Gazetnik - praktyczna dekoracja w stylu vintage

Lubisz czytać gazety i magazyny? Zatem doskonale wiesz, że niekiedy trudno zachować wśród nich porządek. Sprytnym rozwiązaniem, które pomoże Ci uporządkować przestrzeń, jest gazetnik. Ten prosty gadżet sprawi, że kolorowe czasopisma będą stałe w zasięgu Twojej ręki. A nawet jeśli czytanie gazet nie należy do Twoich ulubionych form rozrywek, to ten stylowy dodatek możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jak wykorzystać gazetnik?

Gazetnik może stać się funkcjonalnym dodatkiem w salonie, ale nie tylko! Jeśli lubisz czytać w wannie podczas długiej relaksacyjnej kąpieli, to sprawdzi się również w łazience. To także doskonale rozwiązanie do biura lub poczekalni. Więc jeśli prowadzisz salon kosmetyczny czy gabinet lekarski, warto pomyśleć o estetycznym uporządkowaniu czasopism dla klientów lub materiałów reklamowych.

Co to jest gazetnik i jakie skąd się wziął

Rozpowszechnienie druku w drugiej połowie XIX wieku wpłynęło znacząco na rozwój prasy. Było to wówczas jedyne źródło informacji o życiu w kraju i za granicą. Nakłady dzienników, tygodników i pism specjalistycznych stale rosły. Jak to w życiu bywa, potrzeba jest matką wynalazków i tak było i w tym przypadku.

Pierwsze gazetniki powstały właśnie w XIX wieku i były odpowiedzią na potrzebę rynku. Początkowo był to bardzo prosty stojak na gazety, w którym wygodnie można było je przechowywać. Z biegiem czasu zaczęły one przybierać oryginale kształty i łączyć się z innymi meblami. Jednak najwięcej innowacyjności w projektach gazetników przyniosły niesławne czasy PRLu. Wówczas to zaczęto je łączyć ze stolikami, regalikami i innymi meblami.

Współcześnie wśród szerokiej oferty gazetników znajdziesz stojaki na gazety wykonane z różnych materiałów i pasujące do różnych aranżacji wnętrz. Bogata oferta pozwoli Ci dobrać odpowiedni gazetownik, który stanie się funkcjonalnym i stylowym elementem wyposażenia Twojego domu.

stojak na gazety

Jaki gazetnik wybrać?

Wybierając gazetownik do swojego domu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie się znajdował. Dlaczego? Ponieważ jeśli planujesz umieścić go w salonie lub kuchni, materiał nie będzie odgrywał istotnej roli. Ale jeśli chcesz ustawić go w toalecie lub łazience, koniecznie wybierz gazetownik wykonany z materiałów odpornych na działanie wody, na przykład takich jak bambus.

Szeroki wybór pozwoli Ci dobrać właściwy gazetnik, który skomponuje się z wystrojem Twojego domu. Wśród najbardziej popularnych znajdziesz:

• gazetnik drewniany
• gazetnik wiklinowy
gazetnik metalowy
• gazetnik bambusowy
• gazetnik z tworzywa sztucznego
gazetnik tekstylny

Metal to materiał, który doskonale pasuje do pomieszczeń utrzymanych w loftowym lub industrialnym stylu. Gazetownik w stylu industrialnym niewątpliwie doda pomieszczeniom utrzymanym w tej estetyce ciekawego rysu.

Ponadczasowym i uniwersalnym rozwiązaniem, jest gazetownik wykonany z drewna, bądź wikliny. Tego typu gazetnik retro świetnie sprawdzi się do pomieszczeń utrzymanych na przykład w stylu rustykalnym. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór gazetnika vintage, bardzo często łączącego metal i tekstylia. Filocy stojak na gazety może okazać się prawdziwym hitem nowoczesnego wystroju.

Gazetownik nie tylko do salonu

Stojak na gazety może być użyteczny nie tylko w salonie. Oczywiście wygodny fotel lub kanapa to najlepsze miejsce do oddania się lekturze, jednak może być on równie przydatny na przykład w kuchni. Koniec końców kto powiedział, że trzeba w nim przechowywać jedynie czasopisma?

Prosta konstrukcja tego akcesorium pozwala przechowywać w nim w wygodny sposób książki kucharskie, luźne kartki z przepisami, czy notesy. Wręcz idealnym rozwiązaniem do niewielkiej kuchni będzie gazetnik na ścianę. Nie zajmie wiele miejsca, a pozwoli Ci mieć najważniejsze przepisy kucharskie w zasięgu ręki.

gazetnik

Stojak na gazety, niewielki regał a może gazetownik wykonany samodzielnie - sam zdecyduj!

Oczywiście współcześnie czytamy zdecydowanie mniej czasopism i gazet niż w przeszłości. Z powodzeniem możesz zastąpić gazetnik małym regalikiem lub własnoręcznie wykonanym gazetnikiem. Wybór należy do Ciebie! Jednak ten niepozorny dodatek w ciekawy sposób może odświeżyć wystrój Twojego domu. Zapoznaj się z naszym artykułem o zaletach gazetników i spraw, by Twoja przestrzeń stała się uporządkowana!