Gry świąteczne - pomysł na zabawę z bliskimi

Święta to czas szczególny, kiedy przy wspólnym stole zasiada cała rodzina. Oprócz biesiadowania mają miejsce rozmowy, wspominki, a także rozmaite wspólne aktywności. Coraz więcej rodzin decyduje się na wyłączenie telewizora i spędzanie tego wyjątkowego czasu razem, jednak czasem brakuje nam pomysłu na zaaranżowanie rozrywki odpowiedniej dla każdego. Jakie zabawy możemy zaproponować gościom w każdym wieku? Propozycje wspólnych gier świątecznych zaprezentuję w tym artykule.

Gry planszowe - ponadczasowa rodzinna rozrywka

Planszówki od lat stanowią sprawdzony sposób na wspaniałą zabawę podczas świąt. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wybrania gry pod konkretną grupę wiekową, ilość osób, a także indywidualne zainteresowania i preferencje.

W przypadku, gdy na liście świątecznych gości znajdują się dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, doskonałym rozwiązaniem będą Memory. Ta gra, wspaniale rozwijająca zdolność zapamiętywania, szczególnie spodoba się najmłodszym i najstarszym członkom rodziny. A czy może być większa radość dla babci niż oddać się miłej zabawie z wnukami? Dla starszych dzieci i dorosłych sprawdzi się z pewnością kultowa planszówka rodzinna, jaką jest Monopol (lub w polskiej wersji - Eurobiznes). Każdy poczuje dreszczyk emocji podczas próby kupienia kilku pól obok siebie, no i jak tu uniknąć więzienia? Wiele rodzin może potwierdzić, że są w życiu takie chwile, gdy największą wartość mają papierowe pieniądze!

Dla tych familii, które lubią pogłówkować, z pewnością wspaniałą rozrywką będzie gra w Scrabble. Gdy osób jest więcej, można zdecydować się na rozgrywanie jej w parach. A gdy w rodzinie znajduje się osoba, która nie mówi po polsku? Doskonałym pomysłem będzie partyjka Scrabbli po angielsku. To idealna motywacja do przypomnienia sobie lekcji z języka obcego.

Każdemu członkowi rodziny na pewno znane są klasyczne planszówki, takie jak Chińczyk, warcaby, czy domino. Warto mieć je w domu na okazję świątecznych spotkań.

A jeśli rodzina chętnie sięga po nowe gry, można śmiało zaproponować coś z ostatnich hitów - Kolejkę, DiXit, czy Taboo.

Kolejka to planszówka rodzinna, która przenosi nas w czasy głębokiego PRL-u, gdzie w sklepach są pustki, a przed sklepami organizują się słynne komitety kolejkowe. Rozgrywka polega na nieustannym kombinowaniu, jak się wepchnąć przed osobę przed nami, co spieniężyć na nielegalnym bazarku, gdzie ustawić się po towar spod lady.

DiXit to malownicza gra, której głównym składnikiem są fantastyczne karty z nieoczywistymi obrazami. To planszówka idealna dla rozwijania wyobraźni i umiejętności budowania skojarzeń, które nie są ani zbyt oczywiste ani zbyt skomplikowane dla innych graczy. Wygrywa ta osoba, której opowieść będzie zrozumiała dla większości, ale nie wszystkich osób biorących udział w zabawie. Brzmi tajemniczo? Tak ma być!

Taboo to z kolei planszówka rodzinna wymagająca ogromnych pokładów kreatywności. No bo jak tu opisać słowo "papryka" bez używania takich wyrażeń jak "czerwona", "ostra", czy "warzywo"? W tej grze wprawy nabywa się z każdą kolejną kartą. Bez trudu można wciągnąć się w nią na całe godziny.

Jak widać, wybór gier planszowych dla całej rodziny jest naprawdę szeroki. Warto wybrać się do profesjonalnego sklepu dla graczy i poprosić obsługę o pomoc w dobraniu takiej planszówki, która będzie wręcz stworzona dla naszej rodziny.

Grupa przyjaciół grająca w planszówki

Puzzle i układanki - rozrywka dla każdego

Wspaniałą rozrywką na czas świąt są także puzzle i układanki. Wystarczy oddzielny stolik lub kawałek podłogi, aby rodzina zanurzyła się w poszukiwaniach i próbach ułożenia jak największej ilości elementów.

Najmłodszych uczestników imprezy zadowolą z pewnością puzzle piankowe lub klasyczne, składające się z kilku lub kilkunastu elementów. Starszym gościom może przypaść do gustu układanka składająca się z 500 elementów. Taka ilość z jednej strony pozwoli na dłuższą zabawę kilku osobom, z drugiej zaś pozwoli w miarę szybko zobaczyć efekt własnej pracy, minimalizując ryzyko, że goście rozejdą się do domu zanim ukończą układanie.

Niezależnie od tego jaką ilości mają puzzle i układanki, warto zadbać o to, co przedstawiają. Bardzo miłym akcentem będzie dobór wzorów w świątecznym klimacie. Zależnie od okoliczności, może to być podobizna świętego Mikołaja lub wielkanocny zajączek.

Jeśli zdecydujemy się na wzór bardziej uniwersalny, należy zwrócić uwagę na to, by większość puzzli nie była w jednakowym kolorze. Układanie błękitnego nieba nad granatowym morzem lub bałwana na śniegu potrafi skutecznie zniechęcić do wspólnej zabawy. Dobrym wyborem będą układanki przedstawiające znane dzieła sztuki, zwierzęta czy osoby. A gdyby tak układanka składająca się z 500 elementów przedstawiała całą rodzinę w komplecie? Warto odwiedzić zakłady fotograficzne, które mają w swojej ofercie usługę wycinania puzzli.

Po skończonym układaniu dobrze jest zadbać o to, by wszystkie puzzle trafiły z powrotem do pudełka. Na pewno jeszcze nam się przydadzą.

Sylwetki szczęśliwych ludzi trzymających puzzle

Gry karciane

Wyjątkową zabawę mogą zapewnić nie tylko puzzle i planszówki. Gościom przy rodzinnym stole możemy zaproponować także karty do gry. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto chętnie wytłumaczy reguły gry osobom, które jeszcze nie znają tej rozrywki.

Dla młodszych graczy odpowiednią zabawą będzie gra w kuku lub w wojnę. Nieco starsze dzieci powinny bez problemu opanować zasady gry w makao lub kenta. Nastolatki zwykle bardzo dobrze odnajdują się w grze w tysiąca. Można im także zaproponować remika lub pokera. Kto wie, może wujek chętnie zagra z siostrzeńcem partyjkę o czekoladę?

Dorośli mogą, jak za starych czasów, zagrać partyjkę brydża. Może dzieci nie obrażą się, jeśli gra będzie się toczyć z udziałem misiów-żelków w roli żetonów.

Karty są rozrywką ponadczasową, a ich ogromną zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca. Pamiętajmy o tym, żeby zawsze przeliczyć karty zanim znajdą się one na stole. Warto mieć zawsze zapasową talię na wypadek, gdyby którejś karty zabrakło.

Grupa przyjaciół grających w karty

Świąteczna moc kreacji

Choć mamy naprawdę duży wybór jeśli chodzi o planszówki, puzzle i układanki czy gry karciane, warto pozwolić członkom rodziny na realizację spontanicznych pomysłów na gry i zabawy. Może wujek Heniek zaproponuje wspólną grę w Ciuciubabkę, a ciotka Krysia zorganizuje rodzinne karaoke? Pamiętajmy, im więcej zabawy my zaproponujemy rodzinie, tym chętniej ona sama włączy się w inicjowanie kolejnych gier. Ważne, żeby wszyscy czuli się swobodnie, i żeby duch świąt porwał wszystkich tak mocno, by zapomnieli o wszystkich troskach i zmartwieniach. Takie rodzinne spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

Nie pozostaje nic innego jak życzyć wszystkim wesołych, zdrowych świąt i... radosnej zabawy!