Jak pozbyć się wilgoci z samochodu?

Parujące szyby, nieprzyjemny zapach, kłopoty z elektroniką – to oznaki, które wskazują na to, że w naszym samochodzie panuje zbyt duża wilgotność powietrza. Jak temu zaradzić? Sposobów jest wiele – możemy zaopatrzyć się w samochodowy pochłaniacz wilgoci czy też wypróbować metody doskonale znane przez naszych ojców i dziadków. Przedstawiamy kilka sposobów na pozbycie się wilgoci z samochodu.

Skąd w aucie tyle wilgoci?

Kłopoty ze zbyt dużą wilgotnością powietrza w samochodzie pojawiają się zimą. Powodem jest między innymi śnieg i woda, które wnosimy do pojazdu na swoich butach i odzieży. To jednak nie wszystko! Wilgoć przedostaje się do auta przez uszkodzone uszczelki i zalegający śnieg na podszybiu, gdzie znajdują się wloty powietrza.

Sprawdź filtr kabinowy

Problemy z parowaniem szyb wynikają często z zapchanego nieczystościami filtra kabinowego, który sprawia, że powietrze nie cyrkuluje w odpowiedni sposób. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto sprawdzić stan filtra, wyczyścić go lub wymienić.

Kobieta mechanik samochodowy

Zadbaj o uszczelki

Jeżeli problem z wilgocią nie znika, to możesz sprawdzić, czy pod uszczelkami nie gromadzi się woda. Warto dbać o regularne konserwowanie ich wazeliną lub specjalnymi produktami na bazie oleju silikonowego.

Wyczyść dokładnie wnętrze pojazdu

Woda może zbierać się również w zakamarkach, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Poświęć godzinę lub dwie na dokładnie wyczyszczenie wnętrza pojazdu. Wyjmij większość części ruchomych i sprawdź, czy nie zalega pod nimi woda.

Wymień dywaniki

Wilgoć lubi zbierać się w materiałowych dywanikach. Zimą używaj tych gumowych, z których w łatwy sposób pozbędziesz się nagromadzonej wody.

Odkurzanie samochodu

Sposób naszych dziadków – gazety

Podłoga wyłożona gazetami lub płatami ręcznika papierowego jest sposobem, z którego korzystali nasi ojcowie i dziadkowie. Papier idealnie wchłania wodę, dzięki czemu pozbędziemy się jej raz na zawsze. Pamiętaj tylko o regularnym wymienianiu gazet, które zdążyły zawilgotnieć.

Samochodowy pochłaniacz wilgoci

Jeżeli zależy nam na prostym i szybkim sposobie na pozbycie się nadmiernej wilgoci, to świetnym rozwiązaniem będzie samochodowy pochłaniacz wilgoci. Akcesorium to charakteryzuje się zwykle dekoracyjnym opakowaniem, więc nie musimy go ukrywać. Pochłaniacz zapobiega parowaniu okien, chroni przed zawilgoceniem, pleśnią i zapachem stęchlizny. Warto wspomnieć, że samochodowy pochłaniacz wilgoci jest w stanie pomieścić nawet do 850 mililitrów wody i może być stosowany wielokrotnie – wystarczy, że wysuszysz go na grzejniku czy też w piekarniku.

Pochłaniacz wilgoci

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?

Kupujesz coraz droższe odświeżacze powietrza, ale one tylko maskują nieprzyjemny zapach? Skorzystaj ze sposobów znanych na całym świecie. W celu pozbycia się z samochodu nieprzyjemnej woni użyj zmielonej kawy, którą umieścisz w płóciennym worku. Kawa pochłania różnorodne zapachy, dzięki czemu po kilku dniach zapomnisz o problemie.

Ozonowanie kabiny pojazdu

Warto wykonać także zabieg ozonowania kabiny samochodu. Proces ten polega na zlikwidowaniu wszelakich drobnoustrojów, które są źródłem nieprzyjemnych zapachów. Koszt ozonowania to około 50 zł, a efekty poczujesz od razu.

Neutralizator zapachów

Neutralizator zapachów wyglądem przypomina często pochłaniacz wilgoci – to woreczek, który możesz umieścić w dowolnym miejscu. Akcesorium to należy stosunkowo często wymieniać.

Zlokalizuj źródło zapachu

Odświeżacze i neutralizatory pomogą pozbyć się problemu w momencie, kiedy z nich korzystasz. Warto znaleźć źródło brzydkiego zapachu i zlikwidować problem. W tym celu konieczne będzie dokładne przejrzenie pojazdu. Sprawdź, czy woda nie zbiera się w bagażniku (w miejscu na koło zapasowe), w uszczelkach oraz czy nagrzewnica jest w pełni szczelna.

Zadbaj o klimatyzację

Klimatyzacja osusza powietrze w kabinie i skutecznie walczy z wilgocią. Musimy pamiętać jednak o regularnym przeglądzie układu oraz o odgrzybieniu go, ponieważ źródłem nieprzyjemnych zapachów może być właśnie powietrze wydobywające się z naszych kratek wentylacyjnych. Taki zabieg jest również niezwykle ważny dla naszego zdrowia. W samochodzie nie powinniśmy czuć nieprzyjemnej woni, bo może ona doprowadzić także do konieczności chemicznego czyszczenia całej tapicerki.

Wnętrze samochodu