Jak czyścić grilla?

Grillowanie jest fantastyczną formą spędzania wolnego czasu w letnie popołudnia. Polacy uwielbiają spotykać się w ogrodach lub nawet w parkach i prowadzić rozmowy przy pieczącej się karkówce i kiełbasie. Po udanej imprezie pozostaje jedno pytanie: kto to wszystko posprząta? Okazuje się, że największy problem powstaje przy próbie doprowadzenia rusztu do stanu sprzed grillowania. Czy czyszczenie grilla może być szybkie i przyjemne? Jak pozbyć się przypalonego tłuszczu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Zacznijmy od zakupu

O czyszczeniu grilla powinniśmy pomyśleć już przed jego zakupem. Niektóre modele łatwiej będzie nam doprowadzić do stanu używalności, a inne będą prawdziwym wyzwaniem. Warto wybrać model grilla, który można rozłożyć na mniejsze części. Niezwykle ważny jest też w pełni wyciągany ruszt, który daje nam swobodę i możliwość doczyszczenia go w dowolnym miejscu i w dowolnej pozycji.

Grill w ogrodzie

Dlaczego czyszczenie grilla jest takie ważne?

Czyszczenie grilla powinno odbywać się po każdorazowym użyciu. Dlaczego? Wszystko rozbija się o nasze zdrowie. Spalony tłuszcz i resztki jedzenia posiadają szkodliwe związki, które mogą przyczyniać się nawet do rozwoju komórek rakowych. Kładąc jedzenie na niedomyty ruszt, narażamy zdrowie nasze i naszych bliskich.

Jak robić, żeby się nie narobić?

Jeszcze przed grillowaniem możemy zapobiegać powstawaniu zanieczyszczeń. Dobrym rozwiązaniem są aluminiowe tacki, które chronią ruszt przed dużym zabrudzeniem. Takie rozwiązanie chroni również nasze zdrowie – eliminujemy kapiący do żaru tłuszcz, którego opary zawierają szkodliwe substancje i wnikają do jedzenia.

Zanim grill wystygnie

Czyszczenie grilla powinniśmy rozpocząć jeszcze zanim wystygnie. Dużo łatwiej będzie nam usunąć ciepły tłuszcz i resztki tuż po grillowaniu. W tym przypadku nie będziemy musieli używać środków chemicznych. Wystarczy nam szczotka zamoczona w mieszance wody z octem i mydłem.

Co zrobić z misą? W tym przypadku musimy poczekać, aż wszystko przestygnie. Zalewając gorący stelaż zimną wodą, możemy doprowadzić do jego rdzewienia. Jeżeli regularnie dbamy o czystość misy, to wystarczy nam jedynie ściereczka, szczotka i woda.

Jeśli nie dopuścimy do zaschnięcia zabrudzeń, do mycia grilla wystarczy nam tylko woda, mydło i ocet. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy mamy do czynienia z grillem w stanie, na który nawet nie chcemy patrzeć.

Jak wyczyścić stary, zabrudzony grill?

Kiedy zabieramy się za czyszczenie grilla, który nie był przemyty od poprzedniego sezonu, zaczynają się poważne schody. W tym przypadku z pomocą przyjdą nam środki chemiczne, które rozprawią się z zaschniętym tłuszczem i spalenizną. Niektóre z nich są dostępne w formie wygodnego aerozolu.

Grillowany stek

Oto 6 kroków do lśniącego grilla:

  1. Na sucho, za pomocą szczotki pozbądź się pozostawionych resztek z rusztu.
  2. Usuń z misy cały popiół.
  3. Spryskaj zabrudzone miejsca specjalnym środkiem do czyszczenia grilla i odczekaj zalecany przez producenta czas.
  4. Dokładnie spłucz preparat.
  5. Przemyj wszystko mieszanką wody z octem.
  6. Dokładnie wysusz wszystkie elementy.

Ekologiczne sposoby

Jeżeli nie chcemy korzystać z chemicznych środków, możemy spróbować sposobów, które są przyjazne środowisku.

Zabrudzony ruszt umieść na folii aluminiowej i obsyp całość solą kuchenną. Następnie wstaw go do rozgrzanego maksymalnie piekarnika i poczekaj, aż sól zbrązowieje. Wyjmij ruszt z piekarnika, usuń sól i przetrzyj go ściereczką.

Do czyszczenia grilla możesz użyć również sody oczyszczonej, z której stworzysz pastę. W Twoim ekwipunku powinny znaleźć się również druciane szczotki, które poradzą sobie z przypaleniami. Warto wspomnieć o specjalistycznych szczotkach do czyszczenia grilla, które swoim kształtem i materiałem, z którego zostały wykonane, sprawiają, że czyszczenie jest znacznie szybsze i łatwiejsze. Z takim sprzętem dotrzesz w każdy zabrudzony zakamarek.

Szczotka do grilla

Podsumowując, regularne dbanie o czystość grilla będzie sprzyjało naszemu zdrowiu i pozwoli zaoszczędzić cenne minuty, które musiałabyś przeznaczyć na mozolne czyszczenie zaschniętej spalenizny. Jeżeli masz do czynienia z mocnym zabrudzeniem, to warto wyposażyć się w specjalne środki chemiczne i przeznaczone do czyszczenia grilla szczotki. Na co dzień wystarczy Ci jednak roztwór z wody, octu i mydła oraz zwykła szczotka.