Jak i gdzie przechowywać torby na zakupy?

Przy każdych zakupach zabierasz ze sklepu reklamówkę jednorazową? Może Cię to kosztować nawet 60-300 zł rocznie! Lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w torby na zakupy wykonane z materiału. W tym artykule poznasz odpowiedzi na pytania: jakie torby na zakupy wybrać, który materiał będzie najlepszy oraz jak o nie dbać i gdzie je przechowywać.

Giniemy w plastiku

Tylko w Polsce rocznie zużywa się aż 3,5 miliona ton plastiku, a każdego roku do oceanów trafia nawet 12,7 miliona ton. Oferowane w sklepach reklamówki biodegradowalne rozkładają się kilka miesięcy zamiast 20 lat, ale i tak na wysypiska śmieci każdego tygodnia wywożone są ich zatrważające ilości. Ten stan i dane możemy bardzo szybko zmienić rezygnując z kupowania jednorazowych toreb na zakupy na rzecz tych materiałowych.

Kosze, torby i wózki

W sklepach znajdziemy różnorodne akcesoria, które pomogą nam wygodnie spakować zakupy i w prosty sposób dotrzeć z nimi do domu. Najpopularniejszym sposobem są torby materiałowe, które możemy w mgnieniu oka złożyć i ukryć w torebce, plecaku, kieszeni czy w samochodzie. Torby na zakupy z materiału nie zabierają dużo miejsca, są wygodne w przechowywaniu i bardzo trwałe.

Torba na zakupy z kolorowym motywem

Kolejnym sposobem na przenoszenie zakupów jest kosz. Takie rozwiązanie zapewnia nam większą pojemność, a wbudowany stelaż zapobiega zgnieceniu produktów, takich jak jajka, warzywa czy pieczywo.

Na ulicach spotkać możemy coraz więcej osób z wózkami na kółkach, które wyposażone są w specjalne torby na zakupy. Do tej pory było to najczęściej spotykane rozwiązanie u osób starszych, ale z toreb na kółkach bez skrępowania zaczynają korzystać też młodsi. Stelaż z parą kółek jest niezwykle wygodnym sposobem na przenoszenie zakupów. Dzięki temu nie dźwigamy kilkukilogramowych toreb wypełnionych po brzegi i nie kupujemy w sklepach reklamówek. Niektóre wózki wyposażone zostały dodatkowo w potrójne koła, które umożliwiają wchodzenie po schodach bez zbędnego wysiłku.

Z jakiego materiału wybrać torbę na zakupy?

Bawełna, guma, poliester, silikon, wiklina – oto tworzywa, których najczęściej używa się przy produkcji toreb na zakupy. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, a żeby wybrać dla siebie odpowiednie, należy przemyśleć, w jaki sposób będziemy używać toreb.

Jeżeli zależy nam na małych rozmiarach i lekkości, to możemy wybrać małe torby z bawełny, poliestru czy też nieprzemakalnego materiału, które charakteryzują się możliwością złożenia do bardzo małych wymiarów. Gumowe torby na zakupy cechują się niezwykłą wytrzymałością, są łatwe w czyszczeniu, ale zabierają dużo więcej miejsca. Silikonowe kosze umożliwiają za to złożenie się na płasko, więc bez problemów można je schować za lub pod szafkę kuchenną. Na koniec – wiklina. Niezwykle stylowy i wytrzymały materiał, bez którego nie mogły obejść się nasze babcie.

Jak zadbać o torby?

Wielkim plusem silikonu czy gumy jest fakt, że wystarczy go przetrzeć wilgotną ścierką i usuniemy z niego większość zabrudzeń. Tworzywa te są odporne również na warunki atmosferyczne, temperaturę oraz cechują się wodoszczelnością.

Składany kosz na zakupy

Torby na zakupy z materiału możemy wrzucić między ubrania i wyprać na delikatnym programie w pralce. Takie rozwiązanie oszczędza nam cenny czas i sprawia, że utrzymanie toreb w czystości jest niezwykle proste.

Niewiele trudniej jest z torbami ze stelażem z kółkami. Wystarczy zdjąć materiał, który najczęściej możemy również wyprać w pralce.

Gdzie przechowywać torby na zakupy?

Kto z nas zna scenariusz, w którym stos toreb materiałowych zalega w naszych szafkach, a przy kasie okazuje się, że nie mamy przy sobie ani jednej i kupujemy reklamówkę jednorazową? Podstawową zasadą korzystania z toreb materiałowych jest umieszczenie po jednej lub dwóch sztukach w torebce i plecaku, które najczęściej nosimy, oraz w samochodzie. Wyrobienie sobie nawyku zabierania ze sobą torby zajmie niedużo czasu, a przyniesie efekty w postaci pełnego przygotowania do zakupów w każdej chwili.

Torby na zakupy z materiału możemy przechowywać w szufladzie (najlepiej przy drzwiach wyjściowych) oraz w specjalnym pojemniku na torby. Wyznaczone miejsce zapobiegnie zgubieniu toreb i rozprzestrzeniającemu się bałaganowi.

Kobiety na zakupach z kaszami

Kosze i torby na kółkach posiadają najczęściej prosty i szybki system, który umożliwia ich złożenie. Wystarczy kawałek wolnej przestrzeni w szafie, za drzwiami czy też pod szafką, gdzie możemy umieścić nasze akcesorium.

Dbanie o torby za zakupy nie zabiera dużo czasu i nie należy do trudnych zadań, a ich przechowywanie nie powinno sprawiać żadnego problemu. Mając to na uwadze, powinniśmy jak najszybciej rozważyć rezygnację z kupowania jednorazowych reklamówek i zaopatrzyć się w torby na zakupy, które posłużą nam przez lata.