Jak odpowiednio zadbać o swój kubek termiczny?

W dobie nowoczesnych rozwiązań termosy i kubki termiczne cieszą się ogromną popularnością. Różnorodne, stylowe modele termosów chowają się w torbach ludzi spieszących się do pracy bądź jadących w daleką podróż. Każdy pragnie delektować się ciepłym kawowym lub herbacianym naparem w jesienno-zimowym czasie. To poręczne naczynie doceniane jest przede wszystkim za swoją praktyczność i łatwość w obsłudze. Sprawdza się o każdej porze roku i może stać się towarzyszem każdego z nas. Jednakże przy codziennym użytkowaniu, bez odpowiedniej konserwacji, kubek termiczny może szybko stracić swoje cudowne właściwości. Dlatego, w tym artykule opiszemy, jak czyścić kubek termiczny, aby służył przez wiele lat.

Jak czyścić kubki termiczne?

Na pierwszy rzut oka sprawa może wydawać się dość banalna i oczywista - wystarczy potraktować te przyrządy podobnie jak inne naczynia w trakcie zmywania. Jednak po pewnym czasie może pojawić się osad, który psuć będzie smak napojów oraz odpowiadać będzie za dużą ilość zarysowań. Właśnie dlatego warto zainteresować się jak należycie dbać o termos lub kubek termiczny.

Po pierwsze, termosy i kubki termiczne mają zwykle w środku delikatną powłokę wykonaną ze specjalnego tworzywa, która ma za zadanie utrzymać ciepło napoju. Ze względu na to, nie można traktować tych ich druciakiem, uniwersalną szczotką do zmywania lub mocnymi chemikaliami (zwłaszcza wybielaczami, czy środkami zawierającymi chlor). Zamiast tego warto zaopatrzyć się w delikatne gąbki oraz szczoteczki wykonane z miękkiego włosia. Jeżeli chodzi o detergent, to świetnie sprawdzi się naturalny, łagodny płyn do mycia naczyń. Kubki termiczne należy myć pod bieżącą wodą, najlepiej od razu po wypiciu napoju – pozwoli to zaoszczędzić uporczywych walk z zaschniętymi resztkami i osadem.

W celu wyczyszczenia termosu rozbierz całe urządzenie i dokładnie umyj każdą jego część, włącznie z pokrywką, ustnikiem oraz uszczelkami, które powinno się traktować z należytą delikatnością (czyli nie wyginaj ich oraz nie wyjmuj). Zwróć również uwagę na to, aby termosy i kubki termiczne nie były myte w zmywarce do naczyń (ze względu na długi czas namaczania oraz wykorzystanie silniejszych detergentów). Po dokładnym wyczyszczeniu akcesorium weź miękką suchą ściereczkę i dokładnie osusz wszystkie części. Mimo tego, że producenci stale wprowadzają na rynek coraz to nowsze, a co to tym idzie trwalsze rozwiązania (np. ostatnio bardzo popularny kubek termiczny KOZIOL), to i tak należy stosować powyższe instrukcje w procesie czyszczenia – bo po co mielibyśmy niepotrzebnie ryzykować.

Młody mężczyzna z kubkiem termicznym

Usuwanie osadów

Jeśli zdarzy się sytuacja, że nalot z czarnej herbaty lub kawy utrzymuje się pomimo dbania o termos według podanych instrukcji, nie panikuj! Napoje te mają niestety takie właściwości, że znajdując się długo w naczyniu, będą osadzać się na jego ściankach. Ważne jest przede wszystkim to, aby szybko pozbyć się tych zabrudzeń, ponieważ im dłużej będziesz z tym zwlekać, tym trudniejsze okaże się doczyszczenie termosu. Bezpiecznych odpowiedzi na to, jak czyścić kubek termiczny z tych zabrudzeń jest naprawdę wiele, dlatego my wybraliśmy kilka z nich, które wyróżniają się dużą skutecznością i łatwością:

1. Soda oczyszczona

Jest to niezastąpiona naturalna substancją, która skutecznie sprawdza się w przypadku wszelkich zabrudzeń, w tym nalotów z herbaty i kawy. Jednakże poza efektywnością, ten domowy produkt jest bardzo łatwo dostępny, tani oraz bezpieczny w użyciu. Wykazuje on także niesamowite właściwości neutralizujące przykre zapachy. Jeżeli zatem zostawiłaś/łeś na cały dzień resztkę kawy z mlekiem w termosie lub kubku, to soda z pewnością poradzi sobie z pozostałościami po tych napojach. Wracając do kwestii pozbycia się osadu ze ścianek naczynia – nalej do niego ciepłą wodę i dodaj do niej 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj i pozostaw roztwór na ok. 2h, tak aby substancja mogła skutecznie zadziałać. Po upływie czasu wylej mieszankę i delikatnie przepłucz przyrząd termiczny wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń (możesz dodatkowo użyć także gąbeczki).

soda oczyszczona na czarnym tle

2. Kwasek cytrynowy

Produkt ten stanowi kolejny doskonały domowy sposób do walki z nalotem. Jest również bezpieczny, tani i łatwo dostępny jak soda. W przypadku tej substancji, będziesz potrzebować jej nieco więcej bo, aż około 1 opakowania. Postępuj podobnie jak w punkcie 1, czyli stwórz roztwór, pozostaw go na 2-3 godziny w kubku, wylej i dokładnie wypłucz naczynie.

duża ilość cytryn

3. Coca cola

Cola już od dawna słynie ze swoich skutecznych właściwości czyszczących. I w przypadku czyszczenia kubków termicznych także sprawdzi się znakomicie. Jak należy z nią postępować? Po prostu wlej ją do naczynia, zostaw na całą noc, po czym umyj termos delikatnie gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Banalnie proste, prawda?

szklanka coli

4. Proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia to świetne rozwiązanie do walki z uporczywym nalotem z kawy czy herbaty. Jest on łatwo dostępny, tani i bardzo skuteczny. Jak postępować z proszkiem w celach czyszczących? Praktycznie tak samo, jak z kwaskiem cytrynowym. Wlej wodę do naczynia termicznego, dodaj całe opakowanie proszku do pieczenia, wymieszaj i odstaw na parę godzin (w przypadku mocniejszych zabrudzeń na całą noc). Następnie wylej i dokładnie wypłucz.

Domowe sposoby na czyszczenie

Na walkę z kamieniem

Kolejnym problemem jaki możemy napotkać w przypadku użytkowania termosów lub kubków termicznych jest kamień. Tworzy się on przede wszystkim wtedy, gdy często przechowujemy w nich herbatę lub przegotowaną wodę. Należy pamiętać o tym, żeby nie stosować tych samych metod, jakie wykorzystuje się do odkamieniania czajnika czy warnika. Jak wspomnieliśmy wcześniej, naczynia termiczne posiadają bardzo delikatną wewnętrzną powłokę, której uszkodzenie skutkować może wyrzuceniem takiego sprzętu do kosza. Dlatego, aby nie marnować pieniędzy i czasu na ciągły zakup nowych kubków i termosów, warto poznać metodę, która skutecznie usunie zalegający kamień w bardzo bezpieczny sposób. I tu znowu z pomocą przychodzi nam niezawodny kwasek cytrynowy. Dodaj 1 opakowanie substancji do gorącej wody i wlej całość do termosu. W przeciągu 10 minut zauważysz już jak mikstura wchodzi w reakcję z kamieniem. Jednakże poczekaj jeszcze chwilę, tak ok 30 min, aby efekt był w pełni zadowalający. Następnie wylej zawartość i dokładnie umyj kubek bądź termos. Jeśli okaże się, że kamienia było zbyt wiele, powtórz czynność. Gwarantujemy, że po takich zabiegach, na stałe pozbędziesz się problemu plus będziesz cieszyć się pięknym cytrynowym zapachem.