Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

W Polsce wciąż przybywa ludzi inwestujących swoje oszczędności w nieruchomości na wynajem. Ma to związek z utrzymującymi się niskimi stopami procentowymi oraz ze stopą zwrotu przewyższającą znacznie zyski z lokowania pieniędzy na lokatach bankowych. Często inwestujemy w mieszkania w starym budownictwie, które potrzebują odświeżenia. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem? Co to jest home staging? Czy dodatki do wnętrza to zbędny wydatek? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie poniżej.

Co to jest home staging?

Termin “home staging” pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno. Jest to profesjonalne przygotowanie nieruchomości do wynajmu lub sprzedaży z zyskiem. Celem home stagera jest również zainteresowanie ofertą jak największą ilość osób, które pozwoli na szybkie sprzedanie/wynajęcie domu lub mieszkania czy też na podniesienie ceny transakcyjnej.

Co konkretnie robi home stager?

Home stager przykrywa niedoskonałości i eksponuje wszystkie zalety wnętrza. Wszystko to odbywa się zwykle niewielkim kosztem. Najpopularniejszymi metodami są: przemalowanie ścian, dbałość o dobre oświetlenie czy też aranżacja nieruchomości za pomocą dodatków do wnętrza.

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Okazuje się, że inwestując kilkaset złotych, można wynająć mieszkanie znacznie drożej, niż nam się wydaje. Wystarczy zastosować kilka trików, które podniosą wartość naszej nieruchomości. Oto 10 sposobów na prawidłowe przygotowanie mieszkania pod wynajem.

1. Ustal grupę docelową

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto pomyśleć, komu chcesz wynajmować mieszkanie. Inaczej urządzisz mieszkanie dla pary z dzieckiem, a jeszcze w inny sposób nieruchomość dla studentów. Warto zagłębić się odrobinę w temat i zastanowić nad potrzebami poszczególnych osób. Na młodej parze małżonków, która ceni sobie luksus, duże wrażenie mogą zrobić kryształowy żyrandol i lustra w stylu glamour. Rodzina z małymi dziećmi będzie traktowała je raczej jako zbędny dodatek i zwrócą uwagę na duży i funkcjonalny stół czy też na ilość miejsca do przechowywania.

Para stojąca w mieszkaniu

2. Zasłoń lub wyeksponuj widok z okna

Widok z okna potrafi zarówno zrobić na najemcach ogromne wrażenie, jak i zniechęcić ich do podpisania umowy. Jeżeli mieszkanie może pochwalić się pięknym widokiem, to warto wyeksponować go i zrezygnować z ciężkich zasłon i firan. W przypadku, kiedy okna wychodzą prosto na mieszkanie sąsiadów lub na nieciekawy widok, to zadbaj o ciężkie zasłony i firany, które przysłonią widok, ale równocześnie będą przepuszczały odpowiednią ilość światła dziennego.

3. Porządek jest ważny

Zapraszając na oglądanie nieruchomości najemców, musimy być pewni, że mieszkanie jest nieskazitelnie czyste i uporządkowane. Nic tak nie odstrasza przyszłych lokatorów, jak bateria prysznicowa pokryta kamieniem czy też wychodzący przy wannie grzyb. Dodatkowo warto pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które nie idą w parze z atrakcyjnością wynajmowanego mieszkania.

4. Odpersonalizowanie

Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie po babci lub zakupiłeś nieruchomość po właścicielach, którzy cenili sobie orientalny styl i na ścianach wiszą wielkie obrazy Buddy, to jedną z najważniejszych zasad jest odpersonalizowanie pomieszczeń. Nie każdemu będą podobały się figurki, które dla właścicieli miały dużą wartość sentymentalną.

Pamiętaj, że uwaga ta odnosi się wyłącznie do zrezygnowania z akcesoriów, które sprawiają, że wnętrze staje się spersonalizowane. Jeśli uważasz, że mieszkanie w danym stylu ma szanse być zauważone na rynku wynajmu, to możesz pozostawić je w stylu orientalnym, eklektycznym czy też rustykalnym.

5. Pozbądź się wszystkiego, co niepotrzebne

Najemcy często spotykają się z nieruchomościami, do których przywieziono stare meblościanki i wszystkie meble, które nie były już potrzebne w drugim mieszkaniu. Właściciele wypełniają wnętrza komodami, szafkami, półkami czy też dużymi szafami i myślą, że każdy dodatkowy przedmiot podniesie wartość mieszkania. Nie tędy droga. Okazuje się, że najemcy często wolą wynająć nawet kompletnie nieumeblowane wnętrze, niż te, w którym znajdą kilkanaście mebli z poprzedniego pokolenia.

Nowoczesny salon w jasnych kolorach

6. Zadbaj o dobre oświetlenie

Czasami wystarczy tylko wymienić żarówki! Oświetlenie wyjątkowo wpływa na postrzeganie danego wnętrza. Jasne i dobrze ustawione światło potrafi optycznie powiększyć pokój i nadać mu wyjątkowego charakteru. Dodatkowo warto zainwestować w oświetlenie boczne, takie jak lampy podłogowe czy stołowe, które nadadzą wnętrzu niezwykłego klimatu.

7. Odśwież ściany

Przemalowanie ścian na jasne kolory sprawi, że mieszkanie optycznie się powiększy i będzie sprawiało wrażenie czystego. Prócz tego biel czy też jasna szarość jest na topie i we wnętrzach w takiej kolorystyce odnajdzie się zdecydowana większość najemców.

8. Zapach jest ważny

Nowi najemcy podczas wizyty w mieszkaniu będą używać nie tylko zmysłu wzroku, ale też słuchu, dotyku oraz zapachu. Warto zainwestować w świece zapachowe lub dobry odświeżacz powietrza, który miłym zapachem pozytywnie nastroi osoby obecne w mieszkaniu.

Nowoczesne mieszkanie z jadalnią

9. Modne dodatki do wnętrz

Dodatki do wnętrza możemy kupić już za kilkanaście złotych. Mieszkanie mogące pochwalić się pięknym stolikiem kawowym z tacą i świecami czy też żywymi kwiatami w wyjątkowym wazonie dostanie na starcie dodatkowe punkty od najemców. Dekoracje przyciągają uwagę i odciągają ją od drobnych niedociągnięć, których nie chciałbyś eksponować.

10. Aranżacja balkonu

Balkon lub taras to dla niektórych niezwykle ważne miejsce, dlatego nie zostawiajmy ich pustych. Jeżeli możesz pozwolić sobie na zakup stolika z krzesłami lub drobnych kwiatów, to Twoja nieruchomość zdecydowanie zyska w oczach najemców. Dodatki do wnętrza są na wagę złota.

Balkon ze stolikiem i parasolem