Jak ochłodzić mieszkanie - skuteczne sposoby na upał (AKTUALIZACJA)

Po pierwsze - ochrona przed słońcem

Jeśli męczy Cię nieprzyjemna podwyższona temperatura w mieszkaniu, sprawdź przede wszystkim, czy Twoje zabezpieczenia słoneczne są wystarczające. Zadbaj o zasłony - ich wysoka przepuszczalność może spowodować nagrzewanie się pokoju co w rezultacie prowadzi do odczucia gorąca w mieszkaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż zaciemniających markiz i rolet - jeśli jednak potrzebujesz szybkiego rozwiązania ograniczającego promienie słoneczne, pomyśl nad zakupem zasłony termicznej lub dekoracyjnej zasłony o obniżonej przepuszczalności światła.

słońce sypialnia gorąc

Jeśli dysponujesz balkonem lub tarasem od strony słonecznej, warto rozważyć zabezpieczenie przed nagrzaniem pokoju z pomocą żagla przeciwsłonecznego. Żagle można znaleźć w różnych kolorach i rozmiarach, a ich specyficzna konstrukcja i montaż sprawia, że bez problemu je zamontujesz w miejscach o niestandardowym układzie. Z ich pomogą ograniczysz dopływ słońca i wygospodarujesz dodatkowe miejsce do odpoczynku.

Kolejnym, dosyć rzadko spotykanym, ale bardzo skutecznym sposobem na upał jest...zasłona na zewnętrznej części okien. Takie rozwiązanie nie tylko będzie świetną dekoracją, ale również dodatkową ochroną przed słońcem. Wybierz zasłony, zawieś i ciesz się ochroną od słońca - możesz również w chwilach dużego upału po prostu namoczyć je w lodowatej wodzie i rozwiesić. 

Okno - otwierać czy nie otwierać, oto jest pytanie

Otwierać, ale najlepiej tylko nad ranem lub gdy dysponujemy oknem od nie nasłonecznionej, chłodniejszej strony budynku. Otwarcie okna może paradoksalnie spowodować napływ gorącego powietrza do pokoju co w rezultacie podnosi ogólne odczucie ciepła w mieszkaniu. Jeśli już trzeba otworzyć okno, warto pomyśleć o powieszeniu zmoczonego w lodowatej wodzie materiału np. prześcieradła, które obniży temperaturę wpadającego powietrza.

Nawilżacz powietrza - wykorzystaj go również latem!

Nawilżacz powietrza sprawdzi się nie tylko przy wysuszonym od ogrzewania powietrzu zimą, ale również warto go używać również latem. Podwyższona suchość oraz problemy alergologiczne sprawiają, że śluzówka jest szczególnie narażona na dyskomfort. W tym przypadku nawilżacz może pomóc uporać się z często spotykaną suchością gardła w okresie letnim.A jak inaczej nawilżacz może podnieść komfort Twojego mieszkania? Jeśli dysponujesz odpowiednim pojemnikiem, dodaj do niego kostki lodu i ciesz się temperaturą niższą nawet o 2,3 stopnie!

Sprawdzonym sposobem naszych mam jest również otworzenie drzwi łazienki i napełnienie wanny zimną wodą - obniży to temperaturę mieszkania i dyskomfort związany z odczuciem suchego powietrza.

Jedzenie i picie - o tym warto wiedzieć

W lato szczególnie łatwo o odwodnienie - nie doprowadzaj do uczucia pragnienia i nawadniaj się stale, w małych porcjach. O ciągłym nawadnianiu pomoże Ci aplikacja drinking water, która przypomina o wypiciu kilku łyków wody i wypełnianiu dziennego zapotrzebowania.

napoje na lato

Latem jesteśmy szczególnie narażeni na wypłukiwanie wartościowych mikroelementów oraz składników. Wybieraj napoje niskosłodzone, z małą zawartością kofeiny i teiny (herbata), które upośledzają wchłanianie płynów oraz wypłukują wartościowe składniki. Warto dbać o równowagę i zbilansowanie w diecie - w lato warto zadbać również o dostarczanie słonych potraw lub nawet posolenie napoju w dzbanku, który dzięki temu będzie pełnił rolę domowego izotoniku.

Ważne! Jeśli możesz, nie korzystaj z lodowatej wody do nawadniania. Szklanka wody z lodem albo ulubiony napój z kostkami co prawda może przynieść chwilową ulgę, ale może spowodować podrażnienia śluzówki i zwiększone ryzyko chorób gardła. Do picia wybieraj wodę lekko schłodzoną lub w temperaturze pokojowej.

Daj odpoczynek urządzeniom elektrycznym

Jeśli nie musisz nie włączaj piekarnika, suszarki i innych sprzetów AGD/RTV. Dzięki temu ograniczysz oddawanie ciepła przez nagrzewające się akcesoria, które dokładają swoją cegiełkę do ogólnego odczucia gorąca w mieszkaniu. Do tego zaoszczędzisz prąd!

Przede wszystkim naturalne materiały

Bawełna i len są nie tylko świetnymi surowcami dla odzieży na gorące dni, ale również świetnymi materiałami dla tekstyliów domowych. Ogranicz użycie tworzyw sztucznych i postaw na bawełniane poduszki, ręczniki i pościele, które nie tylko są zdrowe dla skóry, ale również nie nagrzewają się w takim stopniu, jak materiały poliestrowe i pozwalają skórze oddychać.

Sen w naturze

Tradycyjne łóżko możesz również zamienić na zawieszany hamak - wykonanie z przepuszczalnych surowców pozwoli na wygodny sen w dowolnym miejscu domu.

Rozkoszuj się latem i spotkaniami w plenerze w gronie przyjaciół i rodziny - sprawdź naszę porady do urządzenia plenerowego przyjęcia!