Jak odpowiednio oświetlić mieszkanie?

Oświetlenie mieszkania należy starannie zaprojektować. Każde z pomieszczeń wymaga innych źródeł światła. Chcemy też, by było efektowne, bo przecież lampy to również dekoracje wnętrza. Przygotowaliśmy dla Ciebie zbór zasad, które ułatwią Ci planowanie oświetlania w Twoim mieszkaniu.

Zanim przejdziemy do konkretnych pomieszczeń, zatrzymajmy się na chwilę przy ogólnych zasadach. Dzięki takiemu wprowadzeniu będziemy mogli zagłębić się w szczegóły i zrozumieć, że stary, dobry żyrandol może nie wystarczyć.

Jakie kryteria należy brać pod uwagę podczas planowania oświetlenia:

  • przeznaczenie pomieszczenia,
  • ekspozycja, czyli dostęp światła naturalnego do wnętrza,
  • planowana kolorystyka wykończeń i mebli,
  • wysokość pomieszczenia,
  • potrzeby dodatkowe np. konieczność takiego zaprojektowania oświetlenia, by wąski pokój zmienił proporcje.

Każde z pomieszczeń w Twoim domu wymaga zainstalowania światła o innym natężeniu i barwie. W pokoju dziennym lub jadalni potrzeba jasnego, dość mocnego oświetlenia, tymczasem w sypialni chcemy mieć nastrojowe, ciepłe światło, które sprzyja relaksacji.

Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu to nie tylko kwestia lamp. Ich formy mają znaczenie, ale zdecydowanie mniejsze niż niepozorne żarówki, od których zależy natężenie i barwa światła emitowanego przez lampę.

Jasność żarówek określana jest w lumenach - istnieje prosty przelicznik, według którego dobieramy ten parametr do przeznaczenia pomieszczenia:

  • Salon - 200 - 400 lumenów/m²
  • Kuchnia - 200 - 400 lumenów/m² (blat roboczy 500 - 700 lumenów/m²),
  • Łazienka - 300 - 500 lumenów/m²
  • Miejsce do czytania - 400 lumenów/m²,
  • Sypialnia - 100 - 200 lumenów/m².

Oświetlenie salonu

Jeśli Twój salon to ma dużą powierzchnię i jest przestrzenią multifunkcyjną, to będziesz potrzebować kilku typów oświetlenia. Lampy wiszące będą potrzebne nad stół do jadalni i kanapę w przestrzeni wypoczynkowej. Telewizor można doświetlić taśmami LED, ale nie przesadzajmy z ich ilością. Czytasz w salonie? Ustaw podręczny stolik przy kanapie, a na nim elegancką lampę stołową. Da ładne, lekko rozproszone światło i będzie stylowym dodatkiem do wnętrza.

Kącik do czytania możesz zorganizować również, ustawiając fotel i efektowną lampę stojącą. Na tle biblioteczki z książkami taki zestaw będzie wyglądać bardzo stylowo. Oświetlenie do salonu powinno nawiązywać stylem do wystroju, ale design powinien zawsze iść w parze z funkcjonalnością. Lampa powinna przede wszystkim oferować tyle światła, ile potrzebujesz.

lampy sufitowe

Oświetlenie kuchni

Ta przestrzeń wymaga specjalnego oświetlenia. Lampa wisząca powinna być wspierana odpowiednio zaprojektowanym oświetleniem przestrzeni roboczej. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie listew LED pod górnym ciągiem szafek. Oświetlenie do kuchni ma zapewniać komfort przygotowania posiłków, ale nie wystarczy jakiekolwiek oświetlenie LED. Całość instalacji powinna być doskonale przemyślana. Listwy oświetleniowe pod szafkami możesz umieścić w dwóch miejscach, co więcej wybór samej listwy, w której umieszczona jest taśma, również nie pozostaje bez znaczenia. Listwa narożna umieszczona na styku szafki i ściany będzie oświetlać cały blat roboczy oraz ścianę.

Wybierając ten sposób oświetlenia blatu roboczego, zwróć uwagę czy lampy nie będą oślepiać osoby siedzącej przy stole lub na kanapie, jeśli kuchnia jest otwarta na salon. W takim wypadku trzeba wybrać inną listwę. Nasza propozycja to umieszczenie listwy na środku spodu dolnego ciągu szafek. Wówczas oświetlony będzie cały blat roboczy, ale nie będzie kłopotu z kątem padania światła.

Oświetlenie łazienki

Najczęściej wybierana forma oświetlenia tego pomieszczenia to wpuszczane w sufit podwieszany oświetlenie LED. Jest praktyczne i energooszczędne, ale w swoim zamyśle również minimalistyczne. Jeśli marzysz o łazience w stylu glamour to nie bój się powiesić w niej żyrandola z połyskujących kryształków. W przypadku łazienki ważne jest prawidłowe doświetlenie lustra. Umieszczenie kinkietów w formie reflektorów kierunkowych jest bardzo dobrym pomysłem.

Chodzi o to, aby zmieniając ich położenie, sprawdzić jak wygląda nasza twarz lub fryzura, gdy światło pada na nie pod różnymi kątami. Łazienka w bloku najczęściej pozbawiona jest okna. W takiej sytuacji warto zamontować dwa rodzaje oświetlenia - białe, które będzie imitować jasne dzienne światło oraz światło barwy ciepłej. To ukłon w stronę Pań, które w ten sposób mogą zrobić makijaż, który będzie dobrze wyglądać za dnia, oraz precyzyjnie wykonać makijaż wieczorowy.

Oświetlenie sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym wypoczywamy, dlatego nie potrzebujemy w niej wielu jasnych lamp. Za to przydadzą się lampki nocne po obu stronach łóżka. Jeśli nie masz miejsca na stoliki nocne, zainstaluj kinkiety nad łóżkiem. Ich ciepłe światło sprawi, że sypialnia będzie przytulnym miejscem. Oczywiście nie możesz zrezygnować z żyrandola - w tym przypadku oświetlenie do sypialni dobieramy zgodnie ze stylem, w jakim urządzone jest wnętrze. Lampy wiszące pełnią tu funkcję głównego oświetlenia, powinny dawać jasne, ale ciepłe światło.

Jeśli masz w sypialni biurko, przy którym pracujesz, potrzebujesz również lampki do pracy. W tym przypadku powinno być odpowiednio jasne i mocne. Natomiast, gdy sypialnia służy Ci do wykonania makijażu i fryzury, ponieważ masz w niej toaletkę, wówczas zadbaj o odpowiednie doświetlenie lustra. Prawidłowo oświetlone wnętrze ułatwi nam wykonywania codziennych obowiązków, zapewni relaks i pomoże przygotować się do snu. Od oświetlenia mieszkania zależy Twoje samopoczucie - pamiętaj o tym wybierając lampy do domu.