Jak prawidłowo myć ręce, by chronić się przed wirusami

Infekcja to nic przyjemnego, a niektóre bakterie i wirusy są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Podstawowym środkiem zapobiegawczym, który każdy z nas powinien stosować na co dzień, jest dokładne mycie rąk. Pomóc również mogą bezdotykowe dozowniki do mydła.

Nie wystarczy włożyć dłonie pod kran i zmoczyć je wodą – ręce musimy myć dokładnie i powinno to trwać minimum 30 sekund. Dlaczego to takie ważne? Dotykając brudnymi rękoma oczu, nosa czy ust przenosimy do organizmu zanieczyszczenia. W tym również groźne dla zdrowia drobnoustroje. Dbałość o higienę pozwala zahamować rozprzestrzenianie się wirusów. Zatem chodzi nie tylko o Ciebie – chronisz w ten sposób swoich bliskich i inne osoby w Twoim otoczeniu.

Jak prawidłowo myć ręce – instrukcja

Czas mycia rąk: od 30 sekund do 1 minuty.

 

 1. Ręce myjemy pod czystą, bieżącą wodą – nie musi być gorąca.
 2. Na mokre dłonie nałóż mydło, tak by starczyło na ich całe pokrycie.
 3. Pocieraj dłonie, aż wytworzy się piana. Nie zapomnij o umyciu zewnętrznych częsciu dłoni.
 4. Umyj dłonie z każdej strony i pomiędzy palcami - możesz w tym celu spleść palce i je namydlić.
 5. Nie zapomnij o umyciu kciuków!
 6. Spłucz dłonie pod bieżącą wodą.
 7. Zakręć kran używając do tego celu np. ręcznika papierowego – unikniesz w ten sposób ponownego zabrudzenia rąk.
 8. Wytrzyj ręce do sucha.

Kiedy bezwzględnie musisz umyć ręce?

 

 • Zawsze po wyjściu z toalety
 • Po każdym wydmuchiwaniu lub wycieraniu nosa
 • Przed przygotowaniem i spożywaniem posiłków
 • W trakcie gotowania – po surowym mięsie, jajkach itp.
 • Po powrocie do domu
 • Często myj ręce kiedy opiekujesz się osobą chorą
 • Po kontakcie ze zwierzętami
 • Po posiłku
 • Po wizycie w przychodni

Ręce musimy myć często – to nawyk, który powinniśmy wyrabiać również u najmłodszych. Najlepiej zadziała to, gdy dasz im dobry przykład. Dzieci chętnie naśladują dorosłych, więc jeśli Ty będziesz dbać o higienę, Twoje dziecko w naturalny sposób będzie również dbać o siebie.

Jeśli nie masz możliwości umycia rąk, bo np. wysiadłeś z autobusu lub wyszedłeś ze sklepu, możesz użyć żelu antybakteryjnego. Nakładamy odrobinę na dłonie i wcieramy go w dłonie do sucha.

Pamiętaj, aby dbać o higienę na siłowni. Płyny dezynfekujące powinny znajdować się w każdej sali ćwiczeń. Uchwyty i wyświetlacze dotykowe spryskaj płynem i przytrzyj ręcznikiem papierowym zawsze przed i po treningu.

W sklepie nie dotykaj wszystkiego, wybierz produkt i weź do ręki tylko to, co masz zamiar kupić. Dotykanie pieczywa gołą dłonią jest absolutnie niedopuszczalne.

Dbanie o higienę osobistą jest bardzo istotne – chroni to nie tylko Ciebie, ale również Twoje otoczenie. Zarazki, które nie mają szans się przenosić, nie spowodują infekcji u kolejnych osób.