Jak dbać o akcesoria do higieny jamy ustnej

Odpowiednia higiena jamy ustnej stanowi jeden z kluczowych elementów dbania o zdrowie i dobrą kondycję całego naszego organizmu. Wszystkim nam zapewne wydaje się, że w tej kwestii jesteśmy ekspertami i robimy wszystko jak należy, przestrzegając zasad dbania o zdrowy i piękny uśmiech. Ale czy aby na pewno tak jest? Wydawać by się mogło, że skoro wszyscy wiemy, że podstawowym przyrządem, który służy nam do utrzymywania czystości i zdrowia naszych zębów i dziąseł jest szczoteczka do zębów, to będziemy również wiedzieć jak odpowiednio o nią dbać. Okazuje się, że niestety wcale tak nie jest.

Zestaw do mycia zebow

Wiele osób żyje w przekonaniu, że akcesoria, które pomagają nam w codziennym dbaniu o naszą higienę, nadają się do użytku przez naprawdę długi, nawet bliżej nieokreślony czas. A wiemy jak to jest z podobnymi stereotypami, prawda? Często są podawane dalej, powtarzane, a wiele osób decyduje się w nie wierzyć, ponieważ tak jest łatwiej i nawet nie próbują zastanowić się głębiej nad ich faktycznym sensem (lub jego brakiem). Niestety tak właśnie jest w przypadku tematu szczoteczek do zębów. Być może ciężko w to uwierzyć, ale wśród użytkowników szczoteczek do zębów panuje przekonanie, że zamiast wymieniać szczoteczkę co dwa, maksymalnie trzy miesiące, wystarczy dokonać zakupu nowej szczoteczki tylko raz lub dwa razy w roku! A to straszny błąd, który może mieć naprawdę nieprzyjemne skutki. Co więcej, eksperci wręcz grzmią, że jeśli chcemy, by nasza szczoteczka wciąż skutecznie radziła sobie z bakteriami bytującymi i rozwijającymi się w jamie ustnej, należy bezwzględnie pamiętać o jej wymianie po każdej jednej (nawet najkrótszej) przebytej infekcji gardła.

Szczoteczka do zebow

Testy laboratoryjne wskazują, że szczoteczka jest w stanie efektywnie czyścić zęby przez maksymalnie 3 miesiące od jej pierwszego użycia. Jak można się domyślić, po pewnym czasie włosie szczoteczki naturalnie się zużywa i odkształca. Nie wspominamy już nawet o bakteriach i drobnoustrojach, które w tym czasie zdążą się na niej zagnieździć i rozwijać. Jeśli dodatkowo zachorujemy, bakterie odpowiedzialne za naszą chorobę i złe samopoczucie z pewnością chętnie zostaną z nami na dłużej przenosząc się na włosie szczoteczki. Nie widzimy ich, ale one ochoczo powrócą do naszych ust i gardła, właśnie przy pomocy szczoteczki.

Bakterie

Higiena szczoteczki do zębów

Jeśli przywiązujesz dużą wagę do higieny własnej, z takim samym zaangażowaniem i świadomością powinieneś podchodzić do dbania o higienę i świeżość swojej szczoteczki do zębów oraz wszystkich akcesoriów, których używasz na co dzień. Pamiętaj, by po każdym użyciu dokładnie opłukać szczoteczkę i kubeczek na szczoteczkę pod ciepła, bieżącą wodą. Po każdym użyciu. Dlaczego? Po to, by uniknąć przeniesienia do ust pozostałości pokarmów, które usunąłeś przy poprzednim szczotkowaniu.

Kubek na szczoteczki do zebow

Przechowywanie szczoteczki również wiąże się z dbaniem o jej higienę. Nieużywana szczoteczka powinna zostać umieszczona w kubeczku, w pozycji pionowej, „główką” do góry. Tylko w ten sposób będzie w stanie całkowicie wyschnąć. To sprawdzony sposób na ograniczenie rozwoju bakterii bytujących we włosiu szczoteczki. Zwróć również uwagę na to, by nie dopuścić do sytuacji, kiedy szczoteczka stojąca w kubku ma szansę „dotknąć” szczoteczek używanych przez innych domowników.

Kubek na szczoteczki

Jeśli podróżujesz, pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć swoją szczoteczkę podczas transportowania jej z miejsca na miejsce. Odpowiednie akcesoria, takie jak na przykład plastikowy pojemnik, pomogą ochronić włosie przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Staraj się również unikać sytuacji, w których umieszczasz szczoteczkę w zamkniętym pojemniku zanim zdąży dokładnie wyschnąć. W ten sposób stwarzasz idealne środowisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów zagrażającym Twojemu zdrowiu. Zaopatrz się zawsze w dodatkową szczoteczkę, nie tylko w podróży, ale również w domu. Zapasowa szczoteczka może się przydać w awaryjnych sytuacjach, a przezorny zawsze ubezpieczony! I pamiętaj – higiena przede wszystkim. Dbaj zatem o akcesoria, które służą Ci jako pomoc w utrzymywaniu właściwego poziomu higieny osobistej.

Pasty do zebow i szczoteczki do zebow