Inspirujące pomysły na kącik nauki w pokoju Twojego dziecka

Nauka w domu — dlaczego tak ważne jest wygodne stanowisko do pracy?

Nauczanie zdalne uświadomiło nam rodzicom, jak ważna jest odpowiednio zorganizowana przestrzeń do nauki. Dzieci spędzały w swoich pokojach całe dnie, prawie nie wstając od komputerów. Nauka w domu była męcząca, ale pokazała, jak istotne jest, by dziecko miało dobrze zorganizowane miejsce do nauki. Zauważyliśmy, że nadmiar dekoracji i zabawki w zasięgu wzroku nie sprzyjają skupieniu. Dowiedzieliśmy się, również na własnym przykładzie — pracując zdalnie, jak istotna jest samodyscyplina i planowanie. I wreszcie patrząc na dziwne pozycje, które nasza pociecha przybierała, przy biurku doceniliśmy ergonomię. Tę wiedzę możemy teraz wykorzystać — urządzając doskonale zorganizowane miejsce do nauki w pokoju dziecka. 

Zacznijmy od podstaw i odpowiedzmy sobie na pytanie: jak wybrać biurko dla ucznia? Styl i kolorystyka to kwestia gustu, najważniejsze są gabaryty mebla. Biurko i krzesło powinny być bardzo dobrze dopasowane do wzrostu dziecka. Prawidłowa pozycja blatu i odpowiednia wysokość siedziska zapewnią dziecku wygodę i pomogą utrzymać prawidłową postawę. Zasada jest następująca — dziecko podczas nauki nie powinno nienaturalnie pochylać się nad blatem, jego plecki powinny być wyprostowane, a stopy powinny swobodnie stać na podłodze. 

Biurka dla dzieci mają różne formy — od klasyki przez blat zamontowany do ściany po modne ostatnio konsole. Te ostatnie bardzo przypadły do gustu dziewczętom. To niewielkie, ale stylowe i funkcjonalne meble z miejscem do przechowywania. Wśród nich znajdziesz te wzorowane na szkolnych ławach retro. Pod blatem znajduje się miejsce na przybory szkolne. Są doskonałą alternatywą dla dużego mebla, który nie zawsze zmieści się w pokoju dziecka. 

Najlepsze miejsce na kącik do nauki to stanowisko przy oknie. Dzięki temu w ciągu dnia dziecko będzie uczyć się przy naturalnym świetle. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie blatu również po zmroku — lampka na biurko jest niezbędna, nawet jeśli uważasz, że w pokoju jest dużo światła. Lampki do nauki emitują światło o innym natężeniu i barwie. Jest ono jasne, ale nie razi w oczy. Za to dokładnie oświetla przestrzeń do pracy. Zwykle lampka na biurko jest regulowana, jej światło można skierować w dowolnym kierunku. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku dzieci leworęcznych, które zasłaniają sobie dłonią linijkę w zeszycie. 

Stwórz miejsce do przechowywania — przydatne patenty

Paniczne poszukiwanie długopisu lub zaginionych ćwiczeń to był chleb powszedni dzieci podczas nauki zdalnej. Ten problem łatwo rozwiązać ustawiając przy biurku podręczny regał na książki lub kontenerek. Półki na książki obok blatu roboczego to bardzo dobre rozwiązanie. Dziecko będzie mieć pod ręką zeszyty, książki i pomoce naukowe. 

Do przechowywania drobiazgów, takich jak przybory szkolne sprawdzi się organizer na biurko. Pojemnik z miejscem na kredki i długopisy, karteczki post-it czy gumki do ścierania. To rozwiązanie, które pomoże dziecku uporządkować dziesiątki drobiazgów, których przechowywanie zawsze jest kłopotliwe. W organizacji miejsca do nauki bardzo ważne jest, by wszystko miało swoje miejsce, dzięki temu nie tracimy czasu na poszukiwania odpowiedniego ołówka czy temperówki. Organizer pomoże zaprowadzić porządek i ułatwi sprzątanie. 

Dodatki, które pobudzą kreatywność

Przestrzeń do pracy powinna być inspirująca, ale nie przeładowana nadmiarem bodźców. Warto zatem wybrać praktyczne dodatki, takie jak tablica na notatki. To sprawdzona pomoc w nauce i dobrej organizacji obowiązków. Do wyboru mamy tablice korkowe, magnetyczne i suchościeralne. 

Notatki do tablic korkowych przypinamy za pomocą szpilek — są ostre, więc nie będą odpowiednie dla młodszych dzieci. Tablica suchościeralna wymaga używania specjalnego pisaka. Zatem dla najmłodszych uczniów najlepszym wyborem będzie tablica magnetyczna. Będzie dobrym miejscem na plan lekcji oraz słówka z języka obcego czy tabliczkę mnożenia. Znana jest metoda nauki polegająca na umieszczeniu informacji do zapamiętania w widocznym miejscu. Dziecko codziennie patrząc na tekst czy działanie matematyczne przyswaja je w sposób automatyczny. 

Tablica magnetyczna to dodatek, który może być ozdobą pokoju dziecka. Nie tylko jej forma, ale również magnesy dostępne są w różnych stylach i kolorystyce. Tablice mogą nawiązywać do hobby dziecka lub do stylu, w jakim urządzony jest jego pokój. Natomiast jeśli chodzi o magnesy to mamy tutaj pełną dowolność — od gładkich po ozdobione wizerunkami superbohaterów. 

Urządzając kącik do nauki dla dziecka, zadbaj, by znajdował się on w spokojnym miejscu — z dala od telewizora i innych rozpraszaczy. Pamiętaj, by pokój był przewietrzony i posprzątany, aby mały mózg mógł wydajnie pracować. Nawet najlepiej zorganizowane miejsce do nauki nie chroni przed zmęczeniem, jeśli dziecko nie będzie robić sobie przerw i odpoczywać.