Gry i zabawy na świeżym powietrzu

Kontakt z przyrodą jest dla każdego człowieka bardzo ważny, a dla dzieci, które rozwijają wszelkie umiejętności oraz budują swoje ciała, bieganie po trawie i patrzenie w niebo jest niezbędne dla zdrowia. Na świeżym powietrzu dzieci oddają nagromadzoną energię oraz pobierają energię słońca i ziemi, oba przepływy zapewniają równowagę i zdrowie. Zadaniem rodziców i opiekunów jest zapewnić dziecku jak najwięcej możliwości swobodnego i bezpiecznego bawienia się na dworze. Dzieci nieustannie się uczą, dlatego idealna sytuacja to przemyślany i delikatnie zorganizowany czas dla dziecka wśród drzew, najlepiej z rówieśnikami.

Gry ruchowe dla dzieci

Jeśli zaprosimy rówieśników naszych dzieci, a my, jako dorośli, zaangażujemy się i pokażemy jak się bawić oraz zaopatrzymy się w atrakcyjny sprzęt sportowy, stworzymy optymalne warunki rozwoju naszym podopiecznym. Dobra zabawa na dworze z przyjaciółmi rozwija dzieci na wielu poziomach - fizycznym, emocjonalnym i społecznym, a także umożliwia im rozładować energię nagromadzoną w mięśniach, a także uzupełnić witaminę D i inne potrzebne substancje.

Gier i zabaw podwórkowych jest mnóstwo i warto dobrać odpowiednie dla naszych dzieci - dopasowane do ich wieku, potrzeb i możliwości. Zabawy z piłką, czy gry w paletki są bardzo angażujące całe ciało i przez to rozładowują wszelkie zastałe w nim napięcia i skumulowany stres. Rzucanie piłką rozrusza ramiona i barki, kopanie i bieganie sprzyja trenowaniu miednicy i nóg. Intensywny ruch dotlenia cały organizm, pobudza przepływ limfy i daje zawsze poczucie przyjemnego odprężenia i psychicznego relaksu. Towarzyszące zabawom śmiechy i spontaniczne krzyki, czy radosne piski pozwalają też wyrazić radość i entuzjazm. Po dużej dawce ogólnorozwojowych ćwiczeń na świeżym powietrzu wszystkie dzieci stają się radosne, spokojne, chętnie jedzą kolację i smacznie zasypiają głębokim, przynoszącym dobry odpoczynek snem. 

Gry paletkowe

Bardzo atrakcyjną zabawą dla dwóch lub czterech osób od 6 lat są gry paletkowe. Gry, takie jak, badminton, ping-pong, czy tenis są znane i popularne na całym świecie i cieszą się niezachwianie wielkim powodzeniem. Wymagającym najmniej zachodu i przygotowań jest tenis plażowy. Wszystko, co potrzebujemy, to zestaw do gry w tenisa plażowego, który zawiera dwie lekkie paletki i piłeczkę. Nie potrzebujemy żadnej siatki, tylko ewentualnie zaznaczamy granice boiska i po prostu odbijamy do siebie piłkę, starając się robić to jak najdłużej. Można wprowadzić punkty i swoje zasady. W tenisa plażowego można grać nie tylko na plaży, ale także w lesie, w parku i na łące, albo nawet na małym podwórku.

Gry ruchowe

Zabawy z piłką 

Wiele dzieci uwielbia bawić się piłką. Oprócz tradycyjnych gier “W ziemniaka” “Dwa ognie” “Zbijanego” czy w siatkówkę lub piłkę nożną istnieje wiele innych zabaw z różnymi piłkami, kilka możemy też sami wymyślić. Wystarczy np. zestaw miękkich piłeczek i już trenujemy żonglowanie czy inne gry ruchowe, jak “Zośka”. Miękkie piłeczki nadają się także do zabawy w “Ciepło-zimno” lub w “Szukanie skarbów” Piłki mogą się też wspaniale przydać do zabawy ze zwierzakami. Psy kochają przecież gonienie piłki, gryzienie i wspólne wyścigi za piłkami. Niektóre koty też chętnie polują na piłeczki. Podobnie inne zwierzaki, bo mieszkamy przecież też z końmi, fretkami, lub nawet oswojonymi lisami. Do naszych zabaw na świeżym powietrzu z piłką możemy z powodzeniem zaprosić też czworonożnych przyjaciół.

Gry zręcznościowe

Bardzo angażujące dla dzieci są gry zręcznościowe. Skakanie w worku, Frisbee, Ringo, Kręconka, Kręgle, Boule, Kolarzyki to stare jak świat dziecięce gry i warto je sobie przypomnieć i bawić się w nie znowu. Powstają też wciąż nowe ciekawe gry zręcznościowe, jedną z nich jest gra zręcznościowa mikado bierki. Są to długie bierki zrobione z drewna eukaliptusowego, w które można grać na różne sposoby, między innymi w tradycyjną grę w bierki. Bierki to gra, która polega na rozrzuceniu wszystkich patyczków i po kolei zdejmowaniu po jednej ze stosu, tak by nie potrącić innych. Zabawa ta wymaga skupienia, a także zręczności i gibkości. Pięknie wykonane eukaliptusowe bierki są przyjemne w dotyku i nadają się też do układania z nich różnych kształtów lub budowania trójwymiarowych konstrukcji, jak tipi, czy różnego rodzaju wieże.

Lato przyniesie wiele okazji do zabawy wśród drzew, na trawie, pod niebem, na świeżym powietrzu. Nie przegapmy okazji do najlepszych zabaw z dziećmi i do spędzenia wysokiej jakości wspólnego czasu. Podstawą do sympatycznych zabaw są dopasowane do grupy dzieci zabawki i zaangażowanie dorosłych.