Industrialne wnętrza - wybieramy dodatki w stylu industrialnym

W ostatnich latach styl industrialny ciesz się coraz większym zainteresowaniem. Choć jest on mocno osadzony w określony ramach, pozwala na wiele swobody, co przede wszystkim czyni go ciekawym i pożądanym. Historia stylu industrialnego rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych i sięga recesji, czyli lat pięćdziesiątych. Styl ten nawiązuje przede wszystkim do wnętrz loftowych i opuszczonych fabryk, czyli pomieszczeń z bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. By odpowiednio zaaranżować industrialne wnętrze, należy trzymać się kilku zasad i trafnie wybierać dodatki wypełniające przestrzeń.

Cechy stylu industrialnego

Wyznacznikiem industrialnych wnętrz jest przestrzeń - otwarta i wysoka! Duże okna, unikanie ścianek działowych, wysokie sufity - to główne elementy podkreślające przestrzenny charakter loftowego stylu. We wnętrzach industrialnych często budowane są antresole, co dodaje im jeszcze więcej przestrzeni i funkcjonalności. Innymi cechami określającymi styl industrialny są surowe materiały, takie jak beton, metal, drewno, a także cegła, stonowane kolory, głównie biel, szarości i beże, które mogą być przełamywane elementami w bardziej intensywnych, kontrastowych barwach.

Meble, które idealnie wpiszą się nurt industrialny mogą być zarówno minimalistyczne jak i bardziej designerskie. Raczej powinny one mieć prostą formę, czyli ostre linie i kształty, ale mogą być również inspirowane stylistyką maszyn przemysłowych i fabryk. Najlepiej jeśli meble wybierane do aranżacji industrialnej są wykonane z takich, materiałów jak: metal, szkło, stal, beton, stare drewno. Wówczas wpisują się w ten charakterystyczny, surowy styl dawanych lat. Jednocześnie stanowią one solidne i praktyczne wyposażenie mieszkania. Najbardziej charakterystycznymi elementami meblowymi wypełniającymi mieszkania industrialne są duże, najczęściej drewniane stoły, oryginalne krzesła, wygodne fotele, regały LOFT.

Styl industrialny w sypialni

Stylowe dodatki industrialne - lampa loft

Aranżując industrialne wnętrza, nie można zapomnieć o wyjątkowych, oryginalnych dodatkach. Jak już wiemy, styl ten cechuje się prostotą, lubi minimalizm i łagodne tonacje, ale toleruje też przełamywanie schematów. Dlatego wybierając dekorację, można sobie pozwolić na nieco bardziej niekonwencjonalne pomysły. By, jednak nie zatracić tego wyjątkowo klimatu, jaki staramy się stworzyć, również w przypadku dodatków warto pamiętać o tym, by były wykonane z takich surowców, jak metal, szkło oraz drewno.

Rolą wszelkich dekoracji w stylu loftowym jest wprowadzenie ducha dawnych lat, a jednocześnie wniesienie świeżości i oryginalności. Praktycznym elementem dekoracyjnym może okazać się nawet niewielka lampa LOFT. Charakterystycznymi dekoracjami są wszelkie przedmioty vintage, na przykład maszyna do szycia lub gramofon. Mile widziane w aranżacjach industrialnych są także oryginalne zegary, minimalistyczne obrazy, eleganckie świeczniki, a także praktyczne elementy takie jak pojemniki i kosze, najlepiej metalowe lub miedziane. Dobrym patentem wpływającym na postrzeganie wielkości przestrzeni są lustra, które wówczas powinny być w prostym kształcie, mogą posiadać delikatną, na przykład metalową ramę.

Wyjątkowość stylu industrialnego, to również możliwość wykorzystania do dekoracji prostych przedmiotów, takich, jak drabina, czy też przygotowanie samodzielnie dowolnej, oryginalnej kompozycji z charakterystycznych dla tego stylu materiałów. Dzięki takim rozwiązaniom wykończenie przestrzeni loftowej po najdrobniejsze elementy nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Oświetlenie LOFT

W sklepach znajdziemy zarówno lampy sufitowe, jak i stojące stylizowane w wyjątkowym, industrialnym nurcie. Takie lampy, to nic innego, jak oświetlenie przemysłowe, w nowym, domowym wydaniu, ponieważ wnętrza industrialne charakteryzują się dużą przestrzenią, lampy do nich przeznaczone są dość okazałe. Swoim wzornictwem i formą dostosowane są do surowego wykończenia wnętrz.

Najmodniejsze są oprawy oświetleniowe stylizowane na reflektory, ale świetnie sprawdzają się również lampki z elementami miedzianymi, czy również oryginalne żarówki zawieszone na długich kablach. W industrialnych wnętrzach lampy sufitowe, wiszące często są wykorzystywane w duetach lub nawet większych kompozycjach. Takie zestawienia oryginalnie się prezentują i doskonale oświetlają wybrane miejsce, na przykład stół w jadalni lub wyspę w kuchni.

Urządzanie poszczególnych pomieszczeń mieszkania

Dobrze zaaranżowane mieszkanie loftowe, wymaga konsekwencji. Jeśli decydujemy się na styl industrialny, to musi być zachowany w każdym pomieszczeniu mieszkania. Nie jest to trudne, ponieważ w sklepach są dostępne meble, dodatki i oświetlenie w stylu loftowym zarówno do salonu, sypialni, kuchni, jak i łazienki. To, co ważne jest to styl aranżacyjny nie tylko prosty, ale również niezwykle praktyczny.

Solidne meble w stylu industrialnym do pokoi i kuchni pozwalają na komfortowe przechowywanie rzeczy, a tym samym utrzymanie nienagannego porządku. Zaś dużą przestrzeń zapewnia wygodę i dobre samopoczucie.W salonie i kuchni doskonale sprawdzą się materiały drewniane, nieco ocieplające ich wizerunek. Przydadzą się w nich typowe dla wnętrz industrialnych okazałe lampy, dobrze oświetlające pomieszczenia i nadające właściwego klimatu. Niezbędne będą również regały LOFT.

Typowym meblem w kuchni industrialnej jest duży, solidny, drewniany stół, który doskonale wygląda z kompozycją kilku lamp go oświetlających. Z kolei w salonie tradycyjnie ważne są meble wypoczynkowe. Z kolei w sypialni przewodnim elementem będzie łóżko, które w stylizacji industrialnej powinno być dość niskie, ale solidne, najlepiej wykonane z surowego drewna.

Fajnymi i praktycznymi dodatkami do sypialni industrialnej będą: stalowy lub miedziany wieszak na ubrania oraz stojąca lampa typu reflektor W przypadku łazienki, aby uzyskać wymarzony efekt, wystarczy powiesić duże lustro o prostej formie, wybrać metalowe lampy sufitowe lub ścienne, a zamiast zamkniętej, tradycyjnej szafki, zastosować regał LOFT. Czarne lub metalowe elementy, takie jak wieszaki, baterie i dekorację dodadzą łazience loftowego klimatu.

Styl industrialny nie traci na popularności, głównie dzięki swej prostocie i oryginalności. Pozwala na praktyczne wykorzystanie przestrzeni i jej kreatywne zaaranżowanie. Jest to styl idealny dla osób ceniących minimalizm i dobrze czujących się w większych, otwartych przestrzeniach i zafascynowanych nietuzinkowymi wykończeniami. Choć ma określone cechy, to pozwala na realizowanie własnych rozwiązań.