Jak nawilżyć powietrze w domu? 8 pomysłów

Dlaczego warto nawilżać powietrze?

Na początku sezonu grzewczego wilgotność powietrza w mieszkaniu zmniejsza się: z 60–70% do 15–20%. W rezultacie skóra i błony śluzowe wysychają, pojawiają się choroby dróg oddechowych, zmniejsza się odporność i nasilają się alergie. Optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku jest kupno nawilżacza powietrza, ale jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz tego robić, możesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami.

Nawilżacz powietrza - sprawdzony sposób na optymalną wilgotność

Nawilżacze ultradźwiękowe

Jest to chyba najpopularniejszy rodzaj nawilżaczy powietrza. Zasada ich działania jest następująca: emiter wibruje z częstotliwością ultradźwięków będąc wystawionym na działanie prądu przemiennego. Woda znajdująca się w pojemniku pod wpływem drgań ultradźwiękowych jest rozbijana na drobne cząstki, które wentylator następnie uwalnia do powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Para wytwarzana przez ultradźwiękowy nawilżacz jest zimna, czasami nazywana mgłą wodną. Niektóre modele mają funkcję „ciepłej pary”. Ultradźwiękowe nawilżacze są bardzo proste w obsłudze i niedrogie, co nie przeszkadza im w efektywnym nawilżaniu powietrza. Droższe modele są wyposażone w wyświetlacze elektroniczne, na których wyświetlane są wszystkie parametry operacyjne.

Tradycyjne nawilżacze

Tradycyjny nawilżacz z naturalną wilgocią to urządzenie o dość prostej konstrukcji. Wentylator przepuszcza powietrze przez mokry filtr (jest stale nasycony wodą), po czym wypycha je na zewnątrz. Niektórzy producenci stosują filtry z kompozycjami przeciwbakteryjnymi w (jest to zdecydowanie zaleta tradycyjnych nawilżaczy, gdyż poprawia higienę), a także jonizatory do nasycania powietrza ujemnie naładowanymi jonami, które przyciągają wilgoć.

Nawilżacz parowy

Jego nazwa mówi wszystko: woda w zbiorniku takiego urządzenia jest podgrzewana, para wychodzi na zewnątrz i nawilża powietrze. Woda jest podgrzewana za pomocą elementów grzejnych lub elektrod po czym gorąca para uwalniana jest do powietrza znajdującego się na zewnątrz.

Nawilżacz powietrza ręczny ze sklepu Emako.pl

1. Przewietrz dom i zrób porządki na mokro

Otwieraj okna 2-3 razy dziennie i pamiętaj o wykonywaniu czyszczenia na mokro co najmniej dwa razy w tygodniu - wilgoć szybko odparuje z powierzchni i nawilży powietrze. Dzięki temu zyskasz nie tylko czysty dom, lecz także odpowiednio nawilżone powietrze.

2. Posadź rośliny

Rośliny domowe nie tylko nawilżają powietrze, ale także je oczyszczają i wzbogacają w tlen.

Jeśli zależy Ci na czystym i odpowiednio wilgotnym powietrzu, wybierz rośliny takie jak: paproć domowa, hibiskus, figowiec, orchidea, lipa pokojowa.

3. Kup fontannę lub otwarte akwarium

Akwarium z rybami i dekoracyjną fontanną pomoże zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniu oraz dodatkowo ozdobi wnętrze Twojego salonu. Jeśli zainstalujesz pompę z fontanną w akwarium, efekt będzie jeszcze lepszy.

4. Zostaw otwarte drzwi do łazienki

Po wzięciu prysznica nie zamykaj od razu drzwi do łazienki - niech wilgoć wniknie do pozostałych pomieszczeń. Dzięki temu skutecznie i w prosty sposób nawilżysz powietrze w całym domu, jednocześnie zabierając nadmiar wilgoci w łazienki.

5. Rozmieść w całym domu pojemniki z hydrożelem

Nawilżanie powietrza w domu może odbywać się na wiele różnych sposobów. Jednym z nich są wazony z kulkami z hydrożelu, które nie tylko nawilżają powietrze, lecz także wyglądają bardzo spektakularnie. Hydrożel jest dekoracyjnym podkładem stosowanym w uprawie kwiatów, ale nadaje się również do nawilżania powietrza. Umieść kolorowe kulki w pięknym szklanym naczyniu i napełnij wodą. Pod wpływem wilgoci kulki powiększają się kilkakrotnie i stopniowo oddają wilgoć do powietrza w pomieszczeniu. Nie zapomnij wlewać wody do pojemnika z kulkami od czasu do czasu, aby proces odparowywania nie zatrzymał się.

6. Zagotuj wodę!

Zagotuj czajnik i pozwól mu się gotować, aż woda wyparuje. Nie należy nadużywać tej metody - gorąca para może uszkodzić tapetę i meble.

7. Umieść pojemnik z wodą przed wentylatorem

Jest to niezwykle skuteczny i prosty sposób na nawilżenie powietrza w domu, który pomaga również schłodzić pomieszczenie, jeśli jest zbyt gorąco.

8. Użyj pistoletu natryskowego

Po prostu rozpyl wodę w powietrzu lub jeszcze lepiej, popryskaj nią zasłony. W pierwszym przypadku możesz dodać kilka kropel olejku do pistoletu natryskowego - co najważniejsze, upewnij się, że płyn nie dostanie się na tkaninę, w przeciwnym razie mogą pozostać plamy.

9. Umieść suszarkę do ubrań w sypialni

Powieś pranie na suszarce przed pójściem spać i pozostaw ją w pokoju. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu stanie się bardziej wilgotne i nie obudzisz się w nocy z uczuciem suchego gardła.

10. Zawieś wilgotny ręcznik na kaloryferze

Suszący się ręcznik stopniowo uwalniać będzie wilgoć. Jeśli to możliwe, możesz także zainstalować zbiornik z wodą na kaloryferze lub grzejniku.

11. Nie wietrz kiedy jest zimno na dworze

Zimne powietrze jest zawsze suche. Jeśli będziesz wietrzyć pomieszczenie przez długi czas w zimowym okresie roku, powietrze w pomieszczeniu będzie tylko bardziej suche.

12. Postaw w pokoju wazon lub inny pojemnik z wodą

Jeśli postawisz w pokoju wazon lub pojemnik z wodą, powietrze w pomieszczeniu stanie się bardziej wilgotne. Możesz wykorzystać ten pomysł także jako urozmaicenie wnętrza pokoju, ponieważ pojemnik z wodą, do którego wrzucisz kilka kolorowych kamieni, stanie się oryginalną dekoracją. Możesz także skomponować kompozycję dekoracyjną z kilku wazonów. Dzięki temu nie tylko nawilżasz powietrze w pomieszczeniu, ale także udekorujesz pokój.

Podsumowując, aby wybrać właściwy sposób nawilżania powietrza, musisz jasno określić, które pomieszczenie wymaga nawilżania. Na przykład w pokoju dziecięcym wietrzenie powinno odbywać się tylko wtedy, gdy dziecka nie ma w pokoju. W innych pokojach urządzenie ultradźwiękowe może być odpowiednim rozwiązaniem, jeśli używana jest woda zdemineralizowana (destylat), a kilka doniczek z kwiatami nie będzie przeszkadzać.