Jak przygotować balkon przed sezonem letnim?

Nadchodzi wiosna. Pierwsze ciepłe dni są zawsze natchnieniem do wszelkiego rodzaju prac ogrodowych, a w przypadku właścicieli mieszkań oraz domów - również balkonowych i tarasowych. W końcu lato już za pasem i trzeba się w jakiś sposób do niego przygotować. Wiosna bardzo szybko zamieni się w kolejną porę roku, a my musimy być na to gotowi. Jak jednak przygotować balkon przed sezonem? Jak zrobić to w przypadku tarasu? Nie ma znaczenia, jaką powierzchnie mają - trzeba wziąć się do roboty.

Rozpocznij od posadzki i balustrady

Jednym z najczęściej występujących problemów balkonowo-tarasowych po zimie jest bardzo słaby stan posadzki, zwykle składającej się z płytek. Częstym błędem posiadaczy mieszkań z balkonem jest stosowanie w ich przypadku standardowych płytek - te po zimie mogą wzbogacić się o nie do końca stylowe "pajączki", odpryski czy pęknięcia. Również fugi zwykle tracą swój dawny blask, zwłaszcza, jeżeli mają już na swoim karku parę lat. Wiosna jest idealnym momentem na ich wymianę. Zainwestujmy więc w mrozoodporne płytki, kupując również fugi o tych samych właściwościach (te dobre są również odporne na wilgoć i wszelkiego rodzaju grzyby). Taka wymiana wyjdzie nam na dobre, sprawiając, że nasz balkon czy taras przetrwa kolejne kilka sezonów, zachowując swój nienaganny wygląd.

Często zdarza się tak, że nie stać nas nie tylko na nowe płytki i fugi, ale też koniecznych do ich wymiany specjalistów. Dlatego też dobrą i tańszą opcją jest zainwestowanie w tak zwane płytki podłogowe. Tutaj jednak musimy pamiętać o tym, żeby kupić te nadające się do użytku na zewnątrz. Wiosna potrafi zaskoczyć nagłym mrozem - muszą być więc mrozoodporne. Niech również pasują do ogólnej stylistyki naszego tarasu i balkonu. Sam ich montaż jest na tyle prosty (kładzie się je na stare płytki!), że z pewnością sami sobie z nim poradzimy. Coraz więcej osób decyduje się tez na sztuczną trawę, układając ją na balkonie w formie wykładziny.

Również balustrada po zimie potrafi wyglądać bardzo nieatrakcyjnie. W zależności od tego, jak bardzo poddała się złym warunkom atmosferycznym, możemy zdrapać starą farbę (na ile jest to możliwe) i delikatnym, miękkim i wąskim pędzlem nałożyć nową - najlepiej w dwóch warstwach (podkładowej i nawierzchniowej).

Para rozmawiająca na balkonie

Zrób porządek z meblami

Jeżeli na Twoim balkonie lub tarasie jest odpowiednia ilość miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie wyznaczenie tak zwanej "strefy relaksu". Jeżeli zrobiłeś to już w zeszłym roku i nie schowałeś na zimę mebli ogrodowych (sprawdzających się również w takich miejscach, jak balkon i taras), sprawdź, czy nie spotkał ich podobny los, co posadzki. Choć w minionym roku zima nie doskwierała tak bardzo, jak zwykle lubi robić, meble ogrodowe są dość wrażliwe - zwłaszcza te drewniane.

Poza standardowym umyciem mebli, bardzo mądrym rozwiązaniem będzie również zainwestowanie w preparaty nadające drewnu połysku oraz konserwujące je. Są w stanie czynić cuda!

Meble na pięknym balkonie

Zadbaj o kwiatki

Zastanawiając się nad tym, jak przygotować balkon przed sezonem nie możesz zapomnieć o kwiatach, będących jego nieodzownym elementem oraz czymś absolutnie podstawowym. Jeżeli posiadasz rośliny zeszłoroczne i zimą trzymałeś je w garażu lub innym mocno zaciemnionym miejscu, wraz z pojawieniem się ciepłego słońca możesz wystawić je na balkon. Wcześniej jednak zadbaj o ich przesadzenie w świeżą ziemię oraz przycięcie obumierających elementów. Rośliny warto powoli przyzwyczajać do nowych warunków, wystawiając je na światło na zaledwie kilka godzin dziennie, stopniowo zwiększając czas ekspozycji. Uważaj też na wiosenne poranne przymrozki - w początkowych fazach wiosny koniecznie chowaj kwiaty na noc, aby nie poddały się mrozowi.

Oprócz wykorzystania zeszłorocznych roślin, balkon i taras warto zaopatrzyć w zupełnie nowe, takie, które pasują do Twojego gustu i ogólnej aranżacji tego małego miejsca. Dokładnie sprawdź kupowane przez nas sadzonki, upewniając się, że nie są uszkodzone oraz są jednolite kolorystycznie. Jakiekolwiek plamy czy brązowiejące części mogą sugerować, że po prostu nie wyrosną. Wsadzając ją, zadbaj o to, by użyć odpowiedniej ziemi - choć w użyciu tej uniwersalnej nie ma nic złego, zawsze możesz zainwestować w tę zawierającą nawozy. Twoja roślinka będzie wtedy dodatkowo wspomagana, a już po jej wyrośnięciu możesz się spodziewać czegoś spektakularnego.

Pani sadząca rośliny w ogrodzie

Zadbaj i dekoracje

Ostatnim krokiem w odświeżaniu balkonu i tarasu oraz przygotowaniu ich na letni sezon jest zainwestowanie we wszelkiego rodzaju dekoracje i ozdoby balkonowe. W tym sezonie popularnością cieszą się między innymi stylowe drewniane skrzynie oraz minimalistyczne elementy oświetlenia. Te pierwsze można wykorzystać jako pojemniki na narzędzia do pielęgnacji kwiatów - same w sobie też mogą pełnić rolę doniczki, jeśli ich stylistyka (pozbawiona otworów) na to pozwala. Wciąż popularne są lampki i zasilane wiatrem dzwoneczki - te drugie jednak należy umieszczać z rozsądkiem, gdyż wydawany przez nie dźwięk może irytować sąsiadów.

Przygotowania do sezonu letniego, w którym balkony i tarasy powinny być najbardziej zachwycającymi i rzucającymi się w oczy elementami naszego domu czy mieszkania, trzeba rozpocząć już wiosną. Niezależnie od tego, jak duże są te miejsca w naszym przypadku, pracy z pewnością będzie sporo. Balkon i taras przez długą jesień i zimę lubią się brudzić, niszczyć, słowem - tracić na atrakcyjności. To jednak wyłącznie od nas zależy, czy takową odzyskają - bierzmy się więc do roboty tak szybko, jak będzie to możliwe, a nasz balkon czy taras stanie się przepiękną wizytówką naszego lokum.