Jak przechowywać zimowe tekstylia?

Wiosna puka do drzwi – najwyższa pora przygotować się do wiosennych porządków i wymiany ubrań z zimowych na wiosenne i letnie. Przydadzą się pudełka, duże worki próżniowe na pościel i kilka drobiazgów, które zapewnią ubraniom świeży zapach. Do dzieła! Większość z nas nie ma do dyspozycji pełnowymiarowej garderoby. Dobrze zorganizowana szafa to taka, w której wszystko jest starannie ułożone i pogrupowane. Dzięki temu Twoje rzeczy się nie zniszczą i nie będziesz ich szukać godzinami. Zmiana sezonu oznacza wymianę w szafach. Zimowe kurtki, płaszcze czy grube swetry zajmują więcej miejsca, więc przechowywanie ich też jest trochę trudniejsze niż lekkich letnich fatałaszków.

Przechowywanie zimowych kurtek po sezonie

Zanim schowasz zimowe kurtki i płaszcze, musisz je wyprać. Kurtki puchowe często wymagają specjalnego płynu zalecanego przez producenta. Pierzemy je najlepiej pojedynczo i zgodnie z zaleceniami na metce. Suszenie zawsze poziomo, kiedy je powiesisz, mokre wypełnienie opadnie i zbije się w grudki, które później ciężko doprowadzić do normalnego stanu. Płaszcze najlepiej oddać do pralni – odbierzesz je stamtąd pięknie odświeżone i bez zagnieceń. Kurtki ze skóry dobrze jest wyczyścić i zaimpregnować przed powieszeniem ich w szafie.

Tak przygotowane okrycia wierzchnie wkładamy do pokrowców na ubrania i wieszamy w szafie. Unikaj szczelnych, foliowych worków i rozmieść wieszaki w szafie w taki sposób, aby powietrze mogło swobodnie przepływać między ubraniami. Do przechowywania większej ilości możesz również wykorzystać worki próżniowe na pościel.

Zimowe ubrania

Ciepłe bluzy, swetry, wełniane spodnie – tego nie będziesz potrzebować latem. Zanim je spakujesz i schowasz, sprawdź, w jakim są stanie. Zrób solidny przegląd zimowej garderoby – usuń zmechacenia ze swetrów. Te, których nie nosisz, a są jeszcze w dobrym stanie, możesz oddać na cele dobroczynne lub sprzedać przez internet. Do przechowywania grubych ubrań najlepszy będzie worek próżniowy na pościel. Duży i pojemny – zmieści się do niego sporo rzeczy, a potem ładnie je skompresujesz i zaoszczędzisz w ten sposób sporo miejsca w szafie. Pomiędzy ubrania włóż saszetkę zapachową na mole. Ubrania zachowają dzięki niej świeży zapach przez całe lato.

Buty – jak je przechowywać?

Buty również muszą być wyczyszczone. Do przechowywania obuwia najlepsze będą organizery do butów. Skórzane kozaki wypastuj i włóż do nich prawidła. Najlepiej przechowywać je w pozycji leżącej w pudełku – nie odkształcą się stojąc. Dobrym pomysłem jest włożenie specjalnych wkładek pochłaniających nieprzyjemny zapach. Obuwie sportowe i trampki upierz i dokładnie wysusz. Kiedy kupujemy buty, dołączone są do nich saszetki z kuleczkami pochłaniającymi wilgoć – nie wyrzucaj ich – świetnie sprawdzą się również podczas sezonowego przechowywania.

Zimowe dodatki

Jak przechowywać latem ciepłe czapki, szaliki i rękawiczki? Wszystkie rzeczy z dzianiny wypierz w płynie do wełny, wysusz dokładnie i ułóż w przygotowanym pojemniku. Może to być kartonowe pudełko, poszewka na poduszkę lub mały worek próżniowy. Jeśli chodzi o rękawiczki ze skóry, wymagają specjalnej pielęgnacji, aby mogły pięknie wyglądać przez wiele sezonów. Wyczyść je wilgotną ściereczką, absolutnie nie pierz w pralce. Kiedy wyschną, wetrzyj specjalny krem do pielęgnacji galanterii skórzanej.

Dopiero tak przygotowane do zimy rękawiczki możesz włożyć do małego woreczka przeciw kurzowego czy innej tekstylnej sakiewki. Właściwe przechowywanie ubrań sprawia, że na dłużej zachowają estetyczny wygląd. Klasyczny płaszcz zimowy czy kurtka ze skóry to spory wydatek i nie kupujemy ich na jeden sezon. Jeśli zadbamy o nie odpowiednio, będą służyć przez wiele sezonów. Odzież wierzchnia, buty i dodatki starannie odłożone to również duża oszczędność miejsca i porządek w szafie. Nie wymaga to wiele wysiłku, a pachnące i ładnie wyglądające ubrania sprawią, że bez stresu wejdziesz w nowy sezon. Zima z pewnością Cię nie zaskoczy!

Skuteczne sposoby na składanie ubrań

Jeśli nie korzystasz z worków próżniowych ani pokrowców ze względu na mniejszą ilość zimowych ubrań, warto się postarać o ich prawidłowe ułożenie. Dobrze złożone ubranie oszczędza miejsce i ogranicza zagniecenia - umiejętnie przechowywane ubrania będą gotowe od razu do użytkowania po wyjęciu z szafy.