączenia metalu z drewnem. Postaw na sprawdzonych producentów i najwyższą jakość wykonania - będzie ona świadczyć o profesjonalizmie Twojej firmy. W nowoczesnym wnętrzu szczególnie ważne jest zachowanie zasady minimalizmu. Duże biurko, wygodny fotel, dobre oświetlenie, krzesła z zagłówkiem dla potencjalnych kontrahentów, element dekoracyjny w postaci obrazu lub roślin o dużych zielonych liściach i jeszcze jeden mebel dekoracyjny w dużej przestrzeni w zupełności wystarczą. Dopilnuj, żeby kolory ścian były stonowane. Możesz umieścić na nich motywy spójne z logiem firmy i jej kolorami, zachowaj jednak większość powierzchni w jasnych barwach.

Nowoczesne biuro widok z góry

Stylowy gabinet w klimacie tradycyjnym

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo ceni sobie tradycję lub działa w obszarze kojarzonym z dystyngowanym zawodem, możesz wyrazić to poprzez wystrój gabinetu. Podstawowym jego elementem będą wtedy takie materiały jak drewno i skóra. Tego typu meble zwykle są ciężkie i masywne, utrzymane w ciemnej kolorystyce z ozdobnymi listwami i ornamentami. Fotel powinien być pokryty skórą lub materiałem przypominającym skórę, aby pasował ciężarem do biurka. Ściany zachowaj w jasnej kolorystyce, aby zniwelować efekt pomniejszenia przestrzeni wywołany przez masywne meble. Koniecznie wpuść dużo światła. Ogranicz się do minimalnej ilości wyposażenia - poza biurkiem i fotelem, możesz ustawić pod ścianą płytki regał z książkami, zadbaj jednak o jego mniej ozdobną formę. Jeśli chcesz wprowadzić element dekoracyjny, postaw raczej na roślinność lub przedmioty pasujące do tego typu wnętrz, na przykład duży, stylizowany, stojący na podłodze globus. Nie przesadź z ilością ozdób - inaczej otrzymasz bardzo przytłaczającą przestrzeń.

książka i młot sędziowski

Domowa przestrzeń do pracy

Powszechny dostęp do internetu sprawia, że coraz więcej osób pracuje zdalnie. Warto więc wydzielić specjalne miejsce do pracy w domu, będącym oazą odpoczynku. Dzięki wyraźnemu podziałowi, łatwiej będzi rozgraniczyć życie osobiste i zawodowe. Jeśli możesz wydzielić osobne pomieszczenie, przeznaczone tylko do pracy biurowej, urządź je kierując się wskazówkami zamieszczonymi powyżej. Zamiast miejsca przeznaczonego dla klientów, możesz wydzielić strefę chwilowego odpoczynku. W tym celu można wykorzystać na przykład krzesła ogrodowe. Leżak ogrodowy powoduje przyjęcie zupełnie odmiennej pozycji, niż krzesło przy biurku, dlatego da sygnał twojemu organizmowi, że to jest chwila na relaks. Jednocześnie pozostaniesz za drzwiami swojego gabinetu, nie ryzykując całkowitego wytrącenia z rytmu pracy przez pozostałych domowników. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pokoju, postaraj się umiejscowić do pracy w takim miejscu, by łatwo było odciąć się od bodźców z domu. Warto zaznaczyć inną funkcję przestrzeni poprzez zmianę koloru ściany wokół układu gabinetowego lub ustawienie ażurowej przegrody.

Urządzenie stylowego i wygodnego gabinetu nie musi być trudne. Zadbaj o dobre doświetlenie, wygodny fotel, minimalizm i odpowiednie meble, a łatwiej będzie ci się skupić i wykonać swoje zadania. Każdy gabinet odzwierciedla w pewnym stopniu osobowość właściciela lub cele firmy - dlatego jeśli masz problem z rozsądnym zagospodarowaniem przestrzeni, poproś o pomoc osobę, która zajmuje się tym zawodowo.