Jak przechowywać herbatę, aby zachować jej aromat?

Herbata znana jest nam od X wieku przed naszą erą, a pierwsze wzmianki można znaleźć już z 2737 roku p.n.e. Przez tysiące lat ludzie poznawali jej właściwości i odkrywali nowe rodzaje. W sklepach znajdziemy setki różnorodnych pudełek z różnorodną zawartością. Czym różnią się oferowane nam herbaty w saszetkach z tymi sprzedawanymi znacznie drożej? Jakie są ich rodzaje i jak przechowywać herbatę, żeby nie utraciła swojej mocy i właściwości? Rozkładamy temat herbat na czynniki pierwsze.

Z czego robi się herbatę i skąd się wzięła?

Herbata to napar z liści i pąków rośliny, która znana jest pod tą samą nazwą. Pierwsze wzmianki o herbacie znajdziemy w księgach pochodzących z Chin, prawie trzy tysiące lat przed naszą erą. Do Europy herbata dotarła pod koniec XVI wieku, a do Polski przyjechała z Francji w 1664 roku.

Obecnie herbata uprawiana jest w ogromnych ilościach w Azji. Najwięcej pól uprawnych znajdziemy w Indiach, Chinach, Japonii, Indonezji czy też w Tajwanie. Wynika to głównie z uwarunkowań przyrodniczych. Herbata najlepiej rośnie w klimacie ciepłym z regularnymi opadami.

Herbaciarka z różnymi rodzajami herbat

Jaki rodzaj herbaty wybrać?

Producenci herbat oferują nam zarówno czystą postać, jak i herbatę z różnymi dodatkami w postaci innych ziół, owoców czy kwiatów. Istnieje wiele rodzajów tego napoju, a wszystko zależy od formy zbierania i przetwarzania liści i pąków tej rośliny. Wśród najpopularniejszych rodzajów herbat znajdziemy klasyczną czarną, zieloną, białą, czerwoną czy też ulung.

Herbata czarna – liście przechodzą przez cztery procesy: więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Najpopularniejszymi gatunkami czarnej herbaty są ceylon, yunnan, darjeeling czy assam.

Herbata zielona – liście herbaty zielonej nie są poddawane fermentacji, tylko od razu suszone. Rodzaj ten jest delikatniejszy w smaku. Najpopularniejszymi gatunkami zielonej herbaty są sencha, matcha czy gunpowder.

Herbata biała – powstaje z pąków, które nie zdążyły się jeszcze rozwinąć. Kolejno pąki więdną i są suszone. Odmianami herbaty białej są pai mu tan, baihao yinzhen oraz shoumei.

Herbata czerwona (pu-erh) – liście czerwonej herbaty przechodzą przez specjalny proces fermentacji i leżakowania. Herbata ta może leżeć nawet 50 lat.

Zielone plantacje herbaty

Herbata ulung – tuż po zebraniu liście herbaty pozostają na słońcu, a później poddawane są procesowi lekkiej fermentacji i procesowi palenia.

Herbata prasowana – liście różnych rodzajów herbaty prasowane są hydraulicznie razem z liśćmi łamanymi oraz pyłem herbacianym. Wytworzoną masę formuje się w kule, kostki lub płytki.

Herbata aromatyzowana – to inaczej herbata perfumowana. Jest mieszanką specjalnych aromatów i liści różnych rodzajów herbat. Aromaty te to zwykle płatki kwiatów i owocowe esencje zapachowe.

Co to jest herbata ekspresowa?

Herbata ekspresowa to pył herbaciany, który jest określany najgorszym rodzajem surowca. Pył zamykany jest w szczelne torebki. Takie rozwiązanie gwarantuje szybkie i wygodne parzenie napoju.

Jak przechowywać herbatę, żeby zachowała swój wyjątkowy smak?

Największy problem z przechowywaniem herbat polega na tym, że ususzone liście szybko wietrzeją, przez co tracą swój smak i niepowtarzalny aromat. Aby odpowiednio przechowywać herbatę, należy podejść do niej dość indywidualnie. Jeżeli mamy do dyspozycji herbatę pakowaną porcjowo, to idealnym wyborem będą specjalne pojemniki na herbatę, które charakteryzują się przegrodami do segregowania poszczególnych rodzajów.

Herbaciarki

Szkatułki na herbatę doskonale sprawdzą się jako oryginalna dekoracja do kuchni, jadalni czy też salonu. Dodatkowo prawdziwe drewno nie przepuszcza promieni słonecznych i zagwarantuje naturalny przepływ powietrza. Chcesz zachować wyjątkowy aromat herbaty na dłużej? Nie wiesz jak przechowywać herbatę? Najlepszych wyborem będzie piękna herbaciarka z okienkiem.

Herbaciarka z drewna

Metalowe puszki

Herbaty sypane najlepiej przechowywać w metalowych puszkach ze specjalnymi uszczelkami. Do suszu nie powinny się dostawać silne zapachy, wilgoć oraz światło dzienne.