Jak dbać o akcesoria do higieny jamy ustnej
Odpowiednia higiena jamy ustnej stanowi jeden z kluczowych elementów dbania o zdrowie i dobrą kondycję całego naszego organizmu. Wszystkim nam zapewne wydaje się, że w tej kwestii jesteśmy ekspertami i robimy wszystko jak należy, przestrzegając zasad dbania o zdrowy i piękny uśmiech. Ale czy aby na pewno tak jest? Wydawać by się mogło, że skoro wszyscy wiemy, że podstawowym przyrządem, który służy nam do utrzymywania czystości i zdrowia naszych zębów i dziąseł jest szczoteczka do zębów, to będziemy również wiedzieć jak odpowiednio o nią dbać. Okazuje się, że niestety wcale tak nie jest.

Wiele osób żyje w przekonaniu, że akcesoria, które pomagają nam w codziennym dbaniu o naszą higienę, nadają się do użytku przez naprawdę długi, nawet bliżej nieokreślony czas. A wiemy jak to jest z podobnymi stereotypami, prawda? Często są podawane dalej, powtarzane, a wiele osób decyduje się w nie wierzyć, ponieważ tak jest łatwiej i nawet nie próbują zastanowić się głębiej nad ich faktycznym sensem (lub jego brakiem). Niestety tak właśnie jest w przypadku tematu szczoteczek do zębów. Być może ciężko w to uwierzyć, ale wśród użytkowników szczoteczek do zębów panuje przekonanie, że zamiast wymieniać szczoteczkę co dwa, maksymalnie trzy miesiące, wystarczy dokonać zakupu nowej szczoteczki tylko raz lub dwa razy w roku! A to straszny błąd, który może mieć naprawdę nieprzyjemne skutki. Co więcej, eksperci wręcz grzmią, że jeśli chcemy, by nasza szczoteczka wciąż skutecznie radziła sobie z bakteriami bytującymi i rozwijającymi się w jamie ustnej, należy bezwzględnie pamiętać o jej wymianie po każdej jednej (nawet najkrótszej) przebytej infekcji gardła.

Testy laboratoryjne wskazują, że szczoteczka jest w stanie efektywnie czyścić zęby przez maksymalnie 3 miesiące od jej pierwszego użycia. Jak można się domyślić, po pewnym czasie włosie szczoteczki naturalnie się zużywa i odkształca. Nie wspominamy już nawet o bakteriach i drobnoustrojach, które w tym czasie zdążą się na niej zagnieździć i rozwijać. Jeśli dodatkowo zachorujemy, bakterie odpowiedzialne za naszą chorobę i złe samopoczucie z pewnością chętnie zostaną z nami na dłużej przenosząc się na włosie szczoteczki. Nie widzimy ich, ale one ochoczo powrócą do naszych ust i gardła, właśnie przy pomocy szczoteczki.

Higiena szczoteczki do zębów
Jeśli przywiązujesz dużą wagę do higieny własnej, z takim samym zaangażowaniem i świadomością powinieneś podchodzić do dbania o higienę i świeżość swojej szczoteczki do zębów oraz wszystkich akcesoriów, których używasz na co dzień. Pamiętaj, by po każdym użyciu dokładnie opłukać szczoteczkę i kubeczek na szczoteczkę pod ciepła, bieżącą wodą. Po każdym użyciu. Dlaczego? Po to, by uniknąć przeniesienia do ust pozostałości pokarmów, które usunąłeś przy poprzednim szczotkowaniu.

Przechowywanie szczoteczki również wiąże się z dbaniem o jej higienę. Nieużywana szczoteczka powinna zostać umieszczona w kubeczku, w pozycji pionowej, „główką” do góry. Tylko w ten sposób będzie w stanie całkowicie wyschnąć. To sprawdzony sposób na ograniczenie rozwoju bakterii bytujących we włosiu szczoteczki. Zwróć również uwagę na to, by nie dopuścić do sytuacji, kiedy szczoteczka stojąca w kubku ma szansę „dotknąć” szczoteczek używanych przez innych domowników.

Jeśli podróżujesz, pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć swoją szczoteczkę podczas transportowania jej z miejsca na miejsce. Odpowiednie akcesoria, takie jak na przykład plastikowy pojemnik, pomogą ochronić włosie przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Staraj się również unikać sytuacji, w których umieszczasz szczoteczkę w zamkniętym pojemniku zanim zdąży dokładnie wyschnąć. W ten sposób stwarzasz idealne środowisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów zagrażającym Twojemu zdrowiu. Zaopatrz się zawsze w dodatkową szczoteczkę, nie tylko w podróży, ale również w domu. Zapasowa szczoteczka może się przydać w awaryjnych sytuacjach, a przezorny zawsze ubezpieczony! I pamiętaj – higiena przede wszystkim. Dbaj zatem o akcesoria, które służą Ci jako pomoc w utrzymywaniu właściwego poziomu higieny osobistej.
