Jak obchodzi się pierwszy dzień wiosny w innych krajach?

Wiosna, ach to Ty!

Początek wiosny jest najbardziej urokliwym czasem w całym roku. Po chłodnej i nieprzyjemnej zimie, krótkich, ciemnych dniach i uśpionej przyrodzie wszystko zaczyna na nowo budzić się do życia. Dzień staje się coraz dłuższy, na drzewach pojawiają się pierwsze liście, słońce zaczyna grzać coraz mocniej, a nam przychodzi chęć na uprawianie sportów na świeżym powietrzu. Wiosna zwiastuje nowy początek i pełna jest poczucia szczęścia i radości.

Te same uczucia towarzyszą światu co roku, a jednak za każdym razem przeżywamy je z równą intensywnością bez względu na ilość przeżytych wiosen. Zarówno mali jak i duzi cieszą się dłuższym dniem i cieplejszą pogodą. Nic więc dziwnego, że pragniemy uczcić pierwszy dzień wiosny. Zwyczajów i tradycji związanych z tym wydarzeniem jest bez liku. W różnych państwach celebruje się ten dzień inaczej, jednak istnieje wspólny mianownik. Tego dnia pragniemy być bliżej przyrody i podziwiać jej wspaniałe przebudzenie. Warto skorzystać z takiej okazji, zabrać ze sobą plecak i wybrać się ze znajomymi lub rodziną na wycieczkę!

Pierwszy dzień wiosny - kiedy?

Pierwszy dzień wiosny wypada co roku 21 marca i pokrywa się z równonocą wiosenną. Potocznie mówimy o zrównaniu nocy i dnia, choć w praktyce nie są one sobie dokładnie równe. Od tego momentu słońce będzie ogrzewać mocniej półkulę północą, a słabiej południową. Dzień będzie się wydłużał, podczas gdy noc będzie coraz krótsza. Temperatura zacznie wzrastać, dzięki czemu możliwy będzie powrót do życia wszystkich uśpionych podczas zimy roślin.

Choć nie zawsze kalendarzowa wiosna łączy się z widoczną zmianą za naszymi oknami, nadchodząca zmiana i tak dodaje nam energii i chęci do działania. Dlatego jest to dobry moment na zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu turystycznego i wyruszenie na górski szlak. Plecak, termos, torba z kanapkami i dużo pozytywnej energii – tylko tyle potrzeba by poczuć powiew wiosny we włosach i przywitać ten radosny czas w aktywny sposób!

wiosna

Wiosna kalendarzowa czy astronomiczna?

Data ustalona na 21 marca rzeczywiście w przeszłości pokrywała się z równonocą. Wiosna kalendarzowa była zatem równocześnie wiosną astronomiczną. Jednak od 2012 nastąpiło przesunięcie o jeden dzień tego zjawiska, które aż do roku 2102 ma mieć miejsce 20 marca. Wiąże się to z ruchem precesyjnym kuli ziemskiej, który nie został uwzględniony w kalendarzu. Wieloletnia tradycja i powszechne przyzwyczajenie do ustalonej daty pozwala przypuszczać, że pomimo tej drobnej zmiany, która maiła miejsce, data kalendarzowej wiosny pozostanie niezmieniona.

pierwszy dzień wiosny

Dzień wagarowicza i inne zwyczaje

Ten niesamowity moment w roku wiąże się z przebudzeniem z zimowego letargu. I choć zmiany w przyrodzie następują stopniowo, jest to pewnego rodzaju symboliczny nowy początek. By uczcić ten dzień w Polsce tradycyjnie topimy lub palimy Marzannę, która reprezentuje zimę i śmierć. W ten sposób od wieków świętujemy pierwszy dzień wiosny. Podobny zwyczaj występuje między innymi w Szwajcarii i Hiszpanii, gdzie podczas święta Las Fallas palone są olbrzymie kukły prezentujące różne satyryczne sceny.

Jako że wiosna kojarzy się z nowym życiem, w niektórych krajach świętuje się ją dzięki… jajkom! W Bośni i Hercegowinie ma miejsce fantastyczny festiwal jajecznicy. Natomiast w Chinach od kilku tysięcy lat, właśnie tego dnia gra się w grę, która polega na pionowym ustawieniu jajka na stole. Ale nowe życie to także rośliny. Stąd mieszkańcy Japonii podziwiają przepiękne kwiaty wiśni zwane Hanami, a w Kanadzie odbywa się barwny festiwal tulipanów.

Pomimo wielu różnych form witania wiosny na całym świecie, podstawy są bardzo podobne. Z ulgą żegnamy zimę, by z nadzieją i radością powitać wiosnę. I wśród wielu pięknych tradycji towarzyszących temu wydarzeniu, istnieje w naszym kraju zwyczaj, który każdy z nas zna, choć może z wiekiem wydawać nam się mniej urokliwy niż w młodości. Tak, Dzień Wagarowicza. Uczniowie, od niemalże wieku, witają ten dzień po swojemu. Z dala od szkoły, a blisko natury. I coraz częściej zarówno rodzice, jak i sami nauczyciele przewidują w tym dniu inne niż zwykłe lekcje zajęcia.