Historia szkatułki na biżuterię

Szkatułka na biżuterię to akcesorium, które każda miłośniczka biżuterii powinna posiadać. W sklepach znajdziemy różnorodne modele wykonane z drewna, szkła, obite welurowym materiałem czy też zdobione ręcznie. Kiedy pojawiły się pierwsze szkatułki na biżuterię i kto przechowywał w nich swoje drobne skarby? Historia tego pięknego przedmiotu swój początek ma w I połowie XVIII wieku.

Piraci i ich skarby

Na początku były drewniane skrzynie na skarby zamykane na kłódkę. Znamy je z różnorodnych historii z piratami w rolach głównych. Następnie kosztowności trzymało się w ciężkich skrzyniach z metalu, które na specjalne zamówienie wykonywał kowal do spółki ze ślusarzem. Przedmioty te zaczęto przyozdabiać ręcznymi malunkami i stanowiły one nie tylko zabezpieczenie majątku, ale też element dekoracyjny.

Królewska opowieść

Ozdobne skrzynie na klejnoty zaczęły pojawiać się w domach zamożnych kupców i arystokracji. Przedmioty te wyróżniały się różnorodnymi rozmiarami i w końcu przyjęły formę szkatułki na biżuterię. Maria Józefa Saska - córka króla Augusta III – w swoim posagu miała już przepiękną szkatułkę wypełnioną wisiorkami, broszkami, sprzączkami do butów oraz kołnierzykami.

Otwarta szkatułka

Czas rewolucji przemysłowej

Dostępność biżuterii przed rewolucją przemysłową była niezwykle ograniczona. Dopiero w pod koniec XVIII biżuteria zaczęła być produkowana masowo, a wraz z nią pojawiły się pudełka do jej przechowywania.

Szkatułki na biżuterię tworzono najczęściej z drewna, a środek wykładano ozdobną tkaniną. Kobiety mogły trzymać w nich tylko jeden pierścionek, a te większe charakteryzowały się przegrodami i szufladami. Arystokracja mieściła swoje klejnoty w wielkich komodach lub nawet w dużych szafach, które pełniły funkcję szkatułki.

Pudełko Tiffany’ego

Wraz z pojawieniem się dużych firm jubilerskich powstało zapotrzebowanie na specjalne pudełka i szkatułki, w których będą znajdowały się sprzedawane błyskotki. Niezwykle ciekawa okazuje się historia Charlesa Tiffany’ego, który wymyślił kartonowe pudełeczko wyróżniające się wyjątkowym kolorem. Turkus, określany jako kolor jaja drozda, stał się wizytówką firmy i towarem luksusowym. Pudełka nie można było kupić – mogłaś dostać je tylko od „króla diamentów".

Współczesna szkatułka na biżuterię

Obecnie w sklepach znajdziemy szkatułki na biżuterię o różnorodnych rozmiarach. Prócz tego na ich wyposażeniu są często lusterka, przegródki, szuflady czy nawet tajemnicze schowki.

Szkatułka na biżuterię musi być wyjątkowym przedmiotem, który będzie godnie przechowywał naszą cenną biżuterię. Design tego przedmiotu zmienia się wraz z modą wnętrzarską. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach zaaranżowanych w danym stylu.

Styl skandynawski

Prosta w formie szkatułka z białą podstawą i drewnianym wieczkiem doskonale wpisze się w klimat domu urządzonego w stylu skandynawskim.

biała szkatułka z lusterkiem

Styl glamour

Szkatułka na biżuterię obita aksamitnym materiałem to doskonała propozycja do wnętrza glamour. Ozdobny uchwyt w formie chwostu dodaje jej oryginalności i eleganckiego charakteru.

Szkatułka na biżuterię

Styl rustykalny

Szkatułka wykonana z drewna będzie strzałem w dziesiątkę w domu rustykalnym. Szczególną uwagę zwraca wyrzeźbiony rysunek w drewnie znajdujący się na górnej pokrywie.

Drewniane pudełko

Styl prowansalski

Jeżeli chcemy poczuć się jak damy z okolic Prowansji, to możemy wyposażyć się w szkatułkę na biżuterię z licznymi szufladami oraz drobnymi zdobieniami. Biały kolor w połączeniu z napisem w języku francuskim przeniesie nas prosto nad Lazurowe Wybrzeże.

Biała szkatułka

Styl nowoczesny

Przezroczyste szkło w połączeniu z czarną podstawą i złotą ramą tworzy szkatułkę w stylu nowoczesnym. Produkt ten będzie wyjątkową dekoracją Twojego wnętrza, więc możesz przechowywać go na toaletce, biurku czy w też w łazience.

Szklana szkatułka