Jak ozdobić ścianę za pomocą luster?

Odkąd lustra z łazienki i przedpokoju zawędrowały do salonu, pojawia się coraz więcej wariacji na temat tych praktycznych ozdób. Dziś naszą uwagę skupią zestawy luster, którymi udekorujemy ścianę w salonie lub sypialni.

Lustra nie służą wyłącznie do tego, by skontrolować stan ubioru lub fryzury. Dzięki fantazyjnym kształtom i designerskim ramom są również efektowną dekoracją. Kiedyś na lustro mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi - eksponowano je więc w takich miejscach, aby były widziane przez gości. Lustra w złoconych ramach, kryształowe tafle, których czystość zachwyca do dziś. Zatem lustro nie jest tylko sposobem na podziwianie własnego odbicia - to również przedmiot, który możemy podziwiać za jego formę.

Zestawy luster - pomysł na dekorację ściany

W ostatnich sezonach lustra zmieniły odrobinę swoje przeznaczenie. Chętnie wykorzystujemy w celach dekoracyjnych i łączymy z innymi ozdobami ściennymi. Jednym ze sposobów na wykorzystanie luster w aranżacjach, jest stworzenie swojego rodzaju lustrzanej kompozycji. Co więcej, nie musisz samodzielnie dobierać jej elementów. W sklepach wnętrzarskich dostępne są komplety luster dekoracyjnych. Wszystkie elementy zestawu są dopasowane do siebie stylem i kolorystyką. Dzięki temu Twoja dekoracja będzie spójna, do Ciebie należy wyłącznie dobranie jej do stylu, w jakim urządziłeś wnętrze. Chętnie podpowiemy Ci jak to zrobić.

Jeśli chcesz urozmaicić aranżację minimalistyczną - wybierz okrągłe tafle z prostych, ledwo dostrzegalnych obramowaniach. W ostatnim czasie modne są lustra okrągłe z wąskiej ramie, zawieszone na sznurkach lub skórzanych rzemieniach. Takie lustra świetnie pasują do wnętrz o surowym klimacie.

Skandynawskie wnętrza lubią nie tylko biel i drewno - u podstaw tego stylu leżą również dodatki w mocno nasyconych barwach. Wyobraź sobie lustra w prostych ramach, ale każde w innym kolorze. To odważna dekoracja, ale również niezwykle efektowna. Jeśli chcesz zmienić charakter z łagodnego skandi na bardziej zdecydowany - kup taki właśnie zestaw luster dekoracyjnych.

Chcesz urządzić efektowny salon w stylu boho? Komplet luster dekoracyjnych w ramach plecionych z wikliny lub rattanu to wybór dla Ciebie. Pamiętaj, że lustra dekoracyjne boho są okrągłe, a ich ramy imitują promienie słoneczne. Pamiętaj, że tego typu dodatki są bardzo efektowne, dlatego taki komplet luster wieszamy na dużej ścianie. Stłoczenie ich na niewielkiej przestrzeni może stworzyć przytłaczający efekt.

Glamour to styl, w którym komponujemy dekoracje z elementów odbijających światło. Lustra będą idealne do tego, by ozdobić ścianę w jadalni lub salonu w tym stylu. Zestawy luster dekoracyjnych glamor może składać się z elementów w biżuteryjnych ramach.

zestaw luster dekoracyjnych

Lustra dekoracyjne w salonie

Chcesz ozdobić salon, wykorzystując lustra dekoracyjne? Doskonale - za pomocą szklanych tafli odbijających światło możesz optycznie wymodelować wnętrze. Wybierz komplet luster dekoracyjnych w różnych rozmiarach i kształtach. W taki sposób stworzysz eklektyczną kompozycję dekoracyjną i nadasz wnętrzu designerski charakter.

Lustra dekoracyjne w zestawach mogą różnić się wyłącznie rozmiarem. Tworzą harmonijne kompozycje dekoracyjne, które doskonale pasują do minimalistycznych, uporządkowanych wnętrz. Zastosowanie takiego zestawu nie zmieni charakteru aranżacji - wręcz podkreśli jej oszczędny klimat. Salon w stylu vintage również można udekorować lustrami. W tym przypadku wykorzystaj zestaw luster w klasycznych ramach z drewna. Dodatkowym elementem ozdobnym są kokardy, na których powieszone są lustra.

Kompozycje z luster w sypialni

Lustro w sypialni nie musi pełnić tylko funkcji praktycznej. Poza kontrolowaniem stanu fryzury czy garderoby może również zdobić Twoją prywatną przestrzeń. Ścianę, na której umieszczone jest wezgłowie łóżka, udekoruj za pomocą luster dekoracyjnych. Stworzenie romantycznej sypialni w pałacowym stylu będzie wówczas łatwiejsze, niż myślisz. Wybierz zestaw w ramach w stylu barokowym - złote, rzeźbione, bogato zdobione ramy sprawią, że poczujesz się w swojej sypialni jak księżniczka.

Lustro dekoracyjne w sypialni może być również elementem nowoczesnej toaletki. Powieś lustra różnych rozmiarów nad elegancką konsolą. Wybierz lustra w designerskich ramach, niekoniecznie kupione w zestawie. Przykład - dwa okrągłe lustra różnych rozmiarów umieszczone na różnych wysokościach nad konsolą wymagają kilku dodatkowych elementów. Większe lustro powieś kilka centymetrów nad blatem i pod nim ustaw niskie dekoracje np. tacę ozdobną na świece. Mniejsza tafla powinna być umieszczona wyżej, ale pod nią, na konsoli powinno stanąć coś odpowiednio większego np. wazon z kwiatami.

Jak rozmieścić lustra dekoracyjne na ścianie?

Podobnie jak inne wiszące dekoracje. Nie wieszaj ich w przypadkowej konfiguracji. Zanim przystąpisz do montażu dekoracji zaplanuj ich rozmieszczenie. Jeśli chcesz wykorzystać duży zestaw luster, skorzystaj ze schematów dostępnych w internecie, które odnoszą się do tworzenia kompozycji obrazów lub zdjęć. Dobierz taki układ, który najbardziej Ci odpowiada, a następnie przenieść do na swoją ścianę. Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczególach - odwzoruj dokładnie linie górnych i dolnych krawędzi ram.

W przypadku dwóch lub trzech luster różnej wielkości nie musisz korzystać z szablonów. Nie wieszaj ich w jednej linii, lepszy efekt uzyskasz umieszczając je tak, by sprawiały wrażenie artystycznego nieładu. Naturalnie będzie to kontrolowany nieład - postaraj się zachować odpowiednie proporcje swojej kompozycji. Stworzenie efektownej dekoracji z lustrami może być doskonałą zabawą i ćwiczeniem w tworzeniu niebanalnych aranżacji. Jeśli nie chcesz kupować zestawu, wybierz kilka pojedynczych luster w tym samym stylu. Kompozycja składająca się z luster w różnych stylach i formach wymaga dobrego oka i sporo wyczucia. W przeciwnym razie eklektyczna kompozycja może ocierać się o kicz, a przecież chodzi nam o uzyskanie innego efektu.