Jak być eko niewielkim kosztem

Nasza wiedza i świadomość dotycząca ekologii stale rośnie. Głowy państw, rządy, międzynarodowe korporacje i mnóstwo organizacji pozarządowych forsuje politykę, która ma na celu ochronę flory i fauny na skale globalną. Każda osoba wykazująca chęć zmiany i troski o środowisko to niewielki, ale niesamowicie istotny krok w stronę podniesienia jakości naszego życia oraz życia innych ludzi na całym świecie. Działania, które podejmuje społeczeństwo, by zadbać o nasze otoczenie oraz planetę nie wynikają już tylko z potrzeby nadążania za trendami (tak – bycie „eko” jest trendy”). To przemyślane i często długo dopracowywane strategie, dzięki którym możemy zatroszczyć się także o nasze zdrowie. Ochrona środowiska naturalnego będzie przecież miała wpływ nie tylko na jakość naszego życia, ale również na jakość życia naszych dzieci i wnuków. Co więc powinniśmy robić, by być bardziej eko? Z czego zrezygnować? Do jakich zasad się stosować?

Stos śmieci

Eko edukacja

Brzmi banalnie, jednak gdzieś trzeba zacząć. Edukujmy się stale. Zbierajmy informacje dotyczące stanu zanieczyszczeń, kondycji gleby czy sposobów na ograniczenie produkcji odpadów i emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Warto pamiętać, że swoją wiedzą w tym zakresie możemy później dzielić się ze znajomymi i członkami rodziny, a to najprostszy sposób do szerzenia świadomości i znajdowania popleczników tej szlachetnej idei. Co więcej, swoim zachowaniem dajemy też przykład najmłodszym. Nasze dzieci są świetnymi obserwatorami i kształtują swoje zachowanie i rozumienie w oparciu o wzorce i przykład jaki im dajemy. Warto mieć to na uwadze i starać się o to, by wytyczać swoim dzieciom właściwą drogę rozwoju ich osobowości i być dla nich dobrym przykładem wartym naśladowania. Segreguj śmieci. Pokaż także swoim dzieciom jak to robić, tłumacząc im jednocześnie, jak ważny wpływ ma segregacja śmieci na kondycję środowiska naturalnego.

Dziecko wykonujące plakat edukacyjny

Im prościej tym lepiej

Pierwsza zasada ekologii. Prostota jest dobrym lekarstwem na wiele trawiących dzisiejsze społeczeństwo dolegliwości. W tym wypadku powinna dotyczyć spożywanych przez nas produktów. W kuchni można bowiem zatroszczyć się o właściwą dietę w bardzo prosty sposób – wybierając składniki nieskomplikowane, nieprzetworzone i o jak najbardziej okrojonym, prostym składzie. Dzięki temu eliminujemy ilość niezdrowych „dodatków”, którymi tak chętnie karmią nas producenci żywności przetworzonej. Tymczasem odpowiednia dawka energii, witamin i mikroelementów może być dostarczana w nieskomplikowanej, zdecydowanie zdrowszej formie.

Świeże warzywa

Oszczędzaj

Nie tylko pieniądze. Oszczędzaj energię – jeśli nie korzystasz z urządzeń elektrycznych, po prostu je wyłącz. Zamiast kąpieli, weź prysznic – w tej sposób oszczędzasz wodę. Zwróć także uwagę na ilość wody, która zużywasz myjąc ręce, obmywając warzywa czy podczas mycia naczyń – z pewnością jesteś w stanie znacznie ograniczyć jej zużycie. Zrezygnuj z samochodu na rzecz roweru – to rozwiązanie pomoże zatroszczyć się o środowisko, ponieważ przysłużysz się redukcji emisji spalin. Będzie również korzystane dla Twojego zdrowia i kondycji fizycznej.

Jednorazówka wyrzucona do wody

Zastąp jednorazówki

Kolejny mały, ale jakże ważny krok. Torby wielokrotnego użytku także mają swój udział w walce o środowisko naturalne. Jaki? Dzięki nim nie musisz już korzystać z tak zwanych „jednorazowych” reklamówek tak szeroko dostępnych w sklepach i sieciach supermarketów. Te reklamówki często wykorzystujemy tylko raz - na przyniesienie zakupów ze sklepu do domu. Nierzadko zaraz potem wyrzucamy je do śmieci. A w taki oto sposób przyczyniamy się do zwiększenia ilości odpadów. Po co więc korzystać z jednorazówek, za które dodatkowo trzeba płacić? Zorganizuj się mądrze i wybierz proste, ale przemyślane rozwiązanie. Zmień więc stare przyzwyczajenia by być eko i zaopatrz się w torbę, która będzie Ci służyć znacznie dłużej. Nasze wielofunkcyjne torby są bardzo wytrzymałe i wodoodporne. Są bardzo pojemne, więc zmieścisz w nich naprawdę spore zakupy.

Torba na zakupy TASCHELINO firmy KOZIOL