Jak przygotować się do wodnego szaleństwa z dziećmi

W oczekiwaniu na wakacje...

Wakacje to niezwykły czas w roku, na który z wytęsknieniem czekają nie tylko szkolne dzieci oraz młodzież - lecz także wszyscy dorośli. Z tego powodu już dobrych kilka tygodni wcześniej snujemy plany odnośnie do urlopowego wypoczynku z dziećmi - skrupulatnie przeglądamy oferty znanych biur podróży oraz dyskutujemy w gronie rodzinnym o miejscach, w których chcielibyśmy spędzić ten czas.

Takie wakacyjne wypady urlopowe rodziców z dziećmi to doskonała alternatywa wspólnego spędzenia wolnego czasu razem - bowiem zwykle w ciągu całego roku większość z nas jest tak zabiegana i zapracowana, że na celebrowanie rodzinnych więzi zwyczajnie brakuje czasu. Ostatnimi czasy panuje moda na podróżowanie również z bardzo małymi dziećmi - co jeszcze kilka lat nie było widziane w tak pozytywny sposób wśród Polaków. Spędzając czas z dziećmi - zwłaszcza tymi młodszymi zdawać sobie musimy sprawę z tak jak ważnym jest, aby mieć je stale na swym oku oraz zapewnić im bezwzględne bezpieczeństwo podczas pobytu nad wodą - niezależnie czy będzie to polskie morze, mazury czy też wyjazd w tropiki.

Poniżej przedstawiamy kilka porad na to, jak się dobrze przygotować do wodnego szaleństwa z dziećmi:

1. Koniecznie zadbaj o ochronę skóry przed poparzeniami słonecznymi

W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w ochronny krem lub emulsję z bardzo wysokim filtrem, który ochroni skórę Twoich dzieci przed niebezpiecznymi poparzeniami słonecznymi. Najlepiej, aby były to produkty wodoodporne, których aplikacji nie będziemy musieli powtarzać przy każdym wejściu do wody.
Ponadto należy bacznie pilnować czasu jaki pociechy spędzają na słońcu i bezwzględnie nie dopuszczać do kąpieli słonecznych w samo południe - gdyż grozi to nie tylko poparzeniami, lecz także i udarem słonecznym. Nie zapominajmy także o nakryciu głowy, które jest absolutnie niezbędnym z akcesoriów dziecięcych podczas urlopu.

kobieta wiosłująca na kajaku

2. Zadbaj o rozrywkę

Nie od dziś wiadomo, że dzieciaki po prostu kochają zabawy w wodzie. Aby jednak odpowiednio urozmaicić im ten czas, pamiętajmy żeby zakupić zabawki dmuchane, takie jak chociażby będące absolutnym hitem kilku ostatnich sezonów flamingi oraz jednorożce, materace i fotele dmuchane, czy pontony wodne. Z kolei dla najmłodszych uczestników wyprawy nad wodę warto jest zabrać zabawki do budowania babek, oraz zamków z piasku, czyli wszelkie wiaderka, łopatki, grabki, foremki, a może nawet dmuchaną trampolinę, dzięki której zyskasz pewność, że dziecko będzie doskonale bawić się zarówno w wodzie, jak i poza nią.

Jednoosobowy materac w kształcie ananasa

3. Pamiętaj o odpowiedniej odzieży dla dzieci

Wyjeżdżając na urlop letni, należy zabrać ze sobą kilka par odzieży na zmianę i to w różnych wariantach. Zdecydowanie potrzebować będziemy co najmniej dwie pary kąpielówek chłopięcych, strojów kąpielowych dla dziewczynek, sandały, adidasy oraz kalosze na wypadek deszczu. Oprócz typowo wakacyjnych ubrań warto także zapewnić dzieciom cieplejszą odzież na wypadek złej pogody, na przykład kurtki przeciwdeszczowe oraz chroniące przed wiatrem, ciepłą bluzę i sweter.
Podróżując z niemowlętami, pamiętać także musimy o specjalnych pieluszkach, które przeznaczone są do kąpieli wodnych.

Dwoje dzieci siedzących na pomoście przy jeziorze

4. Dokładnie zaplanuj podróż z dziećmi

Bez względu na to, czy na urlop polecicie samolotem, czy też czeka Was wielogodzinna podróż autem do takiej wyprawy należy odpowiednio się przygotować. Jeżeli podróżujesz z niemowlęciem w Twoim aucie nie może zabraknąć zapasu jedzenia oraz termosu z ciepłą wodą na wypadek, gdybyś nagle musiała rozrobić głodnemu maluchowi mieszankę mleka modyfikowanego. Dzieci o wiele częściej niż dorośli cierpią z powodu choroby lokomocyjnej, dlatego zawsze warto mieć przy sobie leki, które przyniosą szybką ulgę w tej przykrej dolegliwości. Jeśli podróżujesz z młodszym niemowlęciem nie zapominaj o tym, aby fotelik w którym będzie ono przewożone ustawić najlepiej tyłem do kierunku jazdy - gwarantuje to o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa dla malucha w razie nagłych i nieprzewidzianych sytuacji na drodze takich jak chociażby kolizja czy gwałtowne hamowanie. Regularne przerwy i postoje są również bardzo ważne dla dziecięcego kręgosłupa. Jeśli trasa będzie naprawdę długa warto przygotować tablet lub telefon z ulubionymi kreskówkami dla dziecka - i umieścić w specjalnym uchwycie tuż przed nim tak, aby mogło wygodnie oglądać swoje ukochane bajki.

Wakacyjna wycieczka kamperem

5. Pamiętaj o lekarstwach

Urlop to bez wątpienia cudowny czas, jednak w tym okresie należy także zachować szczególną ostrożność i bardzo dobrze się przygotować na wypadek wielu nieprzewidzianych sytuacji. Warto jest zaktualizować swoją apteczkę, wymienić przeterminowane leki na nowe. Koniecznie zabrać coś na wypadek przeziębienia, leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, a także środki przeciw ukąszeniom oraz łagodzące poparzenia słoneczne. Mało tego jadąc za granicę zawsze warto jest upewnić się, że mamy wyrobioną Europejską Kartę Ubezpieczenia ( EHIC), dzieki której w razie choroby lub wypadku skorzystać będziemy mogli bezpłatnie z opieki medycznej w danym kraju na takich samych zasadach jak jego obywatele. Zaś za leczenie oraz udzieloną nam pomoc medyczną pieniądze powinna zwrócić im NFZ.

6. Porozmawiajcie z dziećmi o bezpieczeństwie

w sezonie letnim w miesiącach wakacyjnych nad wodą dosłownie roi się od turystów, dlatego zapanowanie nad gromadką dzieci może okazać się swego rodzaju wyzwaniem. Z tego powodu jeszcze przed wyjazdem warto porozmawiać z dziećmi o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych oraz tego co robić w nagłych i nieprzewidzianych okolicznościach - na przykład gdyby nagle straciły z oczu dorosłych. Warto także wytłumaczyć pociechom, że na wakacjach mają się cały czas słuchać dorosłych opiekunów i nie oddalać się zbyt daleko oraz nie przyjmować pod żadnym pozorem przedmiotów, typu cukierki oraz inne od obcych osób. Takie postępowanie może uchronić nas od wielu przykrych sytuacji.

Chociaż wielu rodziców wciąż powtarza, iż urlop z dziećmi to nie urlop, bowiem w tym czasie trzeba stale pilnować pociech - zapominając o własnej rozrywce i relaksie - do wbrew pozorom, jeżeli wszystko bardzo dobrze przygotujemy oraz przemyślimy - jesteśmy w stanie przeżyć niezapomniany czas w rodzinnym gronie. Takie wakacje Wasze pociechy będą wspominać przez bardzo długi czas. Mogą stać się one tematem wielu zabawnych anegdot oraz historyjek, które będą opowiadać swoim dzieciom oraz wnukom.

Wspólny urlop z rodzicami to także doskonały rodzaj nagrody za dobre wyniki w nauce oraz motywacja na kolejny rok szkolny.