Jak dobrać zasłony do salonu?

Salon to wizytówka naszego mieszkania – pomieszczenie, do którego tkaniny i dekoracje wybieramy ze szczególną starannością. Zasłony do salonu to praktyczna dekoracja – właściwie dobrane zapewnią nam tyle naturalnego światła, ile aktualnie potrzebujemy. Podpowiemy jak dobrać zasłony do salonu, tak aby podkreśliły styl wnętrza i dobrze spełniały swoją funkcję.

Mnogość kolorów, wzorów i faktur materiałów zasłonowych może przyprawić o zawrót głowy. Zasłony pomogą optycznie powiększyć i rozświetlić wnętrze, mogą być mocnym akcentem aranżacyjnym lub neutralnym tłem dla dekoracji. W zależności od materiału, z którego zostały uszyte, będą przepuszczać do wnętrza określoną ilość światła. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad, które pomogą Wam wybrać najlepsze zasłony do salonu.

Zasłony, które optycznie wymodelują wnętrze

Jeśli chcesz powiększyć wnętrze optycznie i rozświetlić je – wybieraj zasłony do salonu w jasnych kolorach, w długości od sufitu do podłogi. Unikaj ciemnych kolorów i wzorzystych tkanin. Gładka faktura z lekkim połyskiem lub duże wzory sprawią, że Twój salon będzie sprawiał wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Jeśli chcesz, aby Twój pokój dzienny stał się bardziej przytulny, wybierz ciepłe kolory i grubsze tkaniny. Mocne i zdecydowane kolory wybieramy do dużych pomieszczeń. To doskonały pomysł na zimowe i jesienne aranżacje – w otoczeniu mocnych kolorów będziemy mieć więcej energii i lepszy nastrój w szare dni.

Zasłona do salonu

Sztuczki ze światłem

Wybierając zasłony do salonu, musicie brać pod uwagę to, w którą stronę skierowane są okna. Od tego zależy natężenie światła naturalnego, które trafia do salonu. Okna zachodnie i północne wymagają zasłon, które dostarczą jak najwięcej światła – w ciągu dnia dociera przez nie niewiele słońca. Natomiast pomieszczenia z oknami na wschód i południe są słoneczne i widne. W tym przypadku warto postawić na tkaniny, które przepuszczają mniej światła. Tutaj śmiało można zawiesić zasłony zaciemniające, które będą izolować wnętrze przed mocnym światłem i upałem.

Przyjęło się, że zasłony zaciemniające to grube, ciężkie i ciemne tkaniny. Nic bardziej mylnego – nowoczesne tkaniny zaciemniające dostępne są we wszystkich kolorach – nawet bieli. Pamiętajmy, że zasłony służą do zapewniania nam prywatności we własnych domach, osłaniają nas przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. W oknach wychodzących na ulicę lub inne budynki warto zawiesić takie zasłony, które zapewnią nam intymność.

Zasłony dopasowane stylem do wnętrza

Wybierając zasłony, musisz brać pod uwagę kolorystykę i styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Do salonu w stylu skandynawskim i minimalistycznym, najlepszym wyborem będą zasłony w neutralnych, jasnych kolorach. Do salonu w stylu glamour idealne będą zasłony z miękkiego materiału o fakturze aksamitu w szlachetnych, nasyconych barwach. Delikatne wzory i połyskliwe tkaniny sprawdzą się u miłośników klasycznych salonów. Salon w stylu schaby chic najlepiej będzie się prezentować z zasłonami w drobne, kwiatowe wzory vintage.

Jaki kolor zasłon do salonu wybrać?

To zależy czy chcemy, aby były one neutralną bazą dla pozostałych dekoracji czy same w sobie mają stanowić mocny akcent aranżacyjny. W pierwszym przypadku dobieramy zasłony w kolorze ścian lub w barwach neutralnych. Gdy chcemy zaszaleć wzorem i kolorem przy dekoracji okna, musimy pamiętać, aby kolory wszystkich dekoracji pasowały do siebie. Ważne jest też to, aby nie przesadzić – jeden element dekoracyjny za dużo, a wnętrz stanie się przeładowane i kiczowate.

Garść porad technicznych

Wiemy już jak dobrać zasłony do wystroju i kolorystyki salonu – pora zając się stroną techniczną. Typ zasłon dobieramy do rodzaju karniszy, na których mają wisieć. Do karniszy drążkowych i linek najlepsze będą zasłony na przelotkach. Są bardzo estetyczne, a przede wszystkim wiesza się je znacznie łatwiej, niż zasłony wieszane na tradycyjne żabki. Istotna jest również odpowiednia długość zasłony – mierzymy ją nie od podłogi do sufitu, ale od karnisza. Dół zasłony będzie wyglądać najlepiej, gdy zasłona będzie kończyć się odrobinę nad podłogą. Od kilku sezonów pojawił się również trend kupowania dłuższych zasłon do salonu, które układamy na podłodze. W tym przypadku należy dobrać miękkie i lekkie tkaniny, które będą się ładnie układać.