Jak przechowywać noże kuchenne?

Aby noże kuchenne pozostały w dobrej kondycji, należy zadbać o przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Można to zrobić na wiele sposobów. Sprawdź, jakie są najwygodniejsze metody dbania o noże kuchenne i gdzie je przechowywać, by pozostały w jak najlepszym stanie.

Dlaczego dbanie o noże kuchenne jest takie ważne?

Utrzymanie noży kuchennych w dobrym stanie jest niezwykle ważne - w przeciwnym razie szybko ulegną one stępieniu lub innym uszkodzeniom. Tępe noże wymagają włożenia większej siły w krojenie, co może prowadzić do przypadkowych skaleczeń podczas gotowania. Bardzo niebezpieczne jest też korzystanie z zardzewiałych noży metalowych lub zniszczonych noży ceramicznych, ponieważ rdza lub odłamki mogą dostać się do przygotowywanych potraw. Dlatego warto jest zadbać o utrzymanie kuchennych noży w dobrej kondycji oraz przechowywanie ich we właściwym miejscu, takim jak stojak, listwa magnetyczna, reling na noże lub szuflada wyposażona w odpowiedni wkład.

Jak przechowywać noże kuchenne?

Trzymanie noży luzem lub, co gorsza, wraz z innymi sztućcami, szybko może doprowadzić do ich stępienia lub uszkodzenia. Na szczęście na rynku dostępny jest szereg praktycznych rozwiązań, które ułatwiają przechowywanie noży kuchennych.

Stojaki na noże

Stojaki na noże to jedna z najpopularniejszych opcji. Mogą być one wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Tradycyjne stojaki wyposażone są w szereg otworów przystosowanych do wkładania noży w różnych rozmiarach. Często spotyka się także uchwyty wyposażone w dodatkowe miejsce na deskę do krojenia. Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia odpowiednie dbanie o noże poprzez zapewnienie im właściwego miejsca przechowywania, ale także ułatwia utrzymanie porządku w kuchni.

Blok na noże

Specjalnym rodzajem stojaka jest blok na noże z wkładem szczotkowym, który umożliwia wkładanie sztućców w dowolnym położeniu i niemal pod każdym kątem. To nowoczesne rozwiązanie pomaga oszczędzić na czasie i utrzymać noże oraz stojak w czystości, ponieważ znajdujący się wewnątrz wkład z tworzywa sztucznego można wyjąć i starannie umyć, podobnie jak otaczający go pojemnik (w przypadku tradycyjnych stojaków z otworami jest to utrudnione).

Listwy magnetyczne

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również listwy magnetyczne, które umożliwiają szybki dostęp do wszystkich noży oraz natychmiastowe odłożenie ich na miejsce. To doskonały wybór, jeżeli korzystasz ze stalowych ostrzy. Niestety, nie nadają się one do noży ceramicznych, które nie są przyciągane przez magnes.

Uchwyty ścienne

Uchwyty ścienne (relingi na noże) znakomicie sprawdzą się, jeżeli korzystasz zarówno z noży stalowych, jak i ceramicznych. Czasami wyposażone są one wyłącznie w otwory, w których umieszcza się ostrza, a nierzadko również w część z magnesem.

Wkłady do szuflady na noże

Specjalne wkłady do szuflad umożliwiają przechowywanie noży wraz z innymi sztućcami. W tym celu dobrze sprawdzają się również nakładki wykonane z tworzywa sztucznego, które nakłada się bezpośrednio na ostrze. Zapobiegają one tępieniu się noży oraz chronią przed przypadkowym skaleczeniem podczas wyciągania ich z szuflady.

Uwaga na dzieci!

Jeżeli masz w domu małe dzieci, pamiętaj by odpowiednio zabezpieczyć kuchenne noże. Dobrym rozwiązaniem może być stojak z blokadą lub umieszczony wysoko reling na noże albo listwa magnetyczna. Jeśli zamierzasz przechowywać ostrza w szufladzie, ogranicz do niej dostęp przy pomocy specjalnych zabezpieczeń. Pamiętaj, że dziecięce rączki mają znacznie większy zasięg, niż można by się spodziewać!

Jak jeszcze dbać o noże kuchenne?

Odpowiednie przechowywanie noży kuchennych jest bardzo istotne, ale warto dbać o nie na jeszcze inne sposoby. Sprawdź, co jakie zasady sprawią, że Twoje noże będą ostre i trwałe.

Stosuj je zgodnie z przeznaczeniem

Noże przeznaczone są do krojenia mięsa, siekania warzyw czy obierania owoców - otwieranie puszek, podważanie nakrętek czy cięcia niejadalnych materiałów może skończyć się nie tylko stępieniem ostrza, ale nawet poważniejszymi uszkodzeniami (nie wspominając o ryzyku skaleczenia). Podczas krojenia twardych produktów najlepiej jest unikać wyginania ostrza, ponieważ może się ono złamać. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, powinno się używać noży zaprojektowanych z myślą o poszczególnych czynnościach, na przykład do krojenia chleba czy filetowania ryb.

Pamiętaj o regularnym ostrzeniu

Regularne ostrzenie noży to gwarancja ich sprawności. Korzystanie ze stępionych ostrzy jest nie tylko nieefektywne, ale także potencjalnie niebezpieczne - musisz wówczas przykładać dużą siłę, co może prowadzić do przypadkowego osunięcia się noża i skaleczenia.

Czyść noże zgodnie z instrukcją

Wszystkie noże powinny być czyszczone zgodnie z zaleceniami od producenta. Warto pamiętać, że większość noży stalowych nie może być myta w zmywarce - wymagają one ręcznego czyszczenia, najlepiej tuż po zakończeniu pracy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kroisz produkty zawierające kwasy, na przykład cytrusy. W przeciwnym razie utrzymujące się na powierzchni zanieczyszczenia mogą reagować ze stalą, prowadząc do jej korodowania. Bardzo ostrożnie należy postępować także z nożami wyposażonymi w drewniane rączki - nie powinno się ich na dłużej zostawiać w wodzie ani prać w zmywarce, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Ostrza noży źle znoszą również mocne tarcie (mogą się porysować lub stępić), dlatego nie należy ich czyścić druciakami albo szorstkimi gąbkami.

Korzystaj z odpowiednich desek do krojenia

Najlepsze dla ostrzy są deski drewniane, bambusowe i wykonane z tworzywa sztucznego. Twardsze deski (na przykład ceramiczne, kamienne czy metalowe) mogą być przyczyną szybszego tępienia się lub wyszczerbiania ostrzy.

Konserwacja noży - czy to konieczne?

W większości przypadków noże kuchenne nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Wyjątkiem są modele z rączkami wykonanymi z surowego drewna, które musi być regularnie impregnowane. W przypadku dłuższego nieużywania noży stalowych można zdecydować się na pokrycie ostrzy warstwą specjalnego olejku, który zapobiegnie ewentualnej korozji spowodowanej przedłużonym kontaktem z wilgocią i powietrzem.

Żywność i nóż kuchenny na desce