Generalne porządki na koniec lata - przygotuj się na jesień

Koniec lata kojarzy się ze zmianą temperatur, nadchodzącym chłodem i często także ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Ten czas jest także doskonałym momentem na generalne porządki w domu czy mieszkaniu, ponieważ temperatury sprzyjają wykonaniu wielu prac. Warto się jednak dobrze do nich przygotować, aby przebiegły sprawnie i bez problemów.

1. Dobry plan sprzątania

Zwłaszcza jeśli masz duże mieszkanie czy dom, dobrze jest przygotować sobie plan sprzątania. Dobrze przygotowany powinien zawierać listę wszystkich prac, które w ramach porządków planujesz wykonać. Jeśli na ich wykonanie możesz przeznaczyć więcej niż jeden dzień, dobrym pomysłem jest rozdzielenie konkretnych zadań na poszczególne dni. Tak samo w sytuacji, gdy do porządków możesz zaprząc pozostałych członków rodziny, plan sprzątania powinien uwzględniać, kto ma wykonać poszczególne zadania.

Porządek w ogrodzie, zamiatanie liści

2. Okna - dobry moment na mycie

Pewnie myślisz, że w lecie okna nie zabrudziły się zbytnio przez brak opadów? Nic bardziej mylnego. Latem okna dość mocno się kurzą, jednak duża ilość światła słonecznego sprawia, że jest to niezauważalne. Myjąc okna na koniec lata zapewniasz sobie jesienią i zimą znacznie więcej światła słonecznego, co nie pozostaje bez znaczenia w sytuacji, gdy dni stają się coraz krótsze. Ponadto temperatura na koniec lata, znacznie wyższa niż w kolejnych miesiącach sprawi, że mycie okien nie przysporzy Ci kataru czy przeziębienia. Jeśli ozdobą Twoich okien są firanki i zasłonki, wówczas masz pewność że o wiele szybciej wyschną i będą gotowe na powieszenie.

3. Upierz meble tapicerowane

Koniec lata to doskonały moment również na odświeżenie tapicerowanych mebli. Nawet jeśli wymagają zastosowania większej ilości wody, wyschną stosunkowo szybko. Często temperatury są na tyle wysokie, iż pozwalają na wystawienie mebli na zewnątrz i pozostawienie ich do wyschnięcia. Jeśli masz taką możliwość jednocześnie możesz wykorzystać ten czas do dokładnego odkurzenia i umycia podłogi w tych miejscach, gdzie na co dzień stoją meble. Dobrze, jeśli meble są prane na początku porządków, wtedy unoszące się podczas tego procesu kurz i zabrudzenia nie zniszczą twoich wysiłków. Pamiętaj, aby ułatwiać sobie wykonywanie wielu prac, w tym celu dobrze jest wykorzystać przydatne przedmioty i gadżety, które sprzątanie uczynią znacznie łatwiejszą i szybszą czynnością. Takie elementy jak dwustopniowa, składana drabinka powinny znaleźć się w każdym domu czy mieszkaniu. Wykorzystasz je nie tylko podczas sprzątania, ale również aby sięgnąć do wyżej usytuowanych półek.

czyszczenie dywanu

4. Przygotowanie szaf na zmianę ubrań

Ostatnie dni lata to doskonały czas na to, aby przejrzeć zawartość swojej szafy. Jeśli nie masz miejsca na przechowywanie ubrań w jednym miejscu, tylko wymieniasz je w szafie wraz ze zmianą pogody, to lepszego momentu nie będzie. Typowe letnie ubrania jak na przykład krótkie spodenki można już schować, a na ich miejsce wyciągnąć długie spodnie, kurtki oraz płaszcze. Pamiętaj, aby przed schowaniem ubrań z mijającego lata przejrzeć je pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Ponadto powinny być one uprane i uprasowane. W ten sposób zaoszczędzisz sobie wiele czasu przed kolejnym latem, ponieważ ubrania będą już przygotowane do nowego sezonu. Aby przyspieszyć prace, zadbaj o dobry stan żelazka. Jeśli jest ono zabrudzone, warto zastosować 3 częściowy zestaw do czyszczenia żelazek WENKO, dzięki któremu szybko można usunąć osady i zabrudzenia. Czyste żelazko to znacznie szybsze i dokładniejsze prasowanie.

Przestronna drewniana szafa

5. Kuchnia i łazienka

Koniec lata to doskonały moment również na dokładne sprzątanie kuchni i łazienki. W tych pomieszczeniach stosuje się często dość silnie działające środki chemiczne, których opary mogą być nieprzyjemne. Koniec lata oferuje dość wysokie temperatury, dzięki czemu można sprzątać przy otwartych oknach, nie obawiając się zachorowania. Tutaj znaczne przyspieszenie prac można uzyskać dzięki ciekawym i jednocześnie bardzo przydatnym gadżetom. Silikonowe nakładki na kran DIAMENT czyszczące z kamienia i osadów to jedna z takich właśnie propozycji bardzo przydatnych przedmiotów. Wystarczy napełnić je środkiem do usuwania kamienia i osadu a następnie nałożyć na końcówkę kranu, najlepiej na dłuższy czas. Pozwala to uniknąć żmudnego szorowania, zazwyczaj wystarczy po zdjęciu nakładki umyć kran aby błyszczał jak nowy. Zaletą takich gadżetów jest to, iż są one wielokrotnego użytku a ponadto nie zajmują zbyt wiele miejsca, jak chodzi o ich przechowywanie. Bez względu na zakres planowanych porządków warto je dokładnie zaplanować i się do nich przygotować, aby przebiegły one bezstresowo.

Nowoczesna kuchnia