Jak dbać o formy do ciasta?

Blachy do pieczenia, czy inne formy do ciasta, są używane niemal w każdym domu. Zazwyczaj pieczemy w nich ciasta i dania obiadowe. Mają one jednak jedną wadę – regularnie używane niszczeją i pokrywają się zabrudzeniami trudnymi do usunięcia. Są na to jednak sposoby! Sprawdź kilka naszych patentów na dbanie o blachy i formy do ciast!

Blachy do pieczenia – dbaj o nie od pierwszego użycia!

O formy do ciasta należy dbać już od pierwszego użycia! Większość z nich pokryta jest powłoką, która ma na celu zapobiec przywieraniu ciasta do powierzchni, jednak nie zawsze jest ona skuteczna. Zdarza się, że ciasto przywrze do blaszki mimo tej powłoki. Wtedy należy pamiętać o odpowiednim czyszczeniu formy! Nie używaj do tego metalowych gąbek ani ostrych narzędzi! Spowodują one jedynie uszkodzenie powłoki, przez co blaszka stanie się już właściwie nie do użycia.

forma do pieczenia

Porada:

Jeśli masz problem z domyciem blaszki po pieczeniu – namocz ją i poczekaj aż pozostałości po cieście same odejdą. Przed pieczeniem warto też w odpowiedni sposób zabezpieczyć blaszkę, na przykład natłuszczając ją lub wykładając specjalnym papierem

Po pieczeniu forma do ciasta powinna zostać dokładnie umyta i osuszona. Nie chowaj jej mokrej do szafki! Mokra szybko zardzewieje, co będzie wpływało na jakość i smak przygotowywanego w niej jedzenia.

forma do pieczenia

Sposób dbania a rodzaj formy do pieczenia

Blacha do ciasta wykonana z aluminium łatwo rdzewieje. Mogą też pojawić się na niej plamy po przypaleniach. Aby zapobiec jej uszkodzeniu, należy przed pieczeniem wyłożyć blaszkę papierem lub posmarować tłuszczem i obsypać mąką. Jak tylko ciasto w takiej formie wystygnie – od razu ją umyj i osusz.

Blachy i formy teflonowe nie wymagają wielu zabiegów przed pieczeniem. Pamiętać trzeba jedynie o umyciu i wytarciu do sucha blaszki, aby uchronić ją od ewentualnej wilgoci zbierającej się w zakamarkach. Takie blaszki nie lubią się też z ostrymi narzędziami kuchennymi, dlatego w przypadku trudności z doczyszczeniem blaszki skorzystaj z naszej porady.

Silikonowe produkty pozwalają na pieczenie ciast bez wykładania formy papierem czy smarowania tłuszczem. Znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Nie wolno jednak traktować ich ostrymi narzędziami kuchennymi.

Ceramiczne lub żaroodporne szklane naczynia są bardzo wytrzymałe i odporne, łatwo się je też czyści. Nie rdzewieją, ale mogą nie przetrwać upadku na podłogę.

Potrzebujesz doczyścić zabrudzoną formę do ciasta? Oto kilka prostych sposobów!

  1. Na zatłuszczoną blachę wysyp grubą warstwę soli kuchennej. Potrząśnij blachą, aby sól rozłożyła się na niej równomiernie i wstaw do rozgrzanego piekarnika. Kiedy sól zbrązowieje – wyciągnij blaszkę z piekarnika. Podczas podgrzewania sól będzie wchłaniać tłuszcz. Ręcznikiem papierowym usuń sól z blaszki i umyj blachę pod bieżącą wodą – powinna być już idealnie czysta!
  2. Z sody oczyszczonej i wody utlenionej przyrządź mieszankę o konsystencji pasty do zębów. Taką masę nałóż równomiernie na całą brudną blachę i pozostaw ją na 10-15 min. Po tym czasie blachę posyp solą i delikatnie wyszoruj. Następnie dokładnie spłucz i wysusz naczynie.
  3. Podobnie sytuacja przedstawia się z sodą oczyszczoną i kwaskiem. Rozsyp obie substancje na całą powierzchnię blachy i zalej niewielką ilością wody. Pozostaw tak naczynie na całą noc. Następnego dnia wyszoruj naczynie gąbką, a później dokładnie spłucz.