Fototapeta - jak dopasować fototapetę do wnętrza

W dobie indywidualizacji każdego aspektu życia współczesnego człowieka, mieszkanie i dom często są płaszczyznami, gdzie chcemy pokazać naszą odrębność, oryginalność a przy tym czuć się po prostu dobrze. Coraz nowocześniejsze wzory mebli, wykonywanie elementów wyposażenia na specjalne zamówienie są środkami, dzięki którym chcemy wyrazić samych siebie. To wszystko osadzane jest w odpowiednio dobranych pomieszczeniach. Ale co, gdy nie chcemy znów przemalowywać pokoju na konkretny kolor i szukamy innego rozwiązania? Interesującym a zarazem prostym rozwiązaniem może być zastosowanie fototapety.

Pozostaje jednak pytanie, jak dopasować odpowiedni wzór fototapety do pomieszczenia? Skąd mamy mieć pewność, że pięknie prezentująca się na wizualizacji fototapeta będzie wyglądała równie imponująco w naszym domu? Zastanówmy się przede wszystkim nad tym jakie istnieją rodzaje fototapet.

Różne wzory fototapet

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu – oferty rynkowe wszelkiego rodzaju dóbr są przeogromne. Nie inaczej sprawa się ma z ofertą fototapet. Krótko mówiąc, fototapeta przedstawi wszystko co tylko chcesz! Popularne są wszelkiego rodzaju kolaże, motywy roślinne, florystyczne, pejzaże z pięknych egzotycznych miejsc. Jak jednak dopasować fototapetę do konkretnego pomieszczenia? Wbrew pozorom jest na to prosty sposób – wystarczy spojrzeć na charakter danego pomieszczenia!

pokój ze stylową fototapetą

Jak dopasować fototapetę?

Sypialnia jest naszą „ostoją w ostoi” miejscem w domu, gdzie mamy czuć się najswobodniej, zrelaksowani i gdzie mamy najbardziej efektywnie odpocząć. Warto tutaj zastanowić się nad fototapetą z motywem roślinnym, delikatnym pejzażem albo innym zdjęciem przedstawiającym naturę. Najlepiej w tym pomieszczeniu sprawdzi się fototapeta w stonowanym kolorze. Wszelkie rzucające się w oczy, inwazyjne kolory odniosą odwrotny do zamierzonego skutek.

Wykończenie pokoju to bardzo droga inwestycja, prawda? Dzięki fototapecie imitującej panele lub płytki będziemy mogli w prosty, szybki a przede wszystkim budżetowy sposób ozdobić pomieszczenie. Wyobraźcie sobie tylko pokój, w którym jest zastosowana fototapeta w motyw ceglany lub drewno! Oczywiście są także rozwiązania mniej tradycyjne, jak na przykład fototapeta street art! Praca Banksyego we własnym domu? Cudnie!

Dzieci dorastają bardzo szybko, a ich zainteresowania zmieniają się z biegiem czasu. Postacie z bajek zostają zastąpione np. zwierzętami, one z kolei są wypierane przez nowe zainteresowania dorastającego młodego człowieka. Przed rodzicami stoi wyzwanie dostosowania pokoju by odpowiadał dziecku. Prosty sposób? Zastosowanie fototapety! Wszelkie zainteresowania dziecka mogą pojawić się na jego ścianie, a dzięki łatwemu i szybkiemu montażowi – z czasem możemy je zmienić na nowe. Zamiana wspinającego się po budynku Spider-Mana w tor wyścigów Formuły 1 nigdy nie była tak prosta!

fototapeta streetart

Fototapeta na drzwi

Najczęściej, kiedy interesujemy się fototapetami, myślimy o nich w kontekście montowania ich na ścianie w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że fototapeta na drzwi może być doskonałym rozwiązaniem do zastosowania jako ozdoba drzwi!

Drzwi w naszych domach poza funkcją użytkową, pełnią także formę uzupełnienia tego co znajduje się w pokoju – coraz uważniej je dobieramy, bardzo często są zlecane zamówienia na wykonanie konkretnych drzwi. Drzwi nie pasujące do wystroju wnętrza, takie o których wygląd nie zadbano znacząco wpływają na jakość całego wykończenia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fototapety, która uzupełni wygląd drzwi, a także może się doskonale wkomponować w pomieszczenie. Ponadto, fototapeta zastosowana na drzwiach może być świetnym uzupełnieniem fototapety zastosowanej na ścianach w danym pomieszczeniu.

Dlaczego fototapeta to dobre rozwiązanie? Ponieważ po remoncie i renowacjach, domowe fundusze z pewnością są uszczuplone – wszyscy przez to przechodziliśmy. Fototapeta w porównaniu do innych rozwiązań, a nawet w kontekście całego remontu jest wydatkiem stosunkowo niewielkim, efektem zastosowania możemy się cieszyć w zasadzie od razu. A najważniejsze – w prosty sposób można ją zamontować samodzielnie!

Spośród fototapet stosowanych na ściany największa popularnością cieszą się te zawierający motywy florystyczne, czy też elementy infrastruktury miast. Same fototapety są zalaminowane folią co sprawia, że wydłuża się ich żywotność.

stylowa fototapeta na drzwi