Jak dbać o dywaniki łazienkowe?

Wyjście spod prysznica lub z wanny na zimne płytki nie kojarzą się z niczym przyjemnym. Z pomocą przychodzą dywaniki łazienkowe, które chłoną wodę i dodatkowo są niezwykle przyjemne w dotyku. Jak powinniśmy dbać o dywanik łazienkowy, żeby nie zamienił się w siedlisko niebezpiecznych bakterii? Czy dywanik można prać w pralce? W poniższym wpisie przedstawiamy odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, które dotyczą właśnie dywaników łazienkowych.

Jak często czyścić dywaniki łazienkowe?

Wilgoć i ciepło sprawiają, że bakterie rozwijają się w zastraszającym tempie. Takie warunki panują właśnie w dywanikach łazienkowych. To miejsce jest jak cudowna kraina również dla grzybów czy pleśni. Jak ochronić siebie i domowników przed szkodliwym działaniem niektórych drobnoustrojów? Rozwiązanie jest jedno:

dywaniki łazienkowe powinniśmy prać raz w tygodniu!

Pralka czy pranie ręczne?

Większość dywaników łazienkowych charakteryzuje się doszytą metką, na której znajdziemy informacje o sposobie czyszczenia. Najczęściej dywaniki wykonane z materiału możemy prać w pralce w temperaturze, która nie przekracza 40 stopni. Do prania nie należy dodawać octu, wybielaczy czy też innych mocnych środków piorących. Ze względu na antypoślizgowe powierzchnie dywanik powinno się suszyć na powietrzu i nie używać do tego grzejników.

Na mocniejsze przybrudzenia zalecane jest ręczne usuwanie plam. Potraktowanie dywaników wysoką temperaturą czy żrącymi środkami czystości może spowodować odbarwienie lub zniszczenie struktury materiału.

Jaki dobrać dywanik łazienkowy do łazienki?

Dywanik łazienkowy może być w naszej łazience mocnym akcentem kolorystycznym, który ożywi całe wnętrze lub też delikatnym dodatkiem, który podkreśli wyjątkowy wygląd podłogi. Jeżeli nasz dywanik będzie w kolorze pozostałych tekstyliów łazienkowych (ręczników, szlafroka, ściereczek), to stworzymy spójną całość, która będzie prezentowała się perfekcyjnie.

Styl skandynawski

Skandynawskie wnętrza lubią biele, szarości i pastelowe odcienie. Śnieżnobiałe kafle mogą zostać przełamane właśnie przez dywanik łazienkowy. Możesz wybrać delikatny róż, błękit, fiolet czy też zieleń. Na jasnej podłodze taki akcent kolorystyczny może być strzałem w dziesiątkę.

Różowy dywanik łazienkowy

Styl glamour

Szukając dywanika do łazienki urządzonej w stylu glamour, postawmy na biel lub delikatną szarość i miękki puch. Takie połączenie doskonale sprawdzi się we wnętrzach inspirowanych złotymi czasami Hollywood.

Dywanik łazienkowy w formie gwiazdy

Styl boho

Styl boho pozwala nam na odrobinę szaleństwa. To właśnie dywanik łazienkowy może określić Twoje wnętrze i być przepełniony różnorodnymi kolorami. Odmień swoją nudną łazienkę i zamień ją w łazienkę w stylu boho za pomocą dywanika łazienkowego oraz stylowych ręczników.

Dywanik boho

Styl industrialny

Nic tak nie pasuje do łazienki urządzonej w stylu industrialnym, jak dywanik łazienkowy w formie metalowej płyty, ale zdecydowanie praktyczniejszy będzie czarny lub szary dywanik z miękkiego materiału.

Czarny dywanik łazienkowy

Styl shabby chic

Miłośnicy kwiatowych wzorów i posiadacze mieszkań urządzonych w stylu shabby chic mogą odzwierciedlić swoją pasję do roślin również w dywanikach łazienkowych. Kwiecisty wzór będzie niecodziennych rozwiązaniem, który zapadnie w pamięć gościom Twojego mieszkania.

Dywanik łazienkowy z motywem róży

Styl modernistyczny

Jeżeli lubisz elegancje i jednocześnie odrobinę szaleństwa, to dywanik w mocnym kolorze będzie świetny do Twojego modernistycznego wnętrza. Spokojny wystrój i stonowane kolory może przełamać dywanik łazienkowy w kolorze musztardowym lub w odcieniu butelkowej zieleni.

Żółta mata łazienkowa

Podsumowując, dywaniki łazienkowe to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów oraz pleśni, dlatego też powinniśmy je prać raz w tygodniu. Większość dywaników możemy wyczyścić w pralce, włączając program z maksymalną temperaturą osiągającą 40 stopni.

Jeżeli chcemy wybrać odpowiedni dywanik łazienkowy, to dopasujmy go do koloru pozostałych tekstyliów lub do stylu, w którym urządzone zostało nasze pomieszczenie.