Jak dbać o właściwy poziom higieny podczas prania i po praniu

Pranie. Jedna z czynności, która wykonujemy praktycznie codziennie, a na pewno z pewną regularnością. Pralka jest jednym z tych sprzętów AGD, który bez wątpienia można znaleźć w każdym domu. Mimo to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak pojawienie się pralki odmieniło i zdecydowanie zrewolucjonizowało pranie. Męcząca i pracochłonna niegdyś czynność wymagała sporego nakładu pracy i dosłownego urabiania się po łokcie. W dzisiejszych czasach wręcz niewyobrażalnym jest funkcjonowanie bez korzystania z tego urządzenia. I tak jak każdy ze sprzętów domowych, pralka wymaga odpowiedniego użytkowania i serwisowania. Dzięki temu możemy upewnić się, że wydłużamy okres jej eksploatacji. Jak więc prawidłowo dbać o nią, by posłużyła nam jak najdłużej? Jak też upewnić się, że odpowiednio z niej korzystamy?

Otwarty beben pralki

Co szkodzi pralce?

Zbyt krótkie odstępy czasowe między praniem, zbytnie przeciążanie bębna lub twarda woda to najwięksi wrogowie naszych pralek. Żeby przedłużyć żywotność pralki należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i odpowiednio dbać o jej regularną konserwację. Nieważne jak zaawansowany technologicznie jest sprzęt, którego używamy, musimy pamiętać, że nie jest on w stu procentach odporny na uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle ważne jest również dbanie o czystość bębna pralki. Higiena naszego prania zależy nie tylko od sposobu, w jaki jest ono przechowywane. Ważnym czynnikiem odpowiadającym za czystość prania jest sposób, w jaki je wykonujemy. Przepełniony bęben pralki nie tylko zwiększa ryzyko jego uszkodzenia, ale również sprawi, że pranie z pewnością się nie dopierze. Dodatkowo zbytnie obciążenie sprawi, że pralka zużyje więcej wody i energii, dlatego warto, aby przy załadowaniu bębna pralki pozostawić w nim trochę wolnego miejsca.

Mezczyzna naprawiajacy pralke

Nie jesteśmy w stanie sprawić, że pralka będzie lśniła czystością cały czas. Każde kolejne pranie pozostawia we wnętrzu urządzenia osad. Aby upewnić się, że nie przenosimy nagromadzonego brudu na kolejne prania, należy regularnie programować „puste pranie” z wysoką temperaturą lub używać specjalnego środka chemicznego do czyszczenia bębna pralki. Pozwoli to na pozbycie się zalegających zanieczyszczeń oraz usunąć nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza pralki. Nie zapomnij też o odkamienianiu!

Przygotowanie prania

Przechowywanie prania

Czysta i odpowiednio zakonserwowana pralka to jedno. A co z przechowywaniem prania? W każdym funkcjonalnym wnętrzu - czy to w pralni czy w łazience - powinniśmy wygospodarować miejsce na kosz na pranie. Brudne ubrania z pewnością nie powinny być przechowywane bezpośrednio w pralce lub, co gorsza, w kącie łazienki. Jeśli pozwala nam na to metraż pomieszczenia, w którym wykonujemy pranie, warto zainwestować w komplet koszy na pranie. Dlaczego? W ten sposób możemy segregować brudne ubrania jeszcze przed praniem, co sprawia, że cały rytuał przygotowania i wykonania prania zajmuje znacznie mniej czasu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów pojemników i koszy na pranie. Z pewnością znajdziesz więc coś dla siebie, bez trudu dopasowując wygląd pojemnika na pranie do wnętrza swojej łazienki, czy innego pomieszczenia gospodarczego.

Kosze na pranie

Szybkie, sprawne i higienicznie wykonane pranie

Wiemy już jak zadbać o pralkę i jak przechowywać brudną bieliznę przed praniem. Co jeszcze możemy zrobić, by usprawnić cały proces, dbając jednocześnie o higienę prania? Sprawdzaj koniecznie kieszenie przed włożeniem ubrań do pralki – nigdy nie wiesz jakie drobiazgi pozostawią w nich Twoje pociechy! Nie chcesz w końcu ryzykować dodatkowych zabrudzeń powstałych na przykład w wyniku wyprania zużytej chusteczki higienicznej! Wszystkie guziki i suwaki powinny być zasunięte – dzięki temu łatwiej będzie CI później powiesić świeżo wyprane ubrania. Nie zwlekaj też z wyciągnięciem wypranych ubrań z pralki. Przetrzymywanie wilgotnego prania może zaowocować rozwojem pleśni, a z pewnością spowoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu. Oto kilka prostych zasad, które z pewnością pomogą Ci w lepszej organizacji prania oraz dbaniu o higienę i żywotność Twojego sprzętu piorącego.

Sterta prania