Funkcjonalne akcesoria łazienkowe - 5 najlepszych

Łazienka to miejsce spełniające różnorakie funkcje. Poza tą najbardziej oczywistą – związaną z higieną osobistą, przypisuje się jej również rolę domowego SPA, tudzież samotni. Praktyczne rozwiązania zastosowane w łazience z pewnością podniosą komfort jej użytkowania. I nie znaczy to, że trzeba przeprowadzić rewolucję i gruntowny remont. Wprost przeciwnie: często niepozorne dodatki i funkcjonalne akcesoria łazienkowe mogą znacząco podnieść wygodę korzystania z łazienki. Wśród wielu dostępnych opcji i interesujących rozwiązań warto przyjrzeć się tym najciekawszym.

Wieszaki na ręczniki – cała gama form

Wieszak na ręczniki to nieodzowny element każdej łazienki. Może on przybierać różne formy: od prostych haczyków, poprzez samodzielne, stojące konstrukcje, na dekoracyjnych elementach skończywszy. Oczywistym jest, że jego wygląd będzie uzależniony od konkretnego przeznaczenia. Idąc tym tropem: niewielkie ręczniki, przeznaczone do wycierania rąk po ich umyciu, powinny być umiejscowione jak najbliżej umywalki. Doskonale sprawdzą się tu wszelkie wieszaki punktowe. Alternatywnie, za wieszak może służyć również uchwyt meblowy o odpowiednim kształcie, zamontowany w szafce podumywalkowej. Bliżej strefy prysznicowej lepiej sprawdzi się wieszak o większych gabarytach, który swobodnie pomieści kilka ręczników kąpielowych. Doskonałą propozycją może tu być model w kształcie drabinki lub inny stojący. Świetnym pomysłem, zwłaszcza w niewielkiej łazience, mogą okazać się funkcjonalne akcesoria łazienkowe jakimi są wieszaki nakładane na drzwi. Nie wymagają on specjalistycznego montażu i nie niszczą drzwi, ale zdecydowanie zwiększają powierzchnię do wieszania ręczników.

Czyste białe ręczniki wiszące na wieszaku

Pojemniki, kosze i torby – praktyczne rozwiązanie w każdej łazience

Niezależnie od sposobu zaaranżowania łazienki, niezbędnym jej elementem są wszelkie pojemniki, kosze i torby na pranie, które pomagają w organizacji i ujarzmianiu codziennego chaosu. W związku z tym, że jest to element wykorzystywany na co dzień – warto, by jego stylistyka nie odbiegała od wystroju całej łazienki. Jeśli łazienka utrzymana jest w marynarskich klimatach – dobrym pomysłem może być zastosowanie pasiastej torby na pranie. W łazience urządzonej na modłę skandynawską dobrze będzie wyglądać kosz wiklinowy lub rattanowy. Industrialny klimat panujący w łazience aż się prosi o zastosowanie pojemnika metalowego, loftowego. Jeszcze lepiej, gdy udaje się połączyć dwie funkcje w postaci jednego przedmiotu. Idealnym wzorcem ukazującym takie rozwiązanie są pufy – kosze na pranie, a przykładem może być pufa CANDY RED. Przedmioty typu „2 w 1” to realna oszczędność miejsca w niewielkich przestrzeniach i pomysł na ich ergonomiczne zagospodarowanie. Ten niebanalny dodatek doskonale sprawdzi się zarówno jako schowek na brudną bieliznę i ubrania, ale również jako wygodne krzesełko, które pozwoli na komfortowe wykonywanie czynności pielęgnacyjnych.

kosz na pranie z detergentami w płynie

Uchwyt na papier toaletowy ze zintegrowaną półeczką na telefon

Choć to tak niewielki przedmiot, jego rola w łazience jest nie do przecenienia. Trudno sobie odpowiedzieć na pytanie: gdzie umieścić tę niepozorną rolkę papieru toaletowego, jeśli w pobliżu nie ma żadnej półki ani innego mebla? Jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się być zastosowanie uchwytu na papier toaletowy. Również w tym przypadku możemy wykorzystać jedno z wielu rozwiązań: dostępne są funkcjonalne akcesoria łazienkowe w postaci uchwytów na papier toaletowy montowanych na stałe do ściany lub stojącego w pobliżu mebla. Ciekawym rozwiązaniem może też być uchwyt przenośny, służący jednocześnie jako magazyn na zapas rolek. Jego stylistyka powinna być dopasowana do reszty łazienkowych gadżetów. Dla miłośników telefonów komórkowych, którzy nie potrafią rozstać się ze swoimi smartfonami nawet w toalecie, idealnym rozwiązaniem może być uchwyt na papier ze zintegrowaną półeczką. Rozwiązanie to jest dobrym wyborem zwłaszcza w przypadku, gdy w pobliżu toalety nie ma miejsca na swobodne odłożenie telefonu, a jego właściciel nie chce tracić łączności z wirtualnym światem nawet podczas prozaicznych czynności realnego życia.

uchwyt na papier toaletowy z drewnianą obudową

Lustro – ważny element każdej łazienki

Łazienka bez lustra jest łazienką niekompletną – zwyczajnie ciężko jest wykonywać niektóre czynności higieniczne, nie widząc swojego odbicia. O ile mycie zębów czy suszenie włosów być może nie wymagałyby obecności tego elementu w łazience, ale już modelowanie fryzury lub samodzielna, profilaktyczna kontrola stanu własnego uzębienia wymaga obecności zwierciadła. Inne czynności, jak np. wykonywanie makijażu, również wymagają skorzystania z jego dobrodziejstw. Poza dużym, centralnym lustrem doskonale sprawdzają się również mniejsze lusterka kosmetyczne (czasem z opcją powiększania odbicia), które np. pozwalają na dokładniejsze wykonanie detali makijażu. Modele na harmonijkowym wysięgniku sprawdzają się zwłaszcza podczas czesania i kontrolowania stanu tylnej części głowy. Aby jednak całkowicie wykorzystać możliwości lustra, warto również zadbać o dobre oświetlenie. Można zdecydować się na lampy montowane w jego pobliżu (mogą to być pojedyncze kinkiety lub klasyczne lampy wiszące), ale dużo wygodniejszym rozwiązaniem będzie oświetlenie LED-owe zintegrowane z lustrem. W ten sposób wyeliminowana zostaje niedogodności związana z odbijaniem się źródła światła w tafli lustra – zaś twarz osoby z niego korzystającej oświetlona jest w sposób równomierny, w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Lustra nad umywalkami w łazience w stylu klasycznym

Dozowniki na kosmetyki – sposób na ujednolicenie wnętrza

Nic tak nie psuje efektu wizualnego w łazience, jak pstrokacizna kolorowych butelek i opakowań kosmetyków. Brak spójności wśród butelek i ich etykiet skutkuje wrażeniem bałaganu i braku harmonii. Dobrym pomysłem wydaje się być zastosowanie jednakowych (lub chociaż podobnych) butelek i dozowników na kosmetyki. Są to bardzo funkcjonalne akcesoria łazienkowe, których jednakowy kolor i zbliżone wizualnie etykiety sprawią, że wnętrze łazienki nabierze harmonii i klasy. Jednakowy dozownik do mydła w płynie, ustawiony przy umywalce i na krawędzi wanny, da wrażenie luksusu i dopieszczenia. Idealnie, gdy z tej samej kolekcji pochodzi mydelniczka i kubek na szczoteczkę do zębów. Ogromny wybór produktów daje możliwość dopasowania do praktycznie każdego stylu: nieważne, czy w łazience króluje styl skandynawski czy klasyczny – każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wybierając zestawy łazienkowe, warto dopasować je do stylistyki wnętrza, co będzie sygnałem dla każdego gościa korzystającego z łazienki, że jej wnętrze jest przemyślane i dopracowane w każdym detalu. Warto jednak pamiętać, że im prostsze formy wybieranych dodatków, tym większa ich uniwersalność i ponadczasowość.

Lustra nad umywalkami w łazience w stylu klasycznym