Jak składać prześcieradło z gumką

Prześcieradło z gumką to taki domowy symbol równowagi w przyrodzie. Z jednej strony cudowanie praktyczne, ale jak przychodzi do prasowania i składania to poznajemy jego ciemną stronę. Ten artykuł jest wynikiem wielu godzin katorżniczych treningów. Teraz już wiem, jak złożyć prześcieradło z gumką w idealną kostkę i chętnie się tym z Wami podzielę.

Skupmy się najpierw na dobrych stronach prześcieradła z gumką – jest niezastąpione i niesamowicie wygodne. Nigdy się nie zwija, zawsze jest na swoim miejscu. Świetnie chroni pokrycie materaca przed zabrudzeniem i kurzem. Takie prześcieradła można kupić w każdym możliwym kolorze, gładkie i wzorzyste – idealnie dopasujesz je zatem do pościeli lub na przykład koloru ramy lóżka w sypialni.

Prześcieradła z gumką szyte są z bawełny, bawełny satynowej lub jerseyu czy frotte. Prześcieradła z bawełny mają tę wadę, że bezwzględnie wymagają prasowania. Są za to w pełni naturalne i przyjazne dla alergików. Jersey i frotte to miłe w dotyku, elastyczne tkaniny - polecane szczególnie zmarzluchom.

Wiedza tajemna – składamy prześcieradło z gumką

Wróćmy jednak do składania naszego prześcieradła. Moje jest z bawełny, więc najpierw próbowałam je doprasować. Ale dałam sobie spokój i wzięłam się za składanie.

Składamy prześcieradło na pół po dłuższym boku. Nakładamy zewnętrzne rogi na wewnętrzne.

Bawelniane przescieradlo z gumka

Następnie prawą i lewą krawędź składamy do środka tak, aby powstał prostokąt o wymiarach, które będą nam ładnie pasować do wymiaru bieliźniarki.

Mamy prawie równy prostokąt? Świetnie – zawijamy do środka górny bok.

I teraz stanie się prawdziwa magia – jak złożymy dół, to powstanie nam idealna, równiutka kosteczka. Proszę bardzo, nawet teściowa będzie teraz z Was dumna. Jak widać na zdjęciach prasowania bawełnianego prześcieradła po praniu w 95° jeszcze do końca nie opanowałam – ale jak już znajdę sposób, na pewno się nim podzielę.

Zanim zaczęłam pisać ten poradnik, zrobiłam małe badania – 9 na 10 przepytanych kobiet uważa, że to zmora porównywalna do usuwania lizaka z włosów trzylatki. Jak się okazuje nie musimy wcale zwijać go i upychać ze wstydem do szuflady – chyba, że lubimy, to wtedy możemy.

Jaki wybrać rozmiar prześcieradła z gumką do materaca

Na deser podpowiem Wam, jak prawidłowo dobrać prześcieradło do rozmiaru materaca. W przypadku powierzchni, na której śpimy nie będzie problemu – dostępne rozmiary prześcieradeł odpowiadają wymiarom standardowych materacy: 60x120, 90×200, 120×200, 140×200, 160×200, 180×200, 220×200.

Wybierając prześcieradło z gumką musimy zwrócić uwagę na jego grubość. Zakładka z gumką nie może być zbyt niska, bo prześcieradło będzie się z niego zsuwać, zbyt duża będzie powodować przesuwanie i fałdy. Dostępne są wysokości standardowe - 15 cm na cienki piankowy materac, oraz 30 na materace grubsze, na sprężynach. W przypadku materacy niestandardowych, robionych na zamówienie, musimy również pamiętać o zamówieniu odpowiedniego prześcieradła z gumką.