Jajka na 5 sposobów

Wiele osób zastanawia się, ile czasu gotować jajka, żeby były na miękko lub na twardo. Jeśli otwierasz lodówkę, a tam nie ma zbyt wiele prócz jajek, to warto znać przynajmniej 5 sposobów na jajka. Możemy zrobić omlet, jajko sadzone, jajko na twardo, jajko na miękko czy nawet jajko w koszulce. Wybór jest naprawdę duży.

Ile gotować jajka na miękko?

Jajka powinny mieć temperaturę pokojową, więc warto wyjąć je z lodówki chwilę wcześniej. Jajko na miękko wkładamy do gotującej się wody i gotujemy według wielkości: S – 3,5 minuty, M – 4,5 minuty oraz L – 5,5 minuty. Po ugotowaniu zalej jajka zimną wodą.

Jajko na twardo

Ile gotować jajka na twardo?

Zdarza Ci się ugotować jajko na twardo i odkryć, że żółtko ma nieestetyczne ciemne przebarwienia? To dlatego, że jajko gotowało się zbyt długo. Jajka na twardo wkładamy do zimnej wody i doprowadzamy do gotowania. Nastawiamy minutnik na około 8-10 minut (w zależności od wielkości jajek). Po tym czasie zalewamy jajka zimną wodą.

Jak zrobić jajko sadzone?

W przypadku smażenia jajek sadzonych ważny jest rozmiar patelni. Jeśli nie chcesz, żeby jajka złączyły się ze sobą białkiem, wybierz dużą patelnię lub dwie małe. Umyj jajka, a następnie rozbij je delikatnie do miseczki. Na patelni rozgrzej odrobinę masła klarowanego i wylej na nie jajko. Uważaj przy tym, żeby żółtko się nie rozpłynęło. Smaż na średnim ogniu przez dwie minuty, a na kolejne dwie przykryj patelnię pokrywką.

Jajka na kanapce

Jak ugotować jajko w koszulce?

Jajko w koszulce jest jednym z najtrudniejszych sposobów na podanie jajka. Do ugotowania potrzebujemy garnek, do którego wlewamy 2 litry wody i około 70 mililitrów octu. Kiedy woda zacznie wrzeć, za pomocą łyżki robimy mocny wir i w sam środek wlewamy rozbite wcześniej jajko. Całość gotujemy 2,5-3 minuty. Jeśli nie wyjdzie Ci pierwsze jajko, nie przejmuj się. Drugie na pewno będzie już niemal idealne!

Sposób na jajka – omlet

Jeśli nie wiemy, co zjeść na kolację lub śniadanie, to doskonałym pomysłem będzie omlet. Jak go przygotować? Dwa jajka myjemy i wybijamy do miseczki. Całość roztrzepujemy. Dodajemy szczyptę soli, pieprz, łyżkę mleka lub wody i dokładnie mieszamy. Na patelni rozpuszczamy masło klarowane i wlewamy masę jajeczną. Smażymy na średnim ogniu do momentu, kiedy brzegi omletu będą ścięte. Omlet przewracamy na druga stronę – możesz użyć do tego dużego talerza. Smażymy chwilę i gotowe.