Higienicznie czysta toaleta - jak o nią zadbać

Czy wiesz, że statystycznie rzecz ujmując, przeciętny człowiek spędza w ciągu swojego życia ponad 2000 godzin w toalecie? I ta liczba dotyczy tylko czasu spędzonego na czynnościach koniecznych związanych z biologicznymi funkcjami organizmu człowieka. Jeśli dodasz do tego ilość godzin, które dodatkowo poświęcasz na sprzątanie tego pomieszczenia, można śmiało stwierdzić, że to często uczęszczane miejsce. Mając to na uwadze warto przyjrzeć się dokładniej swoim zwyczajom związanym z dbaniem o higienę łazienki i zastanowić się, czy na pewno odpowiednio przykładamy się do dbania o to, by nasza toaleta zachowała właściwą czystość.

Spuszczanie wody

Podczas każdego codziennego użytkowania toaleta staje się środowiskiem, z którego z łatwością wydostają się z niej bakterie. Każde podniesienie deski sedesowej i spłukanie wody umożliwia tym podstępnym, niewidocznym dla gołego oka stworzeniom wydostanie się z wnętrza muszli klozetowej. Bakterie te mogą okazać się niezwykle szkodliwe dla nas i dla innych domowników. Nasza uśpiona czujność pozwala nam na komfortowe korzystanie z łazienki, podczas gdy zarazki dosłownie fruwają w powietrzu. Nie wolno ich lekceważyć! Wdychamy je na co dzień, a skutki mogą być naprawdę niebezpieczne. W konsekwencji czekają nas w najlepszym wypadku bóle brzucha, które mogę przerodzić się w biegunki oraz inne choroby układu pokarmowego. A skoro tak jest to powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, by rozprawiać się z bakteriami regularnie, nie dając im szans na sianie spustoszenia w naszym organizmie. Jak to zrobić? Jak zadbać o to, by toaleta odznaczała się higieniczną czystością?

Zestaw do czyszczenia toalety

Higiena toalety

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że aby skutecznie ochronić się przed zarazkami wydobywającymi się z muszli klozetowej, powinniśmy bezwzględnie czyścić ją nie tylko bardzo dokładnie, ale również regularnie. Zaleca się, by robić to nawet raz dziennie. Tak! Raz dziennie po to, by zlikwidować wszystkie zagrażające naszemu zdrowiu drobnoustroje! Sedes jest niezmiennie narażony na gromadzenie się zanieczyszczeń i bakterii. Powinniśmy zatem poświęcić dużo uwagi na dokładne wyczyszczenie go i jego najbliższych okolic. Zacznij od kostki toaletowej – jej myjące składniki działają również bakteriobójcze. Niezależnie czy korzystasz z pasków, krążków żelowych czy tradycyjnej zawieszki, to naprawdę dobre rozwiązanie na początek nierównej walki z zarazkami. Jednak to nie wystarczy! Zaopatrz się w długie, gumowe rękawice, polej muszlę wewnątrz specjalnym środkiem do czyszczenia toalet i wyczyść ją dokładnie. Przynajmniej raz w tygodniu! Zaraz po użyciu środka, warto go pozostawić przez minimum pół godziny. Jeśli masz taką możliwość możesz również pozostawić płyn na całą noc, dla lepszego efektu.

Dziecko w toalecie

Toaleta to nie tylko zewnętrzne elementy. Deska sedesowa i inne jej części również wymagają odpowiedniego czyszczenia. Ściereczka czy gąbka i płyn czyszcząco-dezynfekcyjny powinny wystarczyć, by zaradzić osadom czy gromadzącemu się, wszechobecnemu kurzowi. Odpowiedni detergent i starania o to, by regularnie wykonywać czynności związane z troską o higienę toalety sprawią, że nie będziesz musiał drżeć o swoje zdrowie i komfort podczas każdej wizyty w łazience. Należy pamiętać także, aby przed każdym spłukaniem wody należy opuścić deskę sedesową, by zarazki nie wydostawały się z ubikacji.

Srodki czyszczace

Nie zapominaj o wspomnianych wcześniej rękawicach. Środki służące do czyszczenia toalet zawierają silnie skoncentrowane środki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla skóry Twoich dłoni. Nie ma znaczenia, czy czyścisz muszlę toalety gąbką, ściereczką czy szczotką toaletową, zadbaj o ochronę skóry. Pamiętaj także, że wszystkie miejsca znajdujące się w pobliżu toalety również są narażone na działanie bakterii. Tak naprawdę chorobotwórcze drobnoustroje mogą się osadzać na całej powierzchni łazienki. Dbaj więc o to, by regularnie sprzątać całe pomieszczenie używając do tego sprawdzonych środków chemicznych wysokiej jakości.

Kobieta myjaca toalete