Jak optycznie powiększyć przestrzeń w mieszkaniu?

jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Aranżacja niewielkiego mieszkania to wyzwanie. Co zrobić, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które pomogą Ci optycznie powiększyć mieszkanie. Sprawdź co zrobić, aby wnętrza były przestronne, nawet gdy mają niewielki metraż.

Spodziewasz się, że poradzimy Ci malowanie całego mieszkania na biało i wieszanie luster na ścianach? Cóż, są to podstawowe zasady optycznego powiększania wnętrz, które zapewne zastosowałeś już w swoim mieszkaniu. Tym razem posuniemy się o krok dalej - zaczynamy!

Zostań minimalistą i królem porządku

Każde mieszkanie, zanim wprowadzą się do niego lokatorzy, wygląda na przestronne, nawet jeśli jest niewielkie. Dopiero kiedy pojawiają się w nim tysiące drobiazgów codziennego użytku, zaczynamy zauważać ograniczenia powierzchni. W małym mieszkaniu organizacja przechowywania jest kluczowa. Kiedy opanujesz sztukę sortowania, układania i magicznego kompresowania rzeczy - zobaczysz, że wnętrze stanie się bardziej przyjazne.

Zauważyłeś, że minimalistyczne aranżacje sprawiają, że pokoje wydają się większe, niż są w rzeczywistości? Nie namawiamy Cię do stosowania skrajnego minimalizmu, ale im mniej przedmiotów znajduje się w zasięgu wzroku, tym lepiej. Zatem powstrzymaj się od kupowania kolejnych rzeczy, jeśli chcesz, by Twoje mieszkaniu wyglądało na większe. Gdy półki będą elegancko udekorowane, a nie przeładowane rzeczami - odzyskasz swoją przestrzeń.

Co pomoże w organizacji wnętrza? Pasujące do szuflad i półek pojemniki, koszyki na drobiazgi i worki próżniowe. Aby uporządkować i schować wszystkie buty do szafki kup proste organizery, które pozwalają ustawiać obuwie piętrowo.

Meble, które optycznie powiększą wnętrze

Skup się na formach lekkich optycznie. Co to oznacza? Jeśli postawisz obok siebie masywną komodę i jej odpowiednik, ale na smukłych nóżkach, zrozumiesz różnicę. Jednym z trików, które pomagają wizualnie powiększyć pomieszczenie, jest wybór mebli, które nie zasłaniają podłogi. Komody, kanapy i fotele na nóżkach, nawet jeśli będą słusznych rozmiarów, nie zasłonią powierzchni podłogi. Dzięki temu pomieszczenie optycznie się powiększy. Jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania - dokładniejsze sprzątanie.

Jeśli potrzebujesz regału na książki, wybierz model otwarty lub częściowo otwarty. Jasny regał sięgający do sufitu pomieści naprawdę dużo rzeczy, a gdy zaaranżujesz je umiejętnie, pokój wyda się wyższy, niż jest w rzeczywistości.

Pamiętaj, że w małych mieszkaniach każdy centymetr się liczy, dlatego wykorzystuj na przechowywanie tę przestrzeń, z która zwykle pozostaje wolna. Na przykład miejsce za drzwiami bywa idealne na wąski regał na książki lub płyty.

Zadbaj o oświetlenie

Światło mocno wpływa na to, jak postrzegamy wnętrze. Jasne, dobrze doświetlone pokoje zawsze wydają się większe, niż są w rzeczywistości. Jednak nie zawsze mieszkanie ma idealną ekspozycję okien. Nowe osiedla na ogół nie oferują mieszkań, do których za dnia dociera duża ilość naturalnego światła.

W takich sytuacjach trzeba skrupulatnie zaplanować rozkład oświetlenia. Dobrać jego barwę i natężenie tak, by wnętrze było jasne. Dzięki temu będzie również wyglądać na przestronne. Nigdy nie skupiaj się wyłącznie na jednej lampie we wnętrzu - górne oświetlenie jest ważne i powinno być jasne, ale sam żyrandol nie wystarczy.

Wiszące lampy są efektowne, ale potrafią obniżyć i zmniejszyć przestrzeń. Jeśli chcesz je mieć w swojej aranżacji, wybierz żarówki bez oprawek lub lampy z transparentnym kloszem.

Do górnego oświetlenia dodaj jeszcze kilka punktów niżej. Lampa stojąca zawsze jest dobrym pomysłem, bo doświetli wybraną strefę. Gdy będziesz potrzebować nieco nastrojowego oświetlenia, również Ci je zaoferuje.

Wybierz odpowiednie tekstylia

Ciężkie zasłony i puchate, ułożone warstwami pledy i poduszki to sposób na stworzenie przestrzeni przytulnej. Ta z definicji jest przeciwieństwem wnętrza przestronnego. Nie oznacza to jednak, że jeśli chcesz optycznie powiększyć pokój, musisz zrezygnować z tekstyliów. Wręcz przeciwnie, powinny się tam znaleźć, bo pomogą Ci osiągnąć zaplanowany efekt.

Jasne, delikatne firany, które zapewniają prywatność i ładnie rozpraszają światło, optycznie powiększą pokój. Ważne, by wybrać firany od sufitu do podłogi. Jeśli okno zajmuje większą część powierzchni ściany, powieś firanę na całej jej szerokości.

Czy trzeba rezygnować z zasłon? Nie, ale ciemne i ciężkie story nie będą pasować. Najlepsze będą zasłony gładkie w jasnych odcieniach. A czy wiesz, że zasłony zaciemniające nie muszą być ciemne? Struktura materiału odpowiada za blokowanie światła, a nie kolor, dlatego, jeśli masz taką potrzebę, możesz w sypialni mieć białe zasłony zaciemniające.

Zachowaj umiar w dekoracjach

Na koniec kilka słów o ozdobach do wnętrza, które chcesz powiększyć. Jeśli nie podobają CI się lustra i inne połyskujące powierzchnie, nie musisz ich wykorzystywać w aranżacji. Jak powiększyć wnętrze optycznie bez nich? To bardzo proste - zastosuj zasadę „mniej znaczy więcej”, to wystarczy, aby pomieszczenie nie zostało przytłoczone ozdobami. Często wystarczy jeden mocny akcent i dwa, trzy pasujące dodatki, by pomieszczenie zyskało charakter.