Jak ochłodzić pokój domowymi sposobami?

Letnie upały potrafią zmęczyć. W nagrzanym pomieszczeniu nie sposób odpocząć, nie wspominając o jakimkolwiek wysiłku fizycznym czy umysłowym. Jak sprawić, aby w mieszkaniu zrobiło się choć odrobinę chłodniej?

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu. W najbardziej upalne dni temperatura w pomieszczeniach może sięgać nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Jak sobie z tym poradzić domowymi sposobami. Jest na to kilka patentów – na pewno pomogą Ci odpowiednio dobrane zasłony zaciemniające.

Jak wietrzyć w mieszkanie w czasie upałów?

Kiedy żar leje się z nieba otwieranie okien nie jest najlepszym pomysłem. Szczególnie te od strony południowej powinny pozostać zamknięte. Kiedy otworzysz okna w upalny dzień, wpuścisz do mieszkania nie świeże, a gorące powietrze. Zatem jak wietrzyć, aby chłodzić a nie nagrzewać mieszkanie? Otóż wyłącznie po zmroku.

Wieczorem i nocą okna powinny być przynajmniej uchylone. W okolicy godziny 4 – 5 rano temperatura jest najniższa – zatem wtedy okna obowiązkowo otwieramy i wietrzymy. W upalne dni już o poranku słońce świeci bardzo mocno, zatem ok. 7 rano kończymy wietrzenie, pozostawiamy okna ustawione na mikrowentylację, aby do wnętrza przedostawało się jednak świeże powietrze. Warto otworzyć okna bezpośrednio po letniej burzy – rześka atmosfera po deszczu to najlepszy moment na solidne przewietrzenie nagrzanego mieszkania.

Zasłaniaj okna

Nocą wietrzymy, natomiast za dnia zasłaniamy okna szczelnie. Najlepszym rozwiązaniem są zasłony zaciemniające. Uszyte z tkaniny o bardzo zwartym splocie nie przepuszczają do wnętrza promieni słonecznych. Warto zwrócić uwagę na zasłony termiczne – są to specjalne tkaniny, które odbijają promienie słoneczne i izolują wnętrze od ciepła panującego na zewnątrz.

Aby zasłony zaciemniające spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dopasowane. Cała powierzchnia okna i kilkadziesiąt centymetrów poza jego obrysem powinny być zakryte tkaniną. Taka zasłona musi mieć długość od ziemi do sufitu – tylko wówczas skutecznie zatrzyma promienie słoneczne.

Mitem jest, że zasłony zaciemniające szyje się z tkanin gładkich i w ciemnych kolorach. Otóż zasłona termiczna może mieć dosłownie każdy kolor. Tak, również biały. Może być zdobiona modnymi wzorami. Nie chodzi bowiem o kolor tkaniny zasłonowej, a jej specyficzne właściwości. Zasłona zaciemniająca to grubszy materiał o bardzo zwartym splocie.

Natomiast modele termiczne wykonuje się z tkanin, które oprócz tego, że izolują od światła to jeszcze odbijają promienie słoneczne i absorbują ciepło. Nie wyklucza to oczywiście dekoracyjnego charakteru tych materiałów. Tkaniny, z których szyje się zasłony zaciemniające są eleganckie, mają piękne kolory i subtelny połysk. Prezentują się niezwykle efektownie – nic dziwnego, skoro przywędrowały do naszych mieszkań wprost z eleganckich hoteli i apartamentów.

Jak działa ekran przeciwsłoneczny na okno?

Ekran przeciwsłoneczny to nic innego jak odpowiednio dopasowany do wymiarów okna arkusz specjalnej folii. Produkt firmy Wenko – specjalistów od tworzenia praktycznych domowych gadżetów jest łatwy w użyciu i dobrze przemyślany. Folia ma zadanie odbijać światło słoneczne, więc pomieszczenie nie nagrzeje się. Jej struktura została zaprojektowana tak, aby wykorzystywać do montażu właściwości elektrostatyczne folii i szyby. Nie przykleja się jej na stałe – ona samoistnie przylega do okna. Można ją w każdej chwili zdjąć, a po jakimś czasie użyć jeszcze wiele razy. To zdecydowanie przykład pomysłowego gadżetu, który możesz łatwo dostosować do swoich potrzeb.

Domowe sposoby na ochłodzenie rozgrzanego pokoju

Umiejętne wietrzenie i zasłanianie okien dobrze jest uzupełnić solidnym wiatrakiem. Ustawiony w wejściach do pokoi będzie tworzyć przyjemny powiew nawet, gdy powietrze wydaje się uparcie stać w miejscu. Wiemy, że podczas upałów bardzo trudno jest się zmusić do sprzątania, ale samo przetarcie podłogi lodowatą wodą to żaden wysiłek, a chociaż odrobinę obniży temperaturę w pomieszczeniu.

Ochładzanie atmosfery to jedno, ale pamiętajmy aby również sztucznie jej nie podgrzewać. Wyłącz wszystkie zbędne urządzenia elektryczne – pracując nagrzewają się. Dobry przykład to ładowarka pozostawiona w gniazdku po naładowaniu telefonu. Jeśli nie musisz nie prasuj ubrań w ciągu dnia – pracujące kilkanaście minut żelazko mocno podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Tak samo dzieje się, kiedy włączymy piekarnik – w upał nie piecz ciast, zamiast tego zjedz lody. Dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu i higieniczny tryb życia. Upał bardzo osłabia organizm. Stosowanie tych kilku prostych zasad z pewnością pomoże Cię przeżyć upalne lato w bardziej komfortowych warunkach.