Jak skutecznie osłonić się przed słońcem na balkonie i w ogrodzie?

Wszyscy kochamy słońce i uwielbiamy jego ciepłe promienie. Jednak gdy okna balkonowe bądź okna pokoju wychodzą na stronę południową lub południowo zachodnią i gdzie dostęp słońca jest bezpośredni, wówczas działanie słońca może być bardzo uciążliwe. Podobnie nadmiar promieniowania bardzo dokucza w ogrodzie, gdy nasze ulubione patio lub miejsce piknikowe jest wyeksponowane na słońce.

W takich przypadkach zamontowanie osłony przed zbyt mocnym promieniowaniem może być konieczne. Rozwiązań tej sytuacji jest wiele od markiz, poprzez ekrany przeciwsłoneczne na okno, po żagiel przeciwsłoneczny trójkątny lub prostokątny w ogrodzie.

Ochrona przeciwsłoneczna na okno

Gdy słońce wpada intensywnie do mieszkania przez konkretne szyby i bardzo nam to przeszkadza mamy do dyspozycji ekrany przeciwsłoneczne w kilku rozmiarach. Taki ekran jest wykonany z wysokiej jakości materiału, który odbija najbardziej szkodliwe promienie słońca i blokuje ich dostęp do pomieszczenia. Ekrany i ochrony na okna zaopatrzone są w cztery mini przyssawki w każdym narożniku, dzięki którym swobodnie przyczepiamy je do okna. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w każdej chwili łatwo jest taki ekran odczepić. Jest to rzecz lekka i nadaje się do spakowania do torby i zabrania na wakacje w razie podobnej sytuacji w miejscu wypoczynku. Ekrany można przymocować do różnych okien w wielu miejscach. W przyczepie kempingowej, w samochodzie, w domku letniskowym, a nawet, z odrobiną pomyślunku, dałoby się zainstalować je w namiocie, w razie potrzeby.

Jak osłonić zbyt słoneczny balkon?

Dużo słońca na balkonie to błogosławieństwo z jednej strony a z drugiej przekleństwo. Słońce w ogromnej ilości może spalać rośliny balkonowe, rozgrzewać do olbrzymich temperatur podłogę, przez co także zwiększa się ogólna temperatura pomieszczenia, czyniąc z pokoju miejsce nie do wytrzymania. Jeśli nie mamy ochoty na nadmiar naświetlenia, szczególnie w słoneczne lato jedynym rozwiązaniem pozostaje zamontowanie daszku lub markizy nad naszym balkonem. Każdy balkon jest specyficzny, więc montaż osłony będzie dostosowany do warunków konstrukcyjnych i szczegóły tego zadania zostawiamy specjalistom. Wśród wielu markiz, rolet i daszków przeciwsłonecznych wybieramy pomiędzy tymi zamontowanymi na stałe, a tymi rozsuwanymi. Mechanicznie rozsuwane markizy oczywiście są droższe ale radość i korzyść z ich zasuwania i rozsuwania są niewątpliwe

Żagle przeciwsłoneczne

Żar leje się z nieba, a my mamy ochotę posiedzieć na patio z rodziną i nie spalić się na raczka, co zrobić? Jeśli chcemy osłonić w najprostszy sposób jakąś powierzchnię w ogrodzie skutecznym i bardzo prostym rozwiązaniem są żagle przeciwsłoneczne. Wielkość i kształt żagla dobieramy w zależności od obszaru, który osłaniamy. Żagiel przeciwsłoneczny prostokątny, dostępny w różnych kolorach i w rozmiarach 3x2m i 4x3m lub też, żagiel przeciwsłoneczny trójkątny 3x3x3, 4x4x4 lub 5x5x5. Są to produkty wykonane z wysokiej jakości poliestru w przyjemnych kolorach - oliwkowym, ciemnoszarym, niebieskim, beżowym i podobnych… Żagle przeciwsłoneczne posiadają zaczepy na każdym rogu służące do zamocowania. Mocowanie żagla, w zależności od specyfiki terenu, polega na przywiązaniu narożników w punktach solidnych i stabilnych na odpowiedniej wysokości. Żagle delikatnie łopoczą na wietrze i dają poczucie przyjemnego ochłodzenia, a także efekt żeglowania. Ludzie pod żaglami czują się skutecznie ochronieni przed upałem oraz doznają przyjemnych skojarzeń z przygodą na wodzie. Żagiel zawsze tańczy na wietrze delikatnie bądź intensywniej i gra muzykę przestrzeni wytwarzając tzw biały szum, który jest elementem uspokajającym.

Słońce pod żaglem

Siedzenie w cieniu nie oznacza, że nie korzystamy ze słońca. Promienie słoneczne, które spływają na ziemię w przeogromnym spektrum, tylko w pewnych zakresach są dla nas szkodliwe w nadmiarze. Gdy zakresy te zostaną wycięte osłonami lub żaglami, mamy do dyspozycji dobroczynne promienie, które odbijają się od podłoża, od trawy i od drzew i w wyciętym zakresie docierają do naszej skóry i oczu przynosząc potrzebne odżywienie, doładowanie i wytwarzanie witaminy D. Słońce w lecie jest nam bardzo potrzebne w odpowiedniej dawce. Korzystajmy ze słońca rozsądnie, aby otrzymać dokładnie tyle promieni od naszej najbliższej gwiazdy, ile jest dla nas najlepsze. Ładujemy baterie na całą zimę i jeśli przegapimy okazje, na następne lato będziemy czekać kolejny cały rok. Każda osoba ma swoje indywidualne potrzeby ekspozycji na słońce, odkryjmy potrzeby własnego ciała i zapewnijmy sobie komfort także w tej kwestii.