Gorący napój na drogę - na co zwrócić uwagę przy wyborze termosu

Szukasz termosu idealnego dla siebie? Lubisz wycieczki? A może potrzebujesz termosu do pracy lub samochodu? Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Sprawdź jak wybrać termos w taki sposób, żeby był idealnie dopasowany do Ciebie i Twoich potrzeb.

Utrzymanie temperatury

Najważniejsza cechą i zadaniem każdego termosu jest utrzymanie napoju lub posiłku w konkretnej temperaturze, co pomaga zachować wartości smakowe lub po prostu pozwala wypić ciepły napój w warunkach, w których normalnie nie byłoby to możliwe. Żeby odpowiednio dobrać termos do swoich potrzeb powinieneś poznać możliwości jakimi może on dysponować i dobrać taki zestaw cech, które będą odpowiadać Twoim potrzebom. Termosy i kubki termiczne najprawdopodobniej kojarzysz głównie z utrzymaniem ciepła herbaty lub kawy. Ale nie jest to jedyny sposób w jaki mogą zostać wykorzystane właściwości termosu. Może on utrzymać nie tylko ciepło, ale również chłód, co sprawia, że z powodzeniem można go wykorzystać latem do przechowywania chłodnych napojów.

Różne rodzaje termosów

Na rynku istnieje wiele rodzajów termosów. Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje: Termos klasyczny, kubek termiczny oraz termos spożywczy. Pierwsze dwa służą do przechowywania napojów, ostatni zaś jest doskonałym sposobem na ciepły posiłek w pracy lub na uczelni. Termos klasyczny jest najczęściej wyposażony w nakrętkę, która może zostać wykorzystana jako kubek, natomiast kubek termiczny, jak sama nazwa wskazuje, jest zaprojektowany w taki sposób, żebyś mógł pić z niego bezpośrednio. Kubki te często są wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia lub przyciski, zapobiegające wylewaniu się zawartości.

Najważniejsze cechy na jakie warto zwrócić uwagę

Pojemność

Jedna z najważniejszych cech każdego termosu. Szukając termosu zastanów się jakie ilości napoju będziesz w nim przechowywać. Inne pojemności będą odpowiednie w pracy czy w domu, a inne w trakcie górskiej wycieczki. Zastanów się też w jaki sposób będziesz napełniać termos i czym, bowiem zbyt mała pojemność może być irytująca, a zbyt duża sprawi, że będziesz nosić ze sobą niepotrzebny ciężar.

Czas trzymania ciepła

Najważniejsza cecha, jeśli chodzi o główne zadanie termosu jakim jest zachowanie temperatury napojów. Różnego typu termosu mają różny czas trzymania ciepła. Jest on związany głównie z jakością wykonania, ale również z mechanizmem zamknięcia, częstotliwością otwierania oraz materiałami z których został wykonany termos. Szukając termosu, zwróć uwagę jaki czas trzymania ciepła został podany przez producenta i czy jest wystarczający dla Twoich celów.

Czas trzymania ciepła

Najważniejsza cecha, jeśli chodzi o główne zadanie termosu jakim jest zachowanie temperatury napojów. Różnego typu termosu mają różny czas trzymania ciepła. Jest on związany głównie z jakością wykonania, ale również z mechanizmem zamknięcia, częstotliwością otwierania oraz materiałami z których został wykonany termos. Szukając termosu, zwróć uwagę jaki czas trzymania ciepła został podany przez producenta i czy jest wystarczający dla Twoich celów.

Materiał wykonania

Termosy składają się z dwóch warstw. Wewnętrznej i zewnętrznej, pomiędzy którymi znajduje się próżnia. Różne materiały zapewniają różne właściwości. Najczęściej stosowane materiały w przypadku warstwy wewnętrznej to stal nierdzewna lub tworzywo sztuczne. Tego typu rozwiązanie jest dość trwałe i odporne na uszkodzenia. Niestety jest też dość podatne na zabrudzenia. Inne stosowane materiały to szkło, ceramika lub tritan.

Materiał wykończenia

Tutaj sytuacja jest podobna, jak w przypadku wnętrza termosu. Najczęściej spotykane są obudowy plastikowe lub stalowe. Tworzywo sztuczne jest mniej wytrzymałe, jednak stal się szybciej schładza zimą, co może prowadzić do nieprzyjemnego uczucia w trakcie picia z termosy na świeżym powietrzu. W takim wypadku warto zwrócić uwagę czy termos stalowy jest wyposażony w uchwyt z innego materiału pozwalający bezpiecznie go chwycić.

Górna część termosu

Istotny element wpływający na czas trzymania ciepła oraz komfort użytkowania. Najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej wykończonej tworzywem sztucznym. W przypadku termosów klasycznych nakrętka stanowi kubek, a główny zawór często pozwala tylko na częściowe uchylenie w celu przelania zawartości. Natomiast w kubkach termicznych górna część jest wyposażona w dziubek do picia i często w dodatkowy mechanizm zwalniający.

Dostosuj termos do sytuacji

Wybór odpowiedniego termosu zależy głównie od sytuacji w której będzie wykorzystywany. Inne cechy będą przydatne w pracy, a inne w trakcie górskiej wycieczki. Jeśli na przykład szukasz czegoś co pozwoli Ci zaoszczędzić czas rano i wziąć gorącą kawę do samochodu, to zdecyduj się na niezbyt duży kubek termiczny o kształcie dopasowanym do uchwytu w Twoim aucie. Jeśli natomiast wybierasz się na rodzinną wycieczkę w góry to wybierz duży termos o długim czasie trzymania ciepła, na przykład termos turystyczny ze stali nierdzewnej, który zapewni ciepły napój całej Twojej rodzinnie. Termosy mogą być również z powodzeniem wykorzystywane w pracy lub w domu zastępując dzbanek do kawy lub herbaty. Jeśli przez długie godziny pracujesz nad ważnym projektem to wystarczy, że wykorzystasz taki termos i przez długi czas będziesz dysponować ciepłym napojem, który wesprze Cię w trudnym zadaniu. Podobnie wygląda to w przypadku długiego dnia w mieście lub na uczelni. Wystarczy, że wyposażysz się w termos lub kubek termiczny i będziesz mieć dostęp do ciepłej kawy zima i chłodnego napoju latem, zawsze tego, kiedy będziesz tego potrzebować.

Dostosuj termos do siebie

Szeroki wybór producentów, cech oraz modeli termosów pozwala Ci wybierać termos nie tylko ze względu na właściwości, ale również ze względu na wygląd. Szukając termosu lub kubka termicznego do siebie zwróć uwagę na kolor, kształt i ogólny design. Wybierz termos, który najbardziej Ci się podoba, sprawdziwszy wcześniej czy jego parametry, takie jak pojemność, czas trzymania ciepła czy materiał wykonania odpowiadają Twoim potrzebom.

Kawa i termos